Tri fantastické literárne súťaže pre rok 2009 sú už aktuálne

Písmo: A- | A+

Ja viem, že sa už opakujem, ale nedá mi neupozorniť na nový ročník najprestížnejšej poviedkovej súťaže z oblasti fantastiky na Slovensku, Cenu Fantázie 2009. Tentoraz bude obsahovať navyše súťaž v súťaži, konkrétne bitvu o Cenu Béla...A k tomu tu máme jednu rýchlovku s témou Vlci - kreatívni písači, nažhavte klávesnice!

Pátranie po víťazovi Ceny Fantázie 2009 a Bélu 2009 začína

Komu treba Cenu fantázie bližšie predstaviť, tomu odporúčam surfnúť si v čase dozadu moju rubriku venovanú Sci-fi a fantasy, kde sa už tri roky notoricky venujem jej propagácii, hodnoteniu finálových poviedok či fotoreportážam z odovzdávania.

cf-kolaz-mensia.jpgAko jej organizátori pripomínajú, ide o jedinú autorskú poviedkovú súťaž zameranú na oblasť fantastiky na našom území (čím myslia asi jedinú oficiálnu a najväčšiu, pretože tých menších samozrejme existuje viac, čo dokazuje hneď druhá časť článku:-).
Príspevky môžu mať maximálne 30 normostrán a prvé tri miesta sú veľmi pekne finančne honorované, rovnako ako štvrté ocenenie, Cena Bibliotéky.
Od novembra 2008 poznáme najčerstvejšieho víťaza - a zase je to žena! Už piaty rok kraľujú Cene Fantázie dámy a zdá sa, že to nikomu nevadí (mne teda určite nie;-). No možno by sa oplatilo vyhecovať trochu pánov, aby sa viac snažili. Alebo stroskotávajú práve na nedostatku prírodnej ženskej mágie? :-)
Výsledky súťaže budú po dvoch kolách - prvom anonymnom, kde finalistov vyberá päť porotcov a druhom fanúšikovskom, kde za svojho (už verejne známeho) favorita hlasujú čitatelia - ako obvykle vyhlásené na novembrovom knižnom veľtrhu Bibliotéka 2009.

No a k tomu sa pridáva tento rok ešte Cena Béla, na ktorú budú automaticky nominované všetky poviedky s prvkami hororu, zaslané do Ceny Fantázie.
Nomen omen, cena je pomenovaná po slávnom predstaviteľovi grófa Draculu, Bélovi Lugosim a pôvodne existovala ako samostatná poviedková súťaž portálu Hlboký hrob. Ten medzitým zosnul, Béla s ním, no ako to v hororoch často býva, smrť ešte nemusí znamenať definitívny odchod zo sveta. A tak ako sa Hlboký hrob reinkarnoval v Občianskom združení Mastodont, tak Béla diabolsky šepká "Som späť!" a ja dúfam, že jeho špicaté očáky nájdu medzi autormi dostatok obetí, aby sa o rok vrátil... možno aj samostatne :-)
Všetky ostatné podrobnosti, na ktoré by ste mohli byť zvedaví, nájdete v tomto informačnom materiáli.


Vlci, vlčice a vĺčatá

slavcon-logo.jpgNo a viem, že už je to tesné, ale pridávam ešte avízko na tématickú literárnu súťaž, spojenú so Slavconom 2009 - festivalom slovanskej mytológie, histórie, sci-fi, fantastiky a hier. Téma je definovaná veľmi stručne - vlci.
Uzávierka prijímania príspevkov je už 31. marca. Ak ste to ešte nevzdali alebo máte čosi v zálohe, čítajte ďalej:
Formát je voľný, takže to asi znamená, že vyhlasovatelia budú akceptovať všetko vrátane básne, historického eposu, normálnej poviedky či odbornej eseje o výživnosti vlčieho mlieka... ale pozor, len do limitu 15 normostrán. Takže šups vykracovať siahodlhé litánie o premenách lepých diev na vlčice a putovaní vlčích svoriek za čarami slovenských hôr :-) Rezultáty môžete čím skôr posielať na e-mailovú adresu Siene ohňa.
Odborno-laická porota pochádza prevažne z útrob Spoločenstva Tolkiena, organizátora Slavconu a vyhlásenie výsledkov prebehne priamo na festivale koncom apríla. A motivácia na záver - knižné odmeny a samozrejme zvýšená pozornosť zo strany prítomných Elfíkov, Elfiniek i vĺčkov všetkého druhu ;-)

Nemôžem si pomôcť, ale musím prihodiť tento skvelý vtipný banner:

slavcon_b_beton.gifIlustrácia v perexe © Stock exchange

Skryť Zatvoriť reklamu