Fanovinky (február 2009)

Písmo: A- | A+

novinky pre fanov od fanov = fanovinky :-)alebovychytávky z kráľovstva fantastiky, čiže z Fantázie.sk dnes sa bude spomínať spravodajstvo z fantastiky, jeden dvojitý krst a preklady kníh Darrena Shana, Patricka Rothfussa aj Stephenie Meyerovej plus bonus navyše - Christopher Paolini osobne!

Čo nového vo svete fantastiky?

Portálu Fantázia.sk sa po motivácii a následnom tréningu (Ako písať správy, Ako písať recenzie) z radov svojich stúpencov podarilo vybrať zatiaľ jedného šikovného publicistu, vystupujúceho pod prezývkou Ceos. Ten začal s potešujúcou hustotou osviežovať stránku pravidelným zhrnutím Čo nového vo svete fantastiky.
Mne sa nechce preberať zahraničnými stránkami o SFaF, filtrovať odtiaľ zaujímavosti, a tak vítam možnosť pravidelne si prečítať aktuálny výcuc, navyše so slovenskými súvislosťami. Len tak ďalej, Ceos :-)

Nuž a keď na Fantázii majú novú sériu o novinkách vo svete fantastiky, ja mám zase novú rubriku o novinkách na Fantázii. Irónia alebo znamenie osudu? Ale houby, najskôr to bude náhoda :-)


Tí, čo to preložili


Ivan Pullman má rozhovory očividne rád. A nielen to. Robí ich dobre. Rozhovor so slovenským prekladateľom Terryho Pratchetta Vladislavom Gálisom (nielen) o jeho práci (nielen) na knižnej sérii Darrena Shana Cirkus Monsterus je za poslednú dobu už jeho tretím internetovým interview.
Predtým si vzal do parády Michala Jedináka a jeho prekladateľský debut Meno vetra (autor Patrick Rothfuss) aj Luciu Hálovú, ktorá prekladá momentálne asi najžiadanejšiu knižnú ságu Stephenie Meyerovej o súmraku, či skôr znovuzrodení upírskeho sexepílu ;-)

twilight.jpg


Ten, ktorý to napísal

No a keď sme pri tých rozhovoroch, kto z vás ešte nečítal a nepočul októbrové interview Zuzany Kamenskej s Christopherom Paolinim, šups na to! Mladý talentovaný autor ságy Odkaz Dračích jazdcov (Eragon, Eldest, Brisingr) v exkluzívnom rozhovore pre časopis Fantázia hovorí o svojom hlavnom hrdinovi a jeho vývoji počas série.
Chápem, že jeho skalní fanúšikovia už Brisingra určite čítali, ale nie je isté, či svojho favorita počuli o ňom rozprávať! Stačí si kliknúť play na priložených empétrojkách :-)

ChristopherPaolini_perrhag.jpg


Tí, ktorí to pokrstili

No a dnešné prvé fanovinky uzavrieme odkazom na reportáž Lucie Droppovej z úspešného piatkového krstu dvoch nových fantastických knižiek, slovenského vydania Pestis Draconum Dušana D. Fabiana a zbierky poviedok Tisíc toliarov za Olgu Stadnicku od Miloša Ferka.
Hlavných aktérov už všetkých naživo poznám, ale skoro ma zhodilo zo stoličky, že sa na krste zúčastnil môj obľúbený spisovateľ Ján Lenčo! Teraz asi naozaj ľutujem, že som sa do tej Žiliny neodtrepala...

dusan-fabian_nefertiti.jpg


Pozn.: Viaceré linky sú previazané s províznym systémom kníhkupectva Martinus. Nebojte sa, nijako to neovplyvní cenu kníh, ani moju celkovú životnú úroveň ;-)

Skryť Zatvoriť reklamu