Slovenské pohotovosti dostali novú podobu. V Zlatých Moravciach zostali neobsadené.

Písmo: A- | A+

Od včerajšieho dňa čítam množstvo vymyslených a neoverených správ, ktoré sa týkajú zrušenia pohotovosti v Zlatých Moravciach. Mnohé z nich označujú za vinníka mesto a mestské zastupiteľstvo. To však nie je vôbec pravda!

V nasledujúcich riadkoch by som rád uviedol veci na pravú mieru.

Rozhodnutie o tom, či v Zlatých Moravciach bude ambulantná pohotovosť pre dospelých, ako aj ambulantná pohotovosť pre deti a dorast, absolútne nespadá pod kompetencie mestského úradu alebo mestského zastupiteľstva. Zároveň nemá nič spoločné s fungovaním mestskej nemocnice a jej prenájmu.

Obrázok blogu

Celá zmena nastala novelou zákona o zdravotnej starostlivosti z dielne nominanta SMERU-SD, pána Druckera (bývalý minister zdravotníctva), ktorá bola schválená „sociálnou vládou“ a národnou radou.

Táto novela od 1. júla 2018 zavádza veľké zmeny v ambulantných pohotovostiach. V prvom rade stúpne poplatok, na druhej strane klesne počet pohotovostí u dospelých cca na 75 a u detí na 61. Lekári už zároveň nebudú pacientom k dispozícii celú noc. Cez týždeň budú otvorené od 16. do 22. h, cez víkend od 7. do 22. h.

Po 22. hodine ich zastúpia urgentné príjmy v nemocniciach, ktorý má mimochodom aj nemocnica v Zlatých Moravciach. Treba ale dodať, že tam sú uprednostňovaní pacienti s vážnymi ochoreniami a zraneniami, a môže sa stať, že budete čakať aj niekoľko hodín.

K situácii v okrese Zlaté Moravce

Ambulantné pohotovosti sú rozdelené do dvoch sietí:

1) pevnej a 

2) doplnkovej.

Mestá, v ktorých sa nachádza služba v pevnej sieti, boli stanovené ministerstvom zdravotníctva a v zozname možno nájsť aj Zlaté Moravce. Doplnková sieť má fungovať na báze dobrovoľnosti a môže byť zriadená tam, kde nebude stačiť pevná.

Každú pohotovosť má zabezpečovať poskytovateľ, ktorý dostane povolenie v prípade, ak uspeje vo verejnej súťaži. V okrese Zlaté Moravce nastala situácia, že sa do verejnej súťaže na pohotovosti pre dospelých a verejnej súťaže na pohotovosť pre deti nikto neprihlásil.

Ak by ste si mysleli, že je problém iba v peniazoch, nie je tomu tak. Za jeden z dôvodov možno označiť aj vekovú štruktúru lekárov, z celkového počtu je viac ako polovica nad 65 rokov a aj ostatní sú blízko dôchodkového veku.

Ako zachrániť situáciu?

Ministerstvo zdravotníctva plánuje uskutočniť ďalšie kolo výberových konaní, počas ktorého by sa mali prihlásiť nový uchádzači.

Ďalšou možnosťou, ako motivovať uchádzača, je finančná pomoc zo strany VÚC a samospráv, ktoré sú v našom okrese (mesto a obce) vo forme príplatku vo výške jedného až troch eur ku každej odslúženej hodine. V pondelok na zastupiteľstve navrhnem túto alternatívu, uvidíme, ako sa k tomu postavia moji kolegovia a primátor.

Politikom sa najviac trasú nohy z publicity, verejnej kontroly a nevôle ľudu, preto Vás prosím, zdieľajte tento článok a podporte ho svojím hlasom pod textom. Vaše konanie prispeje k sledovanosti jeho obsahu, a tým aj k lepšej informovanosti ľudí žijúcich v našom meste.

Ak sa Vám moje články páčia, pridajte si našu facebookovskú stránku, kde sú zverejňované.https://www.facebook.com/pages/ZMena/1493518910891751 Ďakujem

Skryť Zatvoriť reklamu