Nebola som vždy čítajúce dieťa (ako moja sestra, ktoráprečítala celé detské oddelenie mestskej knižnice) - kým som bola menšia,zaujímali ma len obrázky a ani potom ma väčšina rozprávkových knižiekpríliš nebavila. Neskôr som pomerne rýchlo prešla z takmer žiadneho čítaniana romány pre starších a dospelých, ktoré ma doslova pohltili. No ajmedzi detskými knihami sa našlo zopár výnimiek a o to viac si ichcením, že sa mi páčili dlhšie než jednu sezónu. Dodnes si v nich radazalistujem a chovám ich ako vzácnosť.

Luca Novelli: Moja prvá kniha o počítačoch

V Taliansku vyšla v roku 1983, v ČSSR ažv 1989, no aj tak bola stále v obraze. Teraz by do aktualizovanéhovydania muselo byť doplnené kvantum informácií, ale výsledok by určite zaujalmnoho detí.
Súrodenci Lenka, Tomáš a ich pes Bony sa zoznámias históriou i súčasným využitím počítačov, pozrú sa do ich vnútraa pofilozofujú si o víziách kompjúterizovanej budúcnosti.
Detský čitateľ ichprostredníctvom spozná predchodcov kalkulačiek, vynálezcu prvého(nedokončeného) počítača i ten prvý úspešne zostavený o veľkostidinosaura, základné hardwarové komponenty, dierne štítky, elektrónky,mikročipy, internet a mnoho ďalších vecí.

Je to kniha nielen veselo nakreslená a prehľadnezostavená, ale nepostráda morálne posolstvá ani vtip. Najväčší podiel nacelkovom humornom vyznení majú Bonyho ironické až sarkastické narážky, naktorých sa zasmejem aj teraz, keď som už dávno tragicky dospelá :-)
Illustrations © Luca Novelli

Ella C. Delloria, Richard Erdoes: Rozprávky orlích pier
V Mladých letách, v edícii Z rozprávky dorozprávky kedysi dávno vychádzali knižky cudzokrajných rozprávok a veľaz nás malo doma zbierky ďalekovýchodných, arabských, severských či ruskýchpríbehov pre deti. Ku mne sa dostali tie indiánske, od Siuxov.

Ella C. Delloria bola známa indiánska zberateľka príbehova Richard Erdoes vydal knihu indiánskych legiend. Juraj Groch z ichdiela túto zbierku zostavil, preložil, polovicu textov prerozprávala pridal aj vysvetlivky a doslov. O nádherné obrázky sa postaralilustrátor Marián Čapka.
Najznámejšími postavičkami siuxskej mytológie sú Ija-jedák- hlúpy obor, ktorý rád jedol celé kmene. Ľahko sa nechal prekabátiť Iktom,sebeckým figliarom, obľubujúcim zlomyseľnosti no tolerovaným ľuďmi, pretože nezriedkajeho neplechy indiánom aj pomohli.
Naskrz obávanou i nenávidenou bytosťou bol Dvojitátvár - zlý duch, ktorý mohol na seba vziať akúkoľvek podobu, v ľudskejkoži vystupoval ako muž či žena s druhou tvárou na zadnej strane hlavy.Pre potešenie sa vtieral do ľudských príbytkov, zabíjal, zbieral skalpy alebokradol deti.
Siuxské rozprávky sú o legendách stvoreniaa zániku sveta, prírode a múdrosti zvierat, o hlúpych ale ajčestných a šikovných ľuďoch, cti, prešibanosti i priateľstve. Nesú so sebou omamnú vôňu prérie, dupot cválajúcich stád bizónov, útulnosť típí, mäkkosť mokasín, vysmiate tváre indiánov...

Illustrations © Marián Čapka

Eduard Petiška: Staré grécke báje a povesti
V Českej i Slovenskej republike sú už klasikou, pozná ich niekoľko generácií a boli odporúčané ako mimočítanková literatúra pre základné školy. Od roku 1961 sa dočkali viacerých vydaní a ako sú dobrým čítaním, tak plnia aj náučnú funkciu

ako lekcia zostarogréckej mytológie a histórie, stravovacích návykovi medziľudských vzťahov. Okrem notoricky známych postáv ako je Perzeus,Jáson, Odyseus, rozprávajú príbehy mnohých ďalších. Aj po rokoch mi zostalov pamäti, že sa mi páčila legenda Gyges a prsteň,v ktorej víťazí spravodlivosť a smutno-romantický príbeh o Filemónovia Baukis .
Ilustrátora Václava Fialu chválim aj za to, že prirodzenýmspôsobom stvárnil čiastočnú či úplnú nahotu, ktorá bola v starovekomGrécku samozrejmou súčasťou bežného života. Jeho obrázky sú vierohodné aj cudnézároveň, iba puritán by mohol namietať, že kazia deti, čo aj tak nie je pravda.

Vo všetkých troch prípadoch sú ilustrácie veľmi dôležitéa kvalitné. V knižke o počítačoch pomáhajú pochopiť techniku,pokým v prípade Indiánov a Grékov zase predstaviť si odlišné kultúry.

Illustrations © Václav Fiala 1961
Ak by ste chcelisvoje dieťa zaujať a zároveň vzdelať, každú z nich i všetkyspolu vrelo odporúčam. Bohužiaľ, dnes nájdete tieto vzácne kúsky asi lenv knižniciach. Alebo sa skúste mamy opýtať, kam dala tie vaše staré knižky:-)