Moje knižné lásky 8

Písmo: A- | A+

O mojich obľúbených knihách a autoroch z vlastného pohľadu a so štipkou nostalgie. Dnes: Frans G. Bengtsson - Zrzavý Orm

Historicko-humoristický román Zrzavý Orm sa skladá z dvoch častí s podtitulmi Plavci na západ a Doma a znovu na lodi. Tieto dve knižky som objavila už dávnejšie (vydal Ivo Železný, 2001) v predajni Lacných kníh a ako milovník humoristickej literatúry každého druhu som sa nechala zlákať. Keďže sa dostali do kategórie mojich knižných lások, je jasné, že som svoj nákup (49 Sk za kus) nikdy neoľutovala.

Plavci na západ Frans Gunnar Bengtsson (1894 - 1954) bol švédsky esejista, ktorému nesmrteľnú slávu priniesol práve román Röde Orm, napísaný v dvoch častiach v rokoch 1941 a 1945. Na počudovanie autor obdivujúci rasizmus napísal príbeh prekypujúci náboženskou i rasovou toleranciou a láskavým humorom.

Hlavnou postavou románu je Orm, prezývaný Ryšavý alebo Červený, narodený v juhošvédskom (vtedy dánskom) Skåne v desiatom storočí n.l. Riadením osudu alebo náhody je mu určený život dobrodruha a tak na svojich cestách navštívi moslimské Španielsko, Írsko aj Anglicko, usadí sa a založí rodinu, pričom vzrušujúce príhody ho neobídu ani na domácej pôde a opäť sa vydá na vandrovku za pokladom až do Kyjevskej Rusi. Ako vždy, po boku verného priateľa Tokeho. Orm a Toke sú partneri v boji i mieri, na život a na smrť. Sú rovnako tvrdohlaví, veselí aj odhodlaní.Doma a znovu na lodi

Zrzavý Orm originálnym spôsobom spája realistický pohľad na dejiny Vikingov s tak potrebným nadhľadom. Stretnete v ňom mnoho skutočných historických postáv i vládcov a každý z nich má svoje "muchy".
Bengtssonova kombinácia milých absurdností s historickou skutočnosťou je výborným receptom na pochopenie dejín v ich rýdzej odlišnosti. Hravou formou nás učí, že surovosť a nekompromisnosť divokých národov minulosti nebola otázkou zvrátenosti či krvilačnosti (ako to mnohí dnes vnímajú). Násilné vybavovanie účtov a krvavá pomsta bola prirodzenou súčasťou ich morálnych zásad a bytia. Život bol krutý a ťažký pre usadlíkov aj bojovníkov. Neplienili iba Vikingovia, u susedov i za morom plienili a zabíjali sa všetky národy - navzájom.
Frans Bengtsson však nachádza aj v týchto skutočnostiach vtipné momenty a strieľa si zo všetkých rovným dielom. Nitka nezostane suchá na kráľovi, sedliakovi 'ni bojovníkovi.
Raz prefíkaní Ormovi spoločníci precikajú svojich nepriateľov, inokedy dobehnú nepriatelia ich. Obe strany môžu byť spokojné ak odídu len so zveseným nosom a nie bez chýbajúcich končatín.
Bojové výpravy sú pre Vikingov koníčkom, výnosným zamestnaním i príležitosťou získať slávu a uznanie. V horšom prípade skončia nedobrovoľnou emigráciou a získavaním skúseností v otroctve. V najhoršom smrťou, ale s tou predsa správny Viking vždy počíta:-)

Putovania a bitky dopĺňajú bežné problémy hrdinov so zdravím, láskou, neskôr manželkami či vierou, cestovateľské peripetie, hrdinské historky aj smutné osudy. Bohatým zdrojom zábavy mnohých Vikingov sú kresťanskí misionári, neúnavne sa pokúšajúci obrátiť blonďavých barbarov na pravú vieru. Tí sa často nechajú pokrstiť len kvôli darčekom či odpusteniu hriechov, no naďalej sa spoliehajú na Ódina, Thóra a svoje Šťastie.
Dôležité je, že Orm a jeho kumpáni vnímajú úspech i smolu ako dobrodružstvo. Je to veľmi živelný, no zdá sa, že aj uspokojivý prístup k životu. Všetko je dobrodružstvo, ktoré raz skončí a začne sa nové.
Správny Viking hlavne nikdy nesmie klesnúť na kolená a vzdať sa. Či už v boji alebo každodennom živote sa treba biť a žiť do posledného dychu. Hrdý a nezlomený. Veď odpočívať budeme vo Valhalle...

Skryť Zatvoriť reklamu