
Túto knihu som kúpila ešte ako dieťa, myslím, že otcovi naVianoce 1989 (Kčs 17,50). Na mieste, kde bolo za bývalého režimu kníhkupectvos plagátmi Vaša Patejdla a súrodencov Hečkovcov vo výklade, je dneslekáreň a aj v prípade tejto zbierky poviedok asi málokto bude vedieťo čom hovorím. No aj keď som ju kúpila naslepo, z detského darčeka (pre ocka) sastal smutno-humorný sprievodca životom v súčasnej spoločnosti (pre mňa).
Autori vystihli nielen minulú dobu a spoločenské neduhy, naktoré ostrou satirou poukazujú, sú rovnako aktuálne v súčasnosti. Texty súčasto také provokatívne, až sa čudujem, že ich na sklonku komunizmu vydali(možno práve vďaka poslednému odmäku bola tá správna chvíľa v roku 1989).
Soňa Podhorná i Dušan Kováč zhodou okolností obaja vyštudovali ekonómiua v čase vydania spoločnej zbierky mali za sebou bohaté skúsenostis prispievaním do humoristických rozhlasových relácií, časopisov i stvorbou pre deti.
V Štyroch ročných obdobiach si drzo berú na mušku negatívne ľudské vlastnosti ako závisť,ohováranie, pretvárka, chamtivosť i pozérstvo. Medziľudské vzťahyv rodinách i na pracovisku, spôsoby zaobchádzania predavačov sozákazníkmi, život v betónových džungliach sídliska v neposlednom rade charakteristické črty pracovnej morálky akopodplácanie, prospechárstvo a malicherná rivalita.
Všetky poviedky obsahujú vtipné a niekedyi dojímavé pointy. Triafajú do terča ľudských slabostí a dokážu ajpoučiť. To všetko ľahkým a hravým štýlom, pestrým výberom foriem odklasického rozprávania cez dialógy až po listy. Celkový dojem dopĺňajú veselé alegorické ilustrácie.
Je to univerzálna knižka, ktorú si môžete vziať do vanei do autobusu. Šestnásť rokov ma neprestalo baviť vziať ju do rukya čítať si znova poviedky, ktoré už dôverne poznám.
Najradšej by som tieto poviedky začala opisovaťa uverejňovať ich tu, aby sa nimi potešili aj ostatní. Bohužiaľ by sa tonezhodovalo s autorským zákonom, takže ich môžem len pripomenúť tým,čo ich poznajú a odporúčať do pozornosti tých, čo radi "brúsia" antikvariátyalebo majú Štyri ročné obdobia niekde založené v knihovničkea ešte ich neotvorili.
(Šťastlivcom z týchto miest odporúčam vypožičaťsi ich z knižnice.)
ilustrácia v perexe © Rastislav Visokai 1989