Fanovinky (marec 2009)

Písmo: A- | A+

vychytávky z kráľovstva fantastov, čiže z Fantázie.skMáme tu koniec marca a s ním druhé Fanovinky.Dnes to budú tipy a infošky o stále prebiehajúcej voľbe prezidenta Galaxie, novej Fantázii č. 45, fantastických literárnych súťažiach, kysuckom astronautovi, festivale anime a počítačových hier aj o budúcnosti v minulosti.

Volím, volíš, volíme...

Portál Fantázia.sk sa do voľby prezidenta hlavy Galaxie pustil naozaj s vervou. Ako som upozorňovala, ôsmi kandidáti sa predstavili súhrnne v prvom článku, potom bol každému z nich venovaný samostatný profil, ktorý vytvorili volebné tímy jednotlivých kandidátov a najnovšie tu máme skutočné interview s každým z nich!
Bola im položená kolekcia otázok inšpirovaná momentálne prebiehajúcimi prezidentskými voľbami v jednom malom štátiku na Zemi (pri Viedni doľava), a každý mal možnosť odpovedať... nuž, ako sa mu zachce.
Podľa toho ich odpovede aj vyzerajú a charakter ani jeden nezaprie. Ako reprezentatívnu vzorku si dovolím uviesť tri príklady z prvej várky, ktoré nemôžu nechať chladným žiadneho fanúšika;-D

so_say_we_all-president.jpgJe správne, že prezident galaxie môže zabrať planétu, postaviť tam diaľnicu a až potom sa s bývalými obyvateľmi dohodnúť na náhrade?
Darth Vader: Nerozumiem tej časti vety, ktorá pokračuje za slovným spojením „až potom"... Aká náhrada?

Čo poradíte občanom v čase krízy? Majú šetriť alebo míňať?
Ellen Ripley: Vôbec ma to nezaujíma. Aj tak všetci zomriete.

Ste za legalizáciu marihuany? Vyskúšali ste ju niekedy?
Zafod Bíblbrox: Keď vaša galaxia konečne objaví drink Pangalaktický dunihlav, nikto už trávu húliť nebude. Uvidíte - nezmením iba vašu nezávislosť, ale aj závislosť. Zvoľte mňa, a Dunihlavy budú v každom školskom automate!

Hneď zajtra pribudne druhá štvorica odpovedajúcich kandidátov (update: už pribudla, tu je) a nezabudnite, voliť môžete až do 4.4. 2009 prostredníctvom tohto formulára.
Nech zvíťazí najlepší!
fanta45thumb.jpgZmysel života, vesmíru a vôbec + 3 = Fantázia 45


Od posledných Fanoviniek nám na pulty (len tých najlepších;-) stánkov pribudlo čerstvé číslo časopisu Fantázia. Opäť je plné šťavnatého žrádla pre slovenských scifistov i fantazistov, animákov, popkulťákov, gejmerov, filmárikov, filmušky, seriálistov aj komiksákov. Na tejto stránočke si ako obvykle môžete do časáku nahliadnuť, čeknúť o čo sa súťaží tentokrát (Playstation Trííííí!!!) a ako to asi vnútri vyzerá.Pohrobok ohnivým perom oceňuje fantáziu a Béla má vlka


Občas na blogu upozorňujem na literárne súťaže z oblasti fanstastiky. Naposledy sa to týkalo tých čerstvých, Ceny Fantázie 2009 spojenej s Bélom 2009 a jednej rýchlej conovky s témou vlci.
Medzitým som si spomenula, že pre písaniachtivých som akosi zabudla pripomenúť stále prebiehajúce Ohnivé pero (momentálne beží už tretia séria;-), čiže amatérsku súťaž, v ktorej si ktokoľvek môže skúsiť, ako jeho mikropoviedka obstojí pred verejnosťou...
a druhý, veľmi zaujímavý projekt, ktorý uzaviera prijímanie príspevkov už o mesiac, 30. apríla 2009 - a to je súťaž o poviedku zo sveta Pohrobka.
Ten Pohrobok, to je najnovší fantasy dobrodružný román Štefana Konkola, ocenený na Ikariáde 2008 titulom Zlaté pero. Medzi čitateľmi zaznamenal výborný ohlas a mnohí sa už vypytujú na pokračovanie. Viac informácií o súťaži - mimochodom s veľmi lákavou finančnou motiváciou - nájdete v tomto článku. V diskusii k nemu môžete stretnúť autora knihy osobne, dokonca poskytol svoj súkromný kontakt na konzultácie... Tomu vravím prístup k fanúšikom!

Tematicky pridávam peknučký banner, ktorý som objavila pri surfovaní FOLky (=Fantázia on-line) dnes ráno.

cefaf09-banner02-60.gif
"Ten hajzlík!" (Eugene Cernan, 22.5.1969)

Článok k životnému jubileu amerického kozmonauta so slovenskými koreňmi, Eugena Cernana, popisujúci veľmi živo aj jeho dva vesmírne zážitky,  je napínavý skoro ako americký film (len menej rozťahaný;-). Napísal ho známy slovenský "záhadológ" a spisovateľ Dr. Miloš Jesenský. Odporúčam každému, ide o naozaj pútavé čítanie.

 

AnimeSHOW a GAME EXPO 2009


Tento sumár, čo všetko sa udialo a bolo na marcovom dvojfestivale v bratislavskej Dúbravke, si síce prečítate na domovskej stránke animeshow-logo.jpgAnimeShow, ale tematicky sa mi to sem hodí. Oproti minulému roku sa AnimeShow rozrástla o jeden deň programu a o 2500 návštevníkov. Ak ste sa nezúčastnili, tu sa dozviete, prečo sa oplatí navštíviť ho zase o rok ;-)Back to the retro-future!

Asi všetci už poznajú reportáž Československého filmového týždenníka z roku 1957 z parížskej Výstavy budúcnosti, ktorá ukazuje kuchyňu roku 2000 (s kuchárskou knihou v podobe diernych štítkov) - titanic.jpgno ak ste zvedaví, ako vyzerala naša budúcnosť v minulosti podľa európskych popularizátorov vedy a najmä ilustrátorov, práve tento článoček odporúča jednu skvelú linku, plnú nádherných obrázkov zo zlatého veku retro-budúcnosti. Vesmírne stanice na obežnej dráhe, futuristická architektúra, motocyklové reflektory na prilbe, špirálové pneumatiky, masívne vlaky a červená sovietska hviezda na hrudi Perryho Rhodana... čo si len vymyslíte!


Foto © Battlestar Galactica, Fantázia a prebraté od Somchai leetapawan​g Retro-Future

 

Skryť Zatvoriť reklamu