Úvodná pomôcka: v turečtine sa niektoré hlásky čítajúinak ako u nás:
c = dž

ç = č
ş = š
ı = y
Moja vášeň pre blízkovýchodnú hudbu má korene niekedyv roku 1999. Možno to začalo, keď sme spolu s kamarátkou prisledovaní televíznej hitparády slintali pri pohľade do Tarkanových zelených očívo videoklipe Şımarık (to je tá pesnička,čo sa v nej cmuká a občas ju ešte počuť v rádiu). Pokračovalo to medzinárodnými virtuálnymi priateľstvamia skončilo (zatiaľ) zbieraním albumov a rozširovaním okruhuobľúbených spevákov. Priznám sa, že dokážem zaspievať texty viac tureckýchpesničiek, než slovenských.
Turečtina, arabčina i gréčtina sú pre hudbu akostvorené, ľúbozvučné jazyky. A nesmiem zabudnúť na hebrejčinuv podaní Ofra Hazy, to je tiež nádhera. V turečtine sa veľa špúliapery, arabčina a hebrejčina imponuje hrdelnosťou, gréčtina dlhými slovami,ktoré sa dajú tak nádherne zhudobniť.
Aj na Blízkom východe sa väčšinou asi spieva o láske a ja nerozumiem(väčšinou) ani slovo. Ale každá pieseň má vlastnú náladu. Ich slová premňa neznamenajú konkrétne veci, no vyjadrujú mnoho nekonkrétneho... Majú svojevlastné významy, nevysloviteľné a predsa jasné. Nie je dôležité, či človekrozumie, podstatné je, aby ich cítil.
Myslím, že záľubu pre istý druh hudby musí mať človekv sebe. Vždy som mala rada orientálne hudobné motívy (napríklad pieseň Templeof Love od The Sisters of Mercy ma zaujala len vďaka vokálu OfraHazy), ale nikdy predtým som neplánovala ani nemala príležitosť uspokojovaťtúto potrebu v širšom rozsahu... Ale od začiatku... Na Yahoo Messengeri som saz neurčitého dôvodu (kto vie?) skamarátila s niekoľkými Turkamii Arabmi. Boli inteligentní a slušní, dobre sa s nimi trénovalaangličtina. S tým najobľúbenejším tureckým kamarátom som sa neskôr dohodla, žemi poštou pošle staršie Tarkanove albumy a vzorku súčasnej tureckej hudby.
Budem muza to navždy vďačná...

Tou vzorkou bola totiž turecká kráľovná popu SezenAksu a v tom čase jej najnovší album Adı Bende Saklı.Vznikla z toho láska a verím, že na celý život.
Práve tento album zostal mojím najobľúbenejším, pretožev sebe skrýva neopakovateľný pocit môjho vtedajšieho života, atmosféry,ktorá sa už nezopakuje. Okrem toho stále vyvoláva silné emócie, jednoducho namňa účinkuje tak ako žiadna iná hudba.

No ani jej ďalšie albumy ma nesklamali,zádumčivé balady sú rovnako úžasné ako rytmický popík.
Po prvýkrát sa na domácom hudobnom poli zviditeľnilav roku 1975 prvým singlom, o dva roky vydala debutový albuma odvtedy sa jej nové albumy zjavujú priemerne každý druhý rok. Kráľovnoutureckého popu je určite zaslúžene, veď robí radosť fanúšikom už 30 rokova stále s obrovským úspechom. Celé Turecko ju pozná aj pod prezývkou MinikSerçe, čiže malý vrabec, vrabček . Navyše nielen spieva, ale i skladá (najmä preseba, ale zložila napríklad aj Tarkanove megahity Şımarık a Şıkıdım) a jehudobnou ikonou všade, kde ľudia vedia oceniť zaujímavé piesne a kvalitnýhlasový aparát.
Určite sa oplatí vypočuť a zároveň pozrieť videoklipyk piesňam Sarı Odalar z albumu Deliveren (2000), Tutuklu a Adı bende saklı z albumu Adı bende saklı (1998) alebokeď si Sezen veselo zavzdychá nad tým dnešným svetom Oh Oh ( Deliveren).
Tarkan tiež nie je lokálnoua krátkodobou záležitosťou, ako by sa mohlo zdať. Pod jeho metrosexuálnymzovňajškom treba hľadať viac než nejakého dedinského čáva alebo sezónneho oblbovača fanyniek stvoreného vydavateľom. Okrem toho,že študoval spev a hovorí plynule turecky, anglicky aj nemecky, mnohé zo svojich piesní sizložil sám. No môže za to, že z neho vyrástol taký fešák?


Už jeho prvé dva albumy sa v Turecku nenormálne predávali (druhý, Aacayipsin aj za hranicami) a po niekoľkých rokoch urobil dieru do európskejhudobnej scény so spomínaným singlom Şımarık. MnohéTarkanove piesne sú vyslovene sexi a nijako to nesúvisí s jehovzhľadom - stačí zavrieť oči a počúvať (napr. Ölürüm Sana, Şıkıdım, Salına Salına Sinsice ). Fanúšikov má po celom svete (až by ste sa čudovali, kdevšade:-) a mňa tiež očarili jeho veselé a hravé tanečné piesnei náladové slaďáky. Dokonca aj tie staré zo začiatku 90. rokov, pričom keďväčšine mladých ľudí pustíte hudbu staršiu ako dva roky, ohrnú nad ňou nosom.Študovaný hlas ani talent mu rozhodne nikto neuprie, aj keď blízkovýchodný popnie je každému po chuti.
Dnes žije Tarkan v New Yorku, v novom tisícročívydal niekoľko príjemných albumov, z toho posledný, Come Closer (2006), kompletne v angličtine, čo pre mňa bohužiaľ už nie je to pravéorechové. Aj keby sa k turečtine nevrátil a kvôli „dobýjaniusvetových trhov" spieval už len anglicky, vždy mi zostanú jeho staré albumya neopakovateľná nostalgia z nich sálajúca :-)

Dlho som bola verná iba Tarkanovi a Sezen Aksu,približne v roku 2001 som objavila Sertab Erener, ktorá dva roky nato vyhrala súťaž Eurovízie a slovenským poslucháčom je známa asi lenvíťaznou piesňou Everyway That I Can, prípadne nasledujúcimsinglom Here I am. Mňa osobne ešte viac upútali piesne zostarších albumov Sertab Gibi (1997), Sertab (1999) a Turuncu(2001), než anglicky spievané novinky. Má silný zvonivý hlas, trošku nosový,odlišný od zastretého Sezeninho, no spieva iný typ piesní. Za všetky aspoň ZorKadın, Seyrülsefer a Yanarım.
Ak je Sezen kráľovnou tureckého popu, Sertab môžems kľudným svedomím nazvať princeznou... Nemyslite si, že je to len nejaká ukňučaná štúdiová hviezdička - Sertab hravo zvládne naživo Mozartove árie aleboI Will Always Love You... a to, čo niektorí ľudia nazvúhlasovými cvičeniami je potechou pre moje uši.
V druhej časti sa budem venovať ďalšímobľúbencom z Grécka, Izraela, Maroka a Alžírska.
Pikoška na záver. Keď si dáte v Google obrázkoch vyhľadať hesloSertab, pri výbere veľkých fotiek sa vám zrazu zjaví.... Jana Kirschner:-)
Allahu daj internetu vlahu za to, že máme YouTube :-) A ďakujem aj Answers.com a vždy nápomocnej Wikipedii. A tie dve najkrajšie Tarkanove fotky mám z jeho stránky.