Moje knižné lásky 9

Písmo: A- | A+

O mojich obľúbených knihách a autoroch z vlastného pohľadu a so štipkou nostalgie. Dnes o troch výnimočných knihách môjho detstva: Luca Novelli: Moja prvá kniha o počítačoch Ella C. Delloria, Richard Erdoes: Rozprávky orlích pier Eduard Petiška: Staré grécke báje a povesti

Nebola som vždy čítajúce dieťa (ako moja sestra, ktorá prečítala celé detské oddelenie mestskej knižnice) - kým som bola menšia, zaujímali ma len obrázky a ani potom ma väčšina rozprávkových knižiek príliš nebavila. Neskôr som pomerne rýchlo prešla z takmer žiadneho čítania na romány pre starších a dospelých, ktoré ma doslova pohltili. No aj medzi detskými knihami sa našlo zopár výnimiek a o to viac si ich cením, že sa mi páčili dlhšie než jednu sezónu. Dodnes si v nich rada zalistujem a chovám ich ako vzácnosť.

 
 

Moja prvá kniha o počítačoch

Luca Novelli: Moja prvá kniha o počítačoch

Bony V Taliansku vyšla v roku 1983, v ČSSR až v 1989, no aj tak bola stále v obraze. Teraz by do aktualizovaného vydania muselo byť doplnené kvantum informácií, ale výsledok by určite zaujal mnoho detí.

Súrodenci Lenka, Tomáš a ich pes Bony sa zoznámia s históriou i súčasným využitím počítačov, pozrú sa do ich vnútra a pofilozofujú si o víziách kompjúterizovanej budúcnosti.

Detský čitateľ ich prostredníctvom spozná predchodcov kalkulačiek, vynálezcu prvého (nedokončeného) počítača i ten prvý úspešne zostavený o veľkosti dinosaura, základné hardwarové komponenty, dierne štítky, elektrónky, mikročipy, internet a mnoho ďalších vecí.

lakomec

 Je to kniha nielen veselo nakreslená a prehľadne zostavená, ale nepostráda morálne posolstvá ani vtip. Najväčší podiel na celkovom humornom vyznení majú Bonyho ironické až sarkastické narážky, na ktorých sa zasmejem aj teraz, keď som už dávno tragicky dospelá :-)

 

 

Illustrations © Luca Novelli
 

Rozprávky orlích pier

Ella C. Delloria, Richard Erdoes: Rozprávky orlích pier

V Mladých letách, v edícii Z rozprávky do rozprávky kedysi dávno vychádzali knižky cudzokrajných rozprávok a veľa z nás malo doma zbierky ďalekovýchodných, arabských, severských či ruských príbehov pre deti. Ku mne sa dostali tie indiánske, od Siuxov.

Dvojitá tvár Ella C. Delloria bola známa indiánska zberateľka príbehov a Richard Erdoes vydal knihu indiánskych legiend. Juraj Groch z ich diela túto zbierku zostavil, preložil, polovicu textov prerozprával a pridal aj vysvetlivky a doslov. O nádherné obrázky sa postaral ilustrátor Marián Čapka.

Najznámejšími postavičkami siuxskej mytológie sú Ija-jedák - hlúpy obor, ktorý rád jedol celé kmene. Ľahko sa nechal prekabátiť Iktom, sebeckým figliarom, obľubujúcim zlomyseľnosti no tolerovaným ľuďmi, pretože nezriedka jeho neplechy indiánom aj pomohli.
Naskrz obávanou i nenávidenou bytosťou bol Dvojitá tvár - zlý duch, ktorý mohol na seba vziať akúkoľvek podobu, v ľudskej koži vystupoval ako muž či žena s druhou tvárou na zadnej strane hlavy. Pre potešenie sa vtieral do ľudských príbytkov, zabíjal, zbieral skalpy alebo kradol deti.

Siuxské rozprávky sú o legendách stvorenia a zániku sveta, prírode a múdrosti zvierat, o hlúpych ale aj čestných a šikovných ľuďoch, cti, prešibanosti i priateľstve. Nesú so sebou omamnú vôňu prérie, dupot cválajúcich stád bizónov, útulnosť típí, mäkkosť mokasín, vysmiate tváre indiánov...

Iktomi a jariabky

Illustrations © Marián Čapka

Staré grécke báje a povesti

Eduard Petiška: Staré grécke báje a povesti

V Českej i Slovenskej republike sú už klasikou, pozná ich niekoľko generácií a boli odporúčané ako mimočítanková literatúra pre základné školy. Od roku 1961 sa dočkali viacerých vydaní a ako sú dobrým čítaním, tak plnia aj náučnú funkciu bojovníciako lekcia zo starogréckej mytológie a histórie, stravovacích návykov i medziľudských vzťahov. Okrem notoricky známych postáv ako je Perzeus, Jáson, Odyseus, rozprávajú príbehy mnohých ďalších. Aj po rokoch mi zostalo v pamäti, že sa mi páčila legenda Gyges a prsteň, v ktorej víťazí spravodlivosť a smutno-romantický príbeh o Filemónovi a Baukis.


Ilustrátora Václava Fialu chválim aj za to, že prirodzeným spôsobom stvárnil čiastočnú či úplnú nahotu, ktorá bola v starovekom Grécku samozrejmou súčasťou bežného života. Jeho obrázky sú vierohodné aj cudné zároveň, iba puritán by mohol namietať, že kazia deti, čo aj tak nie je pravda.

Eros a Psyché

Vo všetkých troch prípadoch sú ilustrácie veľmi dôležité a kvalitné. V knižke o počítačoch pomáhajú pochopiť techniku, pokým v prípade Indiánov a Grékov zase predstaviť si odlišné kultúry.

Poseidón

Illustrations © Václav Fiala 1961
 

Ak by ste chceli svoje dieťa zaujať a zároveň vzdelať, každú z nich i všetky spolu vrelo odporúčam. Bohužiaľ, dnes nájdete tieto vzácne kúsky asi len v knižniciach. Alebo sa skúste mamy opýtať, kam dala tie vaše staré knižky :-)

 
 

Skryť Zatvoriť reklamu