Blogový nedenník (13)

Písmo: A- | A+

Fantastické kecy. O Fantázii na Fantázii, o tajoch českého jazyka, o tom ako som sa anonymne vyskytla vo vysielaní Slovenského rozhlasu a ktorá sfelebrita ma spomínala... aj o oslave druhého výročia sci-fi klubu :-)

fanta44.jpg28. 1. 2009

Fantázia má podstránku na Fantázii!
Zatiaľ podstránku, pevne verím, že raz to bude samostatné menu :-)
Už odkedy minulý rok (bolo to na jeseň?) začala Fantázia online (familiárne skracovaná na FOL) s novým layoutom stránky v červenej a bielej, hľadala som vpravo hore v hlavnom menu oddelenie časopis, ale nenašla. Keď som písala o Fantázii ako časopise, mohla som linkovať iba články avízujúce konkrétne číslo.
Začína sa blýskať na lepšie časy. Síce stále neviem, odkiaľ sa z hlavnej stránky priamo dostať na Obsah (iba ak si kliknem na nejaký článok a nad ním je hore navigácia Úvodná stránkaObsah → atď.), ale keď už v ňom som, vidím podsekciu Časopis (no anotácie k číslam sú stále len v Literatúre).
Takže v sekcii Časopis sú staršie články a aj ten nový, poskytujúci informácie o časopise ako takom - i keď ten pre zmenu vyzerá čudne, lebo mu chýba perex. V ňom si môžete pozrieť všeobecný popis časopisu Fantázia, posledné obálky, vydavateľské údaje, ale v ľavom menu nájdete okrem iného (plánovaná uzávierka a edičný plán) aj rubriku Na stiahnutie, kde sú dvojstranové PDF náhľady na články z najnovšieho čísla a ešte malá motivácia - zoznam súťaží :-)


29. 1. 2009

Konečne som odhalila význam českého slova unylý. Prenasledovalo ma dosť dlho, čítala som ho v knihách (v češtine čítam skoro neustále), väčšinou v spojení "unylý pohled", a tak podobne.
Nedokázala som si jeho presný význam odvodiť z kontextu a len som tak inštinktívne odhadovala, čo to asi bude... Hľadala som v Googli, pýtala som sa Slovákov, kamarátky študujúcej v Brne a dokonca ani jeden či dvaja praví Česi mi nedokázali osvetliť, aký je človek, keď je unylý.
Až dnes - dnes som náhodou hodila do Googlu slovo pábitel, ktoré som zahliadla v profile jedného blogera. Dostala som sa na stránku českého slovníka cudzích slov a odrazu mi zasvietilo! Čo ak tam majú toho unylého? A majú! ABZ.cz mi ho našlo. Unylý znamená, citujem "teskný, tklivý, melancholický, nyvý" (!) - s poznámkou "nesprávně používáno jako výraz pro nudný". Heuréka, záhada vyriešená! :-)


30. 1. 2009

Štefan Konkol bol na mojom blogu! Váááu!
Ako som na to prišla? Zo zvukového archívu Slovenského rozhlasu často počúvam Nočnú pyramídu. Dnes som pozerala, čo pribudlo, lebo v priamom prenose to pre mňa nie je - od pol jedenástej do pol jednej v noci už musím naberať energiu na nasledujúci deň prostredníctvom pasívneho odpočinku, čiže spánku.
Všimla som si, že 27.1. bol hosťom relácie Štefan Konkol, cestovateľ a spisovateľ známy aj fantasy knižkami Operený had, najnovším románom Pohrobok (oceneným Zlatým perom vydavateľstva Ikar) alebo napríklad trilógiou Miešanci, ktorú písal spolu so Saš Pavelkovou. A práve Miešancov sa týka tá zmienka o mne :-)
V jednej chvíli sa poslucháčka pýtala na jeho knihy a on začal hovoriť o Miešancoch: "...spolu so spisovateľkou Alexandrou Pavelkovou zo Zvolena sme písali Miešancov, trilógiu, tak, že prvé dva diely sme písali spolu a po predchádzajúcej dohode tretí diel každý zvlášť. Ja som sledoval osudy hlavného hrdinu, ona osudy hlavnej hrdinky. (...) A tak zaujímavo to charakterizovala jedna čitateľka, ona povedala, že to čo písala pani Pavelková, to bolo hrdinka a vzťahy a čo som ja napísal, to bol hrdina a pomsta. Takže možná tuná vidno ten mužský a ženský prístup k veci." (prepísané zo zvukového archívu Nočnej pyramídy, mp3 tu)
V tom momente mi vyleteli oči z jamôk a spadla sánka! Štefan Konkol čítal môj rozhovor a hovorí O MNE v Nočnej pyramíde!!! Toto si nemohol prečítať nikde inde ako v Dialógu o fantastike s Alexandrou Pavelkovou! Buď priamo tu, alebo na Kultúre.sme.
Tééda, že jak som vyrástla?! :-D 

Len tak na okraj, momentálne prebieha súťaž o poviedku zo sveta Pohrobka s veľmi lákavými odmenami pre víťazov.


2. 2. 2009

2. februára 2009 slávi druhé výročie klub SAFA - môj domáci sci-fi a fantasy klub zo Šale, ktorý som si založila a šéfujem (šéfovanie spočíva hlavne v e-mailovom organizovaní stretnutí, buzerácii členov, ktorí sa nezúčastnia a pri špeciálnych príležitostiach nosení darčekov;-). Stále mám na blogu prvú výzvu na založenie, spomienky na druhé stretnutie klubu i oslavu prvého výročia.
Druhé sme teda oslavovali trošku predčasne v sobotu 31. 1. od poobedia do večera, posedením v reštaurácii, kde to všetko začalo, u Dona Galvana (v našom slangu U Gandalfa). Členovia prichádzali i odchádzali, bavili sme sa výborne a prekecali všetko od kníh, filmov, cez ľudí až po nedoliehajúce dvere :-)
Tu je galéria:

trio.JPG

Halgi, jeho Lusil a prítulný Ivan :-)

debata.JPG

Debata je v plnom prúde.

andrej.jpg

Vitto medzitým sústredene študuje najnovšiu Fantáziu.

wowbagger.JPG

Wowbagger ukazuje svojho orla aj Otca Dartha Vadera...

zvieratka.JPG

...lebo tohtoročnými darčekmi boli vtáčiky v čokoládových vajciach.

nocne.JPG

Krtica ukazuje, že podobne ako sovy, aj ona má nočné videnie ;-)

poza1.JPG           sigi1.JPG

Obsluha bola trochu lenivá, tak sme skúšali upútať pozornosť škaredými pózami
aj mávaním svetelným mečom. Nakoniec pomáhalo.

bathory.JPG

Bathoryho typická póza pre fotografovanie :-)

vlajka.JPG

Aj tento rok zaviala oficiálna vlajka klubu.

sumrak.JPG

Wowbagger si zúfa, akým hitom je v súčasnosti ten romantický cajdák Súmrak :-)


Pozn.: Linka na knihu Pohrobok je previazaná s províznym systémom kníhkupectva Martinus. Nebojte sa, nijako to neovplyvní jej cenu, ani moju celkovú životnú úroveň ;-)
Skryť Zatvoriť reklamu