Dušan D. Fabian: Invocatio Elementalium (1-3/4)

Tento slovenský fantasy román zo súčasnosti vyšiel v októbri 2006 v českom vydavateľstve Wales (po česky), ale v slovenčine ho na pokračovanie už v lete začal uverejňovať časopis Fantázia. V priestore slovenskej a českej sci-fi a fantasy scény mal slušnú propagáciu a zo všetkých strán sa naň hrnie chvála. Dovoľte mi teda predstaviť samotný román i moje dojmy z jeho väčšej časti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Invocatio Elementalium
Invocatio Elementalium 

Úvod románu som hodnotila už v prvom článku venovanom o.i. aj Invocatiu, no stručne zrekapitulujem aj tento začiatok.
Aj keď sa budem deju venovať obšírnejšie, než je mojímzvykom, potenciálni čitatelia sa nemusia ničoho obávať. To čo prezradím,zďaleka nie je celé rozprávanie a rozhodne to neznamená, že knihu sa užneoplatí čítať. Vynechala som mnoho podrobností a najmä takmer celé,detailne spracované pozadie príbehu. Okrem toho, posledná štvrtina románu v recenziichýba, takže uzatvoriť si príbeh nechám každého osobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časť I. Chytený v čarodejnej pavučine (Fantázia č. 36)

V prvej časti románu sme sa zoznámili s DávidomÁbelom, ktorého napadne astrálne stvorenie, konkrétne démon ohňa a uvalínaňho smrteľnú kliatbu. Pod ochranné a záchranné krídla ho vezme košický spolokZasvätených a hlavne Tamara Bernáthová, ktorá bola svedkyňou útokua je členkou združenia.
Keďže Dávidovi Tamara ani ostatní nevedia pomôcť, rozhodnúsa eskortovať ho do Dánska k Tamarinmu strýkovi, na ktorého väčšiu magickúmoc sa spoliehajú.
Dávidove prekliatie sprevádzajú ťaživé symbolické nočné morya živé „psychometrické" záchvaty na súmraku dňa, kedy prežíva poslednéchvíle ľudí, ktorí zomreli na mieste, kde sa práve nachádza aj on.

SkryťVypnúť reklamu

Časť II. Kráľovstvo morských víl (Fantázia č. 37)

Na letisku v Prahe však Tamara prevezme dôležitýtelefonát a nechá Dávida cestovať samého najbližším letom do Kodane. Tensa napokon po komplikáciách a jednodňovom zdržaní konečne dopraví do sídladánskych Bernáthovcov v Thistede. Zoznámi sa s rodinou, v ktorejvšetci patria k Zasväteným alebo aspoň majú do činenia s mágiou. Imrich Bernáth alias Strýko z neho však nedokáže kliatbu sňať. Aspoň ho zoznámis históriou Spolku. Popri tom Dávid nazbiera ďalšie magické zážitkya skúsenosti v prastarom chráme na pozemku Bernáthovcov, ktorýnavštevujú vodné víly.

SkryťVypnúť reklamu

Časť III. Po stopách čierneho mága (Fantázia č. 38)

Na Slovensku medzitým po Tamare pátra surový zabijaks menom Gorynyč a dozvedáme sa, že celý ten vražedný cirkus vznikolkvôli Tamare, ktorá sa pokúšala nájsť Azíza, tajomného muža s dierouv čele a tomu sa to vôbec nepáči. Rozhodol sa nechať Tamaru odstrániťa Dávid sa v Košiciach len priplietol v nesprávnom čase na nesprávnemiesto.
Do Dánska prichádza aj Tamara s najnovšími správami.Košický spolok zistil, že z archívu sa stratila deviata kniha invokácií,ktorej obsah môže byť veľmi nebezpečný, zvlášť v prípade, keď má oň záujemčiernou mágiou a mocou posadnutý blázon Azíz. To je riskantný podnik pre celé ľudstvo, nielen Zasvätených a tak sa rodina Bernáthovcov a zopárloajálnych kolegov vydáva na bojovú výpravu do južného Nemecka, ktoré Tamara s istotouidentifikovala ako Azízovo sídlo.
Dávid sa pridáva ku skupine, jednak aby nesedel na zadku,a aby neprepásol šancu zbaviť sa svojho prekliatia a zachrániť siživot. Z toho, čo vedia, je zrejmé, že Azíz chystá na pohanský sviatokMabon niečo naozaj veľké, spojené s vyvolávaním démonov a oni tomuv záujme seba i ostatných potrebujú zabrániť.
A Dávidovi možno zostávajú posledné tri dni života...

SkryťVypnúť reklamu

Tak to by sme mali. Ostatné už si musíte prečítať sami.A ja takisto.
Čo sa knihy a jej kvalít týka, Dušan Fabianv románe opakovane potvrdzuje, že je bez debaty najsilnejší v snovýchpasážach hlavného hrdinu, ktoré ohromujú živou imagináciou a sugestívnymiopismi.
Bohužiaľ, zvyšok textu je o poznanie slabší, dialógypôsobia občas kŕčovito a podrobný popis Dávidovej cesty z Prahy doKodane a potom Thistedu pripomínal itinerár pretekára rely a ja somnemohla vydržať, kedy sa konečne dostane do cieľa.
Naďalej vyčítam románu tie isté neduhy, ktoré som spomínalav predošlom článku - primálo priestoru pre čitateľovu fantáziu, priveľa vysvetľovania.
No nemôžem mu uprieť, že dokáže byť vtipný, i keď sú točasto práve slovné vtipy, ktoré vás rozosmejú a nie humor prirodzene splývajúci s textom. Lacnejšiea silenejšie vyznievajú opakované narážky napríklad na plechovkové pivo a podobnébanality.
Hrdinovia tiež nie sú celkom realistickí - mladí dánskiSlováci vraj rodnú reč ovládajú slabo, no v ich siahodlhých preslovoch tovôbec nevidieť - ich slovná zásoba je bohatšia ako mnohých priemernýchSlovákov. Aby sa nepovedalo, Daniela z času na čas pohľadá v pamätisprávne slovo, zatiaľ čo Poul alias Paľko niektoré jednoduché slová nahradíanglickými ekvivalentmi, no s tými zložitými nemá problém.
Dávid pre zmenu čelí vysokej pravdepodobnosti, že budeo pár dní voňať fialky odspodu, no zdá sa, že to s ním nič nerobí.Nevyzerá na patologického flegmatika, no napriek tomu je veselý, uvoľnenýa o smrti vôbec nerozmýšľa. Niekedy o ňu zavadí štýlom „a možnobudem o pár dní mŕtvy, no a?" Nech sa autor snažil o čokoľvek, v tomtoprípade situáciu absolútne nezvládol. Do pekla so všetkými démonmi, ak toto nieje pritiahnuté za vlasy. V rámci SFaF uverím v príšery, drakov,mágiu, čo chcete... ale nikdy neuverím v človeka, s ktorým nepohnevlastná blížiaca sa smrť.

Zostáva nám len spoľahnúť sa na to, že Dušan D. Fabian jepredsa len začiatočník a časom si vybrúsi kvalitnejší štýl písania. Nápadyrozhodne má a i keď nie sú úžasne originálne, majú veľký potenciál. Veďfantasy románov zo súčasnosti a/alebo so slovenskými reáliami je akošafranu.

V prípade, že vás moja recenzia zaujala, môžete sikúpiť knihu v češtine alebo si zohnať/objednať doterajšie tri čísla Fantázie(všetky čísla s Invocatiom vyjdú lacnejšie ako kniha a jev nich dosť aj iného čítania). Štvrté bude dúfajme čoskoro.

Dušan D. Fabian: Invocatio Elementalium, vyd. Wales, 2006
alebo Fantázia č. 36, 37, 38, 39 (ešte nevyšla)

Aneta Čižmáriková

Aneta Čižmáriková

Bloger 
  • Počet článkov:  199
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tento blog je od 16.4.2009 uložený k spánku, nájdete ma tu:~~~ Riddick's Realm ~~~ aj tu: Zoznam autorových rubrík:  KnihyZ knihovničky knihovníčkyMoje knižné láskySci-fi a FantasySF&F cony• Dialógy o fantastike •FanovinkyBlogový nedenníkRozpravy o IslandeVšeli-len-čoKreatívec notorikBavíme sa s Tubou

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu