
Začnem s AlkistisProtopsalti - grécka diva s trochu krkolomným menom spieva vysokýma silným hlasom. V mladosti sa venovala predovšetkým atletike, až kýmnenarazila na spev. Potom to už išlo rýchlo, v sedemdesiatych rokoch satrénovala na spolupráci s uznávanými gréckymi hudobníkmi a v roku1977 nahrala prvý samostatný album. Odvtedy je stálicou na gréckom hudobnomnebi a zlatými i platinovými platňami môže doma tapetovať.
Posledný album Na se vlepona gelas vyšiel v 2004-tom a dúfam, že už pracuje na ďalšom.Ťažko povedať, či má na to pri koncertovaní na európskom i americkomkontinente čas. O popularitu ani v zahraničí nemá núdzu.
Odkedy som ju objavila, jepre mňa najlepšou gréckou speváčkou a touto pozíciou dosiaľ nikto inýneotriasol. Hudbe nerozumiem a neviem určiť, aký má Alkistis rozsah čitóninu hlasu, ale jeho farba určite nie je bežná a kvalita excelentná.Stačí si vypočuť niekoľko piesní.
Pred pár dňami som na YouTubevidela videoklip Dithesio, ale nemám potuchy, kam sa podel. Veľká škoda, je toúchvatná pesnička. Skúste aspoň O Aggelos Mou, Trava Skandali alebo grécku verziu Nickelbackovského hitu How You Remind Me, ktorá sami ešte viac páči v Alkistisovskom vydaní (navyše kočka námv klipe celkom drsne džemí:-). Je to iba veľmi chudobná ukážka jejschopností, odporúčam pátrať hlbšie.

Izraelskú speváčku OfraHazu pozná dnes už väčšina ľudí asi iba podľa mena (fanúšikovnepočítam), známej piesne Im Nin Alu alebo preto, že v roku 2000zomrela na zápal pľúc vyvolaný AIDS. Je to obrovská škoda, lebo táto ženabola majiteľkou jedného z najvýnimočnejších hlasov Blízkeho východu, aknie celého sveta.
Srdce ma bolí, keď si pomyslím, koľko a aké fantasticképiesne ešte mohla naspievať, keby dodnes žila.
Som si istá, že ju netreba zoširokapredstavovať, radšej si ju pripomeňme cez pesničky: televízne Im Nin Alu z roku 1979 je raritkou, ktorá stojí za videnie, Elo Hi je jednaz mojich obľúbených, aj keď na „neživo" sa mi páči viac, Middle East sa nám sem hodí aj tematicky a okrem toho úžasne nabíja pozitívnou energiou, Yerushalaim Shel Zahav má v sebenádherný pátos a Kaddish zase neskonalý smútok... ktorý prestupuje aj celou spomienkovou kolážou .
Asi nebude náhoda, ženajväčšie hviezdy blízkovýchodnej hudby: Sezen Aksu, Ofra Hazaaj Alkistis Protopsalti spievali hudbu Gorana Bregovića.Sezen s ním urobila album Düğün ve Cenaze (známy aj ako Wedding andFuneral), Ofra Haza naspievala božskú Elo Hi pre film Kráľovná Margot a Alkistis ho požiadala o možnosť prespievať v gréčtine jehosoundtrack ku Kusturicovmu filmu Time of the Gypsies. Vznikolz toho vynikajúci album Paradechtika. Goran síce nepatrí doskupiny, ktorej sa tu venujem, ale jeho piesne v spojení s týmitoprvými dámami hudby sú dokonalé.

Dobrou gréckou speváčkou jeaj Anna Vissi so zaujímavou minulosťou (počas manželstva so slávnym gréckym hudobníkom Nikosom Karvelasom museli byť hviezdnym párom) a pekným, plným hlasiskom.
Osobne sa mi najviac páčidychberúca Dodeka, najlepšie v štúdiovej verzii, (táto živá nahrávka je to najlepšie, čo som pre vás našla, aj keď Anna miestami vyzerá ako na práškoch a to úvodné kývanie by aj flegmatika dostalo na pohovku...). Zbožňujem duet Martyrio (ježiš, ten grék má hlas!) atanečné kúsky ako Se Thelo, Den Me Agapas, Mi Mou Les a ďalšie. Dobrá je aj Antistrofi Metrisi .
Pre porovnanie je tu ešte linkana Dodeku (kombinovanú s inou piesňou) v podaní Alkistis Protopsalti a DimitriGalani , ktorá má veľmi zaujímavý hlas a dúfam, že s touto na prvýpohľad zaujímavou dámou budem mať ešte tú česť.
Anne Vissi je trochu podobná KetiGarbi a ako som si vyrešeršovala, to čo spievajú, sa volá modernlaïka.

Moja obľuba Khaleda začala asi kúpou jeho albumu Sahra v bratislavskej predajni Nepál.Hravý a oddychový raï v jeho podaní a v arabčine, to bolo počúvaníčko... Nemámna Sahru náladu príliš často, ale Khaled je moja stálica. Jeho minimálne celoeurópsky najznámejšia jeurčite Aicha (na ktorej sa neskôr priživila aj dnes už zabudnutá chlapčenská skupina) a ešte tu mám jednu zaujímavú - Le JourViendra .

Zatiaľ najnovším objavom je u mňa marocká speváčka Samira Said (či ako to už s prepismi chodí,aj Saeed alebo Saied). Nádherný hlas, dynamické tanečné piesne i jemnéslaďáky. Výborný je duet Samiry a Cheba Mamiho (známeho širokej verejnostiako „ten krásny arabský vokál zo Stingovej Desert Rose") Youm WaraYoum, ktorý sa dá počúvať i pospevovať dookola. Jedna z mojich obľúbených je aj Ma Khalas . Diskusiak predchádzajúcemu článku mi poskytla veľa inšpirácie k surfovaniu po YouTube a hľadaniu nových objektov obdivu. K prevereniu všetkých miensom sa ešte nedostala, no prieskum priniesol ovocie.

Našla som DianuHaddad v duete s Khaledom. Volá sa to Mass We Louly (na Dianinej stránke Mas Wi Loli a inde v ďalších 5 verziách) a je to žúžo!Nestáva sa to často, ale táto pesnička ma dostala okamžite. Na prvé počutie, odprvého tónu po posledný som sa do nej zamilovala. Mňam!

O Faudelovi som sa prvýkrát dozvedela v roku 2001 vo Francúzsku. Videla som jeho menona plagáte ku koncertu, ktorý avizoval aj ďalších umelcov z Alžírska.Spieva ľahký raík vo francúžštine aj arabčine (Faudel je Francúz alžírskeho pôvodu), alenapríklad bol aj partnerom Rachida Tahu a Khaledav pomerne slávnom živom projekte 1, 2, 3 Soleils a prezývajú ho Princom raï. Nie som jeho skalný fanúšik, no vždy sa mi nejaké piesne zapáčia - z predošlého albumu to bola Je Veux Vivre a z toho nového Mon Pays (aj tá posledná, čo sa volá Bonus Track

).
Rachid Taha i ChebMami sú celebrity raï, no bez mučenia priznávam, že som sa nimi eštepodrobnejšie nezaoberala. Miesto toho som si raznaslepo kúpila CD Rafik od speváka menom Rafik , až somteraz zistila, že je to skôr asi skupina hudobníkov na čele s RafikomChidekhom, ktorí radi cestujú napríklad aj po Maďarsku a mimo ich stránky som nenašla žiadne užitočné informácie. Ak viete po francúzsky,môžete si odtiaľ niečo preložiť, ja som použila babylónsku rybku

. Síce som po ničom novom od Rafika nesiahla,no tento album je veľmi príjemná a pohodová muzička. Na stránke sú ajkrátke ukážky.

Spomeniem aj svetoznámu NatachuAtlas , i keď je rodená Belgičanka a pôvod má vrajžidovsko-moslimský, ale je známa interpretáciou arabsko-všelijakých piesnía mixovaním žánrov. Mala som od nej asi dva sólové albumy ( Ayeshtenia Halim), no neviem kam som ich zapatrošila. Natacha bola pre mňa slabšímodvarom Ofra Hazy a páčili sa mi hlavne rýchlejšie pesničky, napríklad Amulet. Skúsila somaj jej hudbu v spolupráci s Transglobal Underground , vtedy ma všaknezaujala.
To by bolo odo mňa asivšetko. Ešte by sa našli speváci a hudobníci, ktorých mená som za tie roky spoznala i zabudla a zaslúžili by si aspoň vetičku (napríklad George Dalaras). Ale nechajme to už :-)
Čoskoro plánujem pozrieť si film nemeckého režiréra tureckéhopôvodu Fatiha Akina, Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul a rozobrať, čo som sa v ňom dozvedela. Viem, že Sezen Aksu preňšpeciálne zaspievala jednu pieseň a Sertab Erener vraj interpretujeMadonninu Music.
Opäť ďakujem Answers.com, ktorí sú často lepším zdrojom informácií, než domovské stránky spevákov a samozrejme YouTube. A tiež domovskej stránke Alkistis Protopsalti, ktorá nezištne poskytuje svoj presskit s krásnymi fotografiami.