Posledný víkend sa v EÚ niesol vo volebnej nálade. U nás na Slovensku deň volieb pripadol na 8. Jún. Výsledky volieb priniesli na prvý pohľad vlnu radosti z porážky SMERU v boji o prvé miesto. Čím ďalej sa potom posúvate grafom na nižšie stĺpčeky, radosť z vás, voličov demokratických strán, veľmi rýchlo opadáva.
SMER vs Progresívne Slovensko
Volebná kampaň, bohužiaľ obohatená o ohavný incident z 15. Mája sa niesla v duchu boja Progresívneho Slovenska a SMERU o prvé miesto vo voľbách. Obe strany ponúkli silnú kandidátku bez programu založenú na niekoľkých frázach. Z volebného výsledku sa tak tešia progresívci, ale v SMERE po zhliadnutí výsledkov všetkých strán určite smútok nevládne. Hodnoty Progresívneho slovenska budú tak zastúpené šiestimi poslancami EP. Hodnoty SMERU však s najväčšou pravdepodobnosťou bude zdieľať aj HLAS a čiastočne aj Republika.. to SMER stavia do väčšiny. Jeden mandát KDH Progresívne Slovensko brať ako posilu nemôže vzhľadom na ich rozsiahle hodnotové rozdiely.
Extrém
Republika sa vo voľbách do EP skutočne predviedla. Tretí najsilnejší výsledok vo voľbách im prináša dva mandáty, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou budú využité tak ako ten Uhríkov za posledných 5 rokov... nijako, len na svoju politickú propagáciu. Krúžky pre iné tzv. národné strany sa tak ocitli na kandidátke Republiky, čo ich voliičom určite nebude vadiť.
SNS sa nepodarilo bojovať proti systému, keďže ho aktuálne zastupujú. Republika kampaň na rovnakého voliča zvládla niekoľkonásobne lepšie a nechala ležať SNS tam kde patrí. V dvoch mandátoch Republiky tak Slovensko stráca dvoch plnohodnotných pracujúcich europoslancov.
Demokratická pravica
Z pravice smeruje do EP len jeden poslanec a to za KDH, ktoré viedlo rozumnú a kľudnú kampaň postavenú na Miriam Lexmann. Konzervatívni demokrati tak vedeli koho voliť a zvolili si aspoň jedného kandidáta. Za to SaS nečakane ostala za bránami EP, ich kampaň založená na programe zrejme neoslovila toľko demokratických liberálov ako čakali. Ich nedostatočné sa oddeľovanie sa a vymedzovanie sa voči Progresívnemu Slovensku ich pohltilo. Napriek tomu že program aj priority SaS sa značne líšili od priorít Progresívneho Slovenska. Voličom šlo zrejme o to isté o čo išlo Progresívnemu Slovensku a to poraziť SMER.. avšak za akú cenu.
Demokrati a strany pod 5%
Demokrati rovnako ako SaS tesne ostali pod hranicou 5%, je to obrovský neúspech vzhľadom na to že aj s hnutím Slovensko Igora Matoviča prepadlo cca 12% demokratických hlasov. Demokrati pozbierali pôžičky a vydali sa kontroverznou kampaňou vstriec k voľbám avšak narazili na rovnaký problém ako SaS. Voliči demokratických strán mali jeden cieľ a to poraziť SMER aj napriek hodnotovým rozdielom mezdi nimi a Progresívnym Slovenskom.
Aliancia taktiež dosiahla slušný výsledok ale doplatila na roztrieštenosť hlasov maďarskej menšiny rovnako ako v parlamentných voľbách.
Nezaradení
Do EP tak posielame aktuálne 8 z 15 poslancov nezaradených. To znamená že viac ako polovica z našich poslancov bude mať značne obmedzenú aktivitu a možnosti presadzovať svoje ideály.. narozdiel od ich slovenských kolegov z EPP alebo Renew europe.
Prepadnuté hlasy demokratických voličov aj úspech extrému predstavujú hanbu pre Slovenskú republiku ktorú ideme prezentovať aj do EP. Takto zjednocovanie vyzerať nemá.