Moje knižné lásky 10

Písmo: A- | A+

O mojich obľúbených knihách a autoroch z vlastného pohľadu a so štipkou nostalgie. Dnes: C.D. Payne a Mládí v hajzlu

mladi-v-hajzlu-1.jpgMládí v hajzlu C.D. Payna je séria prezentovaná a vnímaná ako ľahké čítanie pre tínedžerov. Ja som o ňom počula až v čase, keď som si už do veku začala písať -dsať, ale vôbec mi to nezabránilo ešte o ďalší rôčik neskôr, kým som sa k výčinom jedného amerického chlapca dostala, bláznivo sa s ním pobaviť a zamilovať si ho.

Relatívne decentný začiatok prvej knihy čitateľa pozvoľna pripraví na nasledujúci hurikán, ktorý potom s každým pokračovaním už len naberá na sile... Románov je spolu šesť, posledný je už denníkom mladšieho brata hlavného hrdinu, prvých päť však patrí dnes už kultovému a neprekonateľnému, najneposlušnejšiemu tínedžerovi Ameriky, Nickovi Twispovi osobne.

Nick Twisp je "normálny", hyperaktívny a nezodpovedný pubertiak, čo sa nezmestí do kože a k tomu všetkému sa mu zapaľujú lýtka... Skrížte Adriana Mola so Stevom Stifflerom a dostanete približný obrázok ;-)
S jeho eskapádami sa dá bohovsky relaxovať aj nahlas smiať. Navyše je veľmi sympatické, že sa ani nesnažia tváriť, že sú niečo viac, že majú vážny podtón alebo že ponúkajú morálne ponaučenie na záver. Nie!
Jediné ponaučenia, ktoré tu nájdete, sú nemorálne! :-D
nick-twisp.jpg Načrtla by som to asi tak, že knihy C.D. Payna sa určite nikomu nepodarí adaptovať ako srdcervúci spektákel typu Forresta Gumpa (predpokladám, že by si to nikto z jeho fanúšikov ani neprial). Nestretnete tu žiadneho prezidenta a Nick je príliš pohodlný na to, aby hral ping-pong. Všetko úsilie svojho dospievania i bystrého intelektu venuje objavovaniu spôsobov, ako sa mať čo najlepšie a s najmenšou námahou. A pokiaľ možno, nezdemolovať pritom polovicu USA... Nick je proste zlý chlapec, ale napriek všetkému mu aj tak držíme palce. Veď nás predsa zabáva!
Príhody a dobrodružstvá jeho i ďalších postáv Paynových románov sú totálne uletené, bez ostychu prekračujú hranice slušného správania, decentného slovníka mladej dámy, literárnych konvencií a občas možno aj prípustnej reality. Aj to má svoj podiel na mojej obľube týchto kníh, veď rúcanie pravidiel skostnatených konzervatívcov, to je mazec! Aspoň takto, v knižke, pretože v reále si to málokedy môžeme dovoliť ;-) A naopak, tieto knižky majú isto podiel na vývine mojej slabosti pre humoristickú fantasy a sci-fi literatúru, s ktorej zháňaním stále otravujem predavačov v Brlohu.

Keď už som pri tých adaptáciách, dozvedela som sa, že nakrúcanie prvej časti denníkov - Mladík v odboji - je už v plnom prúde. Spokojne konštatujem, že ksichtík hlavného predstaviteľa je pre Nicka ako stvorený a už teraz sa teším, čo z toho filmári stvoria. Ak si dajú pozor a neprekročia jemnú líniu medzi pikantným a nechutným, mohli by spustiť novú vlnu strelených komédií pre Hollywood.
mambo.jpg
Neskôr po čítaní prvých štyroch denníkov Nicka Twispa sa mi podarilo získať aj Holubí mambo, iný známy román C.D. Payna. Čítala som o ňom na obálkach Mládi v hajzlu a veľmi ma lákalo. O čom by asi tak diskutovali obyčajné mestské holuby, keby vedeli rozprávať? Vedia vôbec o sebe, že sú vtáci? Akceptujú to? A čo sa stane, keď ich "banda ochránců přírody odvleče z útulné laboratoře, kde se ve jménu vědy zcela spokojeně učí kouřit, opíjet a přejídat, aby se zjistily účinky téhož na lidský organismus"? Ďalšia ukážka Paynovej znalosti charakterov šmrcnutej poriadnou dávkou kvalitnej srandy rozhodne stojí za všetky drobné.

No a teraz som zistila, že medzičasom vyšlo vo vydavateľstve Jota aj novšie dielko C.D. Payna, Americké krásky. Určite si ho čo najskôr zaobstarám, ale predtým ma ešte čaká prelúskanie piatej a šiestej časti twispoviek. Vlastne mám chuť zopakovať si celú sériu. Škoda, že tento rok (už zase) nejdem na dovolenku :-(

Skryť Zatvoriť reklamu