V blízkom okolí ZOO, cestou k vchodu je park s jazierkami plnými kačiek . Výlet tak začína hneď po zaparkovaní auta.
Starším i úplne maličkým deťom robí veľkú radosť kŕmiť dôverčivé a hlavne pahltné vtáky, takže islandské mamičky často cestou kúpia chlieb, aby mali rozveselené ratolesti čo hádzať. V zime mnoho Islanďanov považuje za akúsi zveromilnú povinnosť chodiť na kačacie zhromaždiská a nedať im zahynúť hladom.


A čo je teda také špecifické na jedinej islandskej ZOO?
Napríklad toho spomínaného afrického leva tam nenájdete...
Islanďania sa nesnažili vytvoriť prudko exotickú záhradu s ukážkami svetovej fauny a umelo im vytvárať podmienky na prežitie v nehostinnom podnebí pod polárnym kruhom. Rozhodli sa, že v celej ZOO budú "domáce" zvieratá žijúce v krajine a islandské deti sa môžu učiť spoznávať vlastnú zverinu .
Ja mám zvieratká rada a ku šťastiu mi úplne stačilo prezerať si ovce, líšky, islandské kone či tulene (väčšina zvierat bola asi zazimovaná). Najmilšie boli práve tulene, mali dve mláďatá, neustále sa hrajúce v bazéne obkolesenom plotom zo sklenených platní. Škoda, že pri ňom nie sú žiadne lavičky, dalo by sa na ne dívať celý deň.
Možno by ani v iných ZOO neškodilo, keby časť expozície vyzerala ako na výstave Agrokomplex, lebo je ľahko predstaviteľné, že budúce generácie mestských detí budú vedieť nakresliť leva, zebru či dinosaura, ale kravičku nakreslia fialovú, prípadne žiadnu ;-)


Počas mojej jedinej návštevy ZOO v Reykjavíku ma postihla nehoda, za daných okolností rozmerov malej tragédie. Fotoaparátu sa minuli baterky a náhradné zostali doma :-(našťastie sa to stalo prvý a posledný raz). Stihla som cvaknúť iba tulene a líšky. Takže fotograficky je tento článok oveľa biednejší ako ostatné a po šedivej polárnej líške už nebudú fotky oviec, koníkov ani fyzikálneho stanu.
V zime som aj tak nedúfala, že uvidím veľa zvierat, ale na takú malú exkurziu mi soby, ovce, prasce, kone a všadeprítomné potulujúce sa mačky celkom stačili. Pre mňa boli všetky (okrem mačiek) svojím spôsobom exotické.


Ako na každom islandskom mieste pre zábavu a odpočinok obyvateľstva ani v ZOO nechýbali priestory so zaujímavou výstavkou. V tomto prípade išlo o stan s jednoduchými fyzikálnymi kuriozitami či úlohami pre deti.
V porovnaní s bratislavskou zoologickou záhradou je tá reykjavícka naozaj miniatúrna. No myslím, že obyvateľom to stačí a chodia do nej veľmi radi. Aby tie reči o veľkosti nezneli akože je to taká väčšia farma (i keď farmár z amerického stredozápadu by mal asi klaustrofóbiu), zistila som, že od roku 2004 tam majú vraj skvelý oceánografický pavilón. No v čase mojej návštevy sa pravdepodobne skrýval vnútri niektorej z budov, ktoré boli na zimu zatvorené.
Na záhradu v zadnej časti priamo nadväzuje veľký park so zábavnými "konštrukciami" pre deti. Sú medzi nimi aj detské bagre, ale väčšinou išlo o stavby, ktoré vyzerali ako hybrid medzi hojdačkou alebo preliezačkou a kolotočom. Na niektoré som sa dívala a dívala... a nevedela pochopiť, ako fungujú.
O záhrade a parku písali aj moji najmilší slovenskí cestopisci Ďuro, Libor a Maťo:
Veľmi príjemne strávené popoludnie. Prišlo pekné počasie, tak všetky deti, ktoré sa už nevošli na preplnené reykjavické plavárne (je ich tu 7!) sú v zoologickej záhrade. Záhrada až tak veľmi zoologická nie je, keďže predovšetkým sa tu demonštrujú domáce zvieratá, najväčší úspech mali prasatá. Z tých nie až tak domácich sa tu vyskytujú akurát tulene a lososy. Zoologická časť je však iba prídavkom k omnoho väčšej časti pre deti, ktorá je plná atrakcií, pričom za každou z nich by sme si v detstve zlámali nohy. Teraz sme sa už iba nostalgicky pozerali, ale aj tak sme neodolali predrať sa k ovládacím panelom pre diaľkovo ovládané autíčka či lode. Pre ostatné atrakcie sme žiaľ nespĺňali výškové a vekové limity. (Cestopis Island, 1998 © ui42)
Pod názvom Fjölskyldu og húsdýragarðurinn nájdete domovskú stránku zoologickej záhrady v Reykjavíku. Ako je na mnohých islandských internetových stránkach zvykom, linku na "in english" niekde zastrčenú nájdete, ale jej viditeľnosť obvykle zodpovedá jej využiteľnosti - v angličtine vás čaká informačný text pre turistov, toť vsjo. Všetko ostatné je v materštine. Tiež neviem islandsky, ale mám jednu fintu - ak chcem vidieť fotky, hľadám záchytnú kotvu v podobe slovného koreňa mynd - všetko čo má v sebe mynd, obsahuje nejaký obrazový materiál. Myndir (obrázky rsp. fotky), myndasafn (galéria) a tak podobne.
Mimochodom, viete ako sa islandsky povie myš domáca? Húsamús ;-)