Milovníkom bláznivo absurdného humoru preslávenej skupiny MontyPythonovcov nemusím Michaela Palina nijako zvlášť predstavovať. Tíostatní o ňom hádam aspoň počuli a určite sa nájdu aj ľudia, ktorí hozaregistrovali až (alebo práve) vďaka jeho cestovateľským aktivitám.
Ak si dobre spomínam, v mojom prípade bol prvýLietajúci cirkus Montyho Pythona, keď som mala asi 12 rokov. Čoskoro potomzačala televízia vysielať Palinove cestopisy a keďže už od detstvasom bola zapálený divák dokumentárnych filmov, povedala som si „Michael Palina cestovanie? To musím vidieť!". Alebo to bolo naopak? :-)
Jeho prirodzenosť ma očarila natoľko, že som sa nielensnažila nezmeškať vysielanie jeho cestopisných seriálov, ale keď českévydavateľstvo Metafora v edícii Terra Incognita vydalo knižné verzieMichaelových dobrodružstiev, začala som si ich postupne kupovať. Pokiaľ je miznáme, vyšli iba tri knihy - Cesta kolem světa za 80 dní, Od póluk pólu a Kolem dokola, všetky v roku 2001. Kolemdokola je najhrubšia, Od pólu k pólu zase moja najobľúbenejšia. Netuším,či si vydavatelia ešte niekedy všimnú ďalšie jeho knihy, ktoré sme ale malimožnosť vidieť aspoň v podobe televíznych dokumentov - Himalayu,Saharu a putovanie za Heminwayom.
Svoje cestovateľské nápady realizoval Michael za podporybritského giganta BBC a to je dobre. BBC za desaťročia svojej existenciestojí za mnohými skvelými projektami a očividne sa stará ajo kvalitný merchandising. Na hlavnej stránke Palin's Travels si tak môžete kúpiť knihy, dvdčka i cdčka,alebo exkluzívne balenie audiokníh zo všetkých ciest.
Stránka je nabitá informáciami a kto vie po anglicky,nemusí si dokonca nič kupovať a všetky knihy si môže zadarmo prečítaťpriamo na stránke aj s fotografickým doprovodom (ktorý bohužiaľv českých vydaniach chýba úplne).
Michaelov štýl rozprávania je ľahký, vtipný a plnýzaujímavých detailov i obyčajného ľudského pohľadu na ostatných obyčajnýchľudí. Michael Palin je taký britský Boris Filan, aj keď toľko nefilozofujeo zmysle života (asi už pozná odpoveď ;-) a prežíva svoje zážitky trochu komerčnejšie.No anglická povaha sa od tej našej slovanskej duše predsa odlišuje a tak ajBoris Filan môže byť len jeden. A je super, že je náš.
Cestopisymám rada. Výhodou tých Michaelových je, že na relatívne malom priestore savenuje toľkým rôznym krajinám. Niekto by mohol namietať, že zákonite musí byťpovrchný, ale dovolím si nesúhlasiť. Spisovateľ či cestovateľ nemusí venovať400 strán textu jednej krajine, aby dokázal vystihnúť jej mentalitu. Dokonca sanemusí ani snažiť niečo vystihovať. Michael namiesto ponúkania vlastnýchnázorov radšej dokumentuje, díva sa a ukazuje. Stretáva ľudí, navštevujeodlišné kultúry a rozpráva nám o tom. Pointy svojich ciest vkladá do prostýchopisov a nechá čitateľa aj diváka, aby sa pozrel a zamyslel sám.

Michael Palin má moje veľké sympatie aj ako človek.A nemajú na tom zásluhu iba jeho herecké kreácie ako člena Monty Pythonovči neskôr komediálneho herca. Okrem toho, že je aj po šesťdesiatke majiteľompodmanivého šibalského úsmevu, má stále zmysel pre humor a nemieni si nastaré kolená sadnúť do kresla, popíjať čaj a užívať dôchodok spomínaním nabývalú kariéru a žužlaním sušienok. Slúži mu ku cti a určite aj k úžitku, že stále drží krok a aktívne žije.
Jeho horúcou novinkou je ďalší cestovateľskýprojekt, ktorého názov Palinova nová Európa či Nová Európa podľa Palina (Palin's New Europe) napovedá,že by konečne mohol zavítať aj na Slovensko. Dúfam, že mu popri atraktívnejšíchdestináciách neunikne ani malý štátik, ktorý takisto do novej Európy patrí, ajkeď chvalabohu nezažil v rámci politického upratovania žiadnu vojnua bohužiaľ ho neomýva tyrkysové more...