Ako má teda obec postupovať pri prevode vlastníckeho práva k nehnuteľnosti a ako môže konať občan v prípade podozrenia na nehospodárne nakladanie s majetkom obce?
Obec je pri nakladaní s vlastným majetkom viazaná najmä zákonom o obecnom zriadení v znení a zákonom o majetku obcí.
Podľa ustanovenia § 8 ods. 3 veta prvá zákona o obecnom zriadení: „majetok obce sa má zveľaďovať a zhodnocovať a vo svojej celkovej hodnote zásadne nezmenšený zachovať“.
Podľa ustanovenia § 7 ods. 1 zákona o majetku obcí: „orgány obce a organizácie sú povinné hospodáriť s majetkom obce v prospech rozvoja obce a jej občanov a ochrany a tvorby životného prostredia“.
Podľa ustanovenia § 7 ods. 2 veta prvá zákona o majetku obcí: „orgány obce a organizácie sú povinné majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať“. Sú povinné najmä
b) chrániť majetok pred poškodením, zničením, stratou alebo zneužitím,
c) používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi.
Z uvedených ustanovení jednoznačne vyplýva, že obec je povinná spravovať majetok v jej vlastníctve tak, aby nedochádzalo k jeho zmenšovaniu v jeho celkovej hodnote a aby aktivity obce vo vzťahu k jej majetku smerovali k jeho zhodnocovaniu alebo prinajmenšom k jeho udržaniu.
V praxi však veľmi často dochádza k nesprávnemu a nezákonnému prevodu majetku obce. Z toho dôvodu zákonodarca novelou zákona o majetku obcí zaviedol možnosť domáhať sa určenia neplatnosti právneho úkonu alebo určenia vlastníckeho páva obce v prípadoch ak prevod majetku obce nebol realizovaný:
- obchodnou verejnou súťažou
- dražbou
- priamym predajom za cenu stanovenú vyhláškou Ministerstva spravodlivosti SR o stanovení všeobecnej hodnoty majetku, okrem prípadov, keď tento zákon iný spôsob prevodu pripúšťa.
Nezákonnosť v postupe obce pri prevode majetku je možné napraviť osobitným procesným postupom, a to žalobou podanou na príslušný súd.
- žalobou o určenia vlastníctva obce k majetku, ktorý bol obcou prevedený na tretiu osobu,
- žalobou o určenie neplatnosti právneho úkonu.
Žalobu môže podať fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt v príslušnej obci v ktorej sa uskutočnil nezákonný alebo nesprávny prevod. Obyvateľom obce môže byť aj občan s iným než slovenským štátnym občianstvom. Žalobu podľa vyššie uvedeného možno podať na príslušnom súde do jedného roka odo dňa prevodu vlastníckeho práva z majetku obce na nadobúdateľa.
Otvorenou otázkou zostáva, či nespokojný občan uhradí súdny poplatok za podaný návrh resp. požiada o oslobodenie od jeho uhradenia a ako sa vysporiada s trovami právneho zastúpenia.
Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho ďalej cez fb stránku a podporte ho svojím hlasom pod textom. Ak máte nejaké doplňujúce otázky, napíšte mi ich do správy, prípadne do diskusie.
fb stránka: https://www.facebook.com/trestnyadvokatnitra/