Moje knižné lásky 5

Písmo: A- | A+

O mojich obľúbených knihách a autoroch z vlastného pohľadu a so štipkou nostalgie. Dnes: Michael Palin

Milovníkom bláznivo absurdného humoru preslávenej skupiny Monty Pythonovcov nemusím Michaela Palina nijako zvlášť predstavovať. Tí ostatní o ňom hádam aspoň počuli a určite sa nájdu aj ľudia, ktorí ho zaregistrovali až (alebo práve) vďaka jeho cestovateľským aktivitám.
Ak si dobre spomínam, v mojom prípade bol prvý Lietajúci cirkus Montyho Pythona, keď som mala asi 12 rokov. Čoskoro potom začala televízia vysielať Palinove cestopisy a keďže už od detstva som bola zapálený divák dokumentárnych filmov, povedala som si „Michael Palin a cestovanie? To musím vidieť!". Alebo to bolo naopak? :-)
Jeho prirodzenosť ma očarila natoľko, že som sa nielen snažila nezmeškať vysielanie jeho cestopisných seriálov, ale keď české vydavateľstvo Metafora v edícii Terra Incognita vydalo knižné verzie Michaelových dobrodružstiev, začala som si ich postupne kupovať. Pokiaľ je mi známe, vyšli iba tri knihy - Cesta kolem světa za 80 dní, Od pólu k pólu a Kolem dokola, všetky v roku 2001. Kolem dokola je najhrubšia, Od pólu k pólu zase moja najobľúbenejšia. Netuším, či si vydavatelia ešte niekedy všimnú ďalšie jeho knihy, ktoré sme ale mali možnosť vidieť aspoň v podobe televíznych dokumentov - Himalayu, Saharu a putovanie za Heminwayom.
Svoje cestovateľské nápady realizoval Michael za podpory britského giganta BBC a to je dobre. BBC za desaťročia svojej existencie stojí za mnohými skvelými projektami a očividne sa stará aj o kvalitný merchandising. Na hlavnej stránke Palin's Travels si tak môžete kúpiť knihy, dvdčka i cdčka, alebo exkluzívne balenie audiokníh zo všetkých ciest.
Stránka je nabitá informáciami a kto vie po anglicky, nemusí si dokonca nič kupovať a všetky knihy si môže zadarmo prečítať priamo na stránke aj s fotografickým doprovodom (ktorý bohužiaľ v českých vydaniach chýba úplne).
Michaelov štýl rozprávania je ľahký, vtipný a plný zaujímavých detailov i obyčajného ľudského pohľadu na ostatných obyčajných ľudí. Michael Palin je taký britský Boris Filan, aj keď toľko nefilozofuje o zmysle života (asi už pozná odpoveď ;-) a prežíva svoje zážitky trochu komerčnejšie. No anglická povaha sa od tej našej slovanskej duše predsa odlišuje a tak aj Boris Filan môže byť len jeden. A je super, že je náš.
Cestopisy mám rada. Výhodou tých Michaelových je, že na relatívne malom priestore sa venuje toľkým rôznym krajinám. Niekto by mohol namietať, že zákonite musí byť povrchný, ale dovolím si nesúhlasiť. Spisovateľ či cestovateľ nemusí venovať 400 strán textu jednej krajine, aby dokázal vystihnúť jej mentalitu. Dokonca sa nemusí ani snažiť niečo vystihovať. Michael namiesto ponúkania vlastných názorov radšej dokumentuje, díva sa a ukazuje. Stretáva ľudí, navštevuje odlišné kultúry a rozpráva nám o tom. Pointy svojich ciest vkladá do prostých opisov a nechá čitateľa aj diváka, aby sa pozrel a zamyslel sám.

Michael Palin Michael Palin má moje veľké sympatie aj ako človek. A nemajú na tom zásluhu iba jeho herecké kreácie ako člena Monty Pythonov či neskôr komediálneho herca. Okrem toho, že je aj po šesťdesiatke majiteľom podmanivého šibalského úsmevu, má stále zmysel pre humor a nemieni si na staré kolená sadnúť do kresla, popíjať čaj a užívať dôchodok spomínaním na bývalú kariéru a žužlaním sušienok. Slúži mu ku cti a určite aj k úžitku, že stále drží krok a aktívne žije.

Jeho horúcou novinkou je ďalší cestovateľský projekt, ktorého názov Palinova nová Európa či Nová Európa podľa Palina (Palin's New Europe) napovedá, že by konečne mohol zavítať aj na Slovensko. Dúfam, že mu popri atraktívnejších destináciách neunikne ani malý štátik, ktorý takisto do novej Európy patrí, aj keď chvalabohu nezažil v rámci politického upratovania žiadnu vojnu a bohužiaľ ho neomýva tyrkysové more...

Skryť Zatvoriť reklamu