Bižutéria Swarovski (pokračovanie)

Písmo: A- | A+

V predchádzajúcom článku som ukázala prvých pár kúskov doma vyrobenej bižutérie s krištáľovými korálkami a príveskami značky Swarovski. Pokračujem, ako som sľúbila, náušnicami v ružových odtieňoch.

Prečo v ružových? No, ako väčšina koníčkov vykonávaných pre radosť a bez návratnosti výdavkov, aj korálkovanie je pomerne nákladné hobby. Na podnikanie asi nemám vlohy, preto sa mi doma hromadia kopy bižutérie a peniažky sa kotúľajú preč :-) No som si istá, že v tom nie som sama a podobných nepodnikavých blbcov, čo to robia z čistej vášne, je na svete viac...
Ale späť k veci, komponenty Swarovski niečo stoja, no cena za kus klesá vo väčšom balení (týka sa malých korálok). Skúsila som viacero obchodov, v každom nakupujem niečo iné (DaVinci, Korálkovanie, České korálky), ale swarovského výlučne z Korálky.sk (najlepší výber aj ceny), kde majú balíčky po 36 alebo 144 kusov. Preto nie je sranda zaobstarať si všetky farby, ktoré by sa mi páčili a vyberám teda starostlivo, aby sa dali kombinovať - a to vlastne platí pre všetky korálky, nielen swarovského. Preto som začínala s čírymi krišťáľovými korálkami, AB pokovom a ružovými odtieňmi.

Tak poďme na to:
ruzove1.JPG

Prvé náušnice spadajú náročnosťou do kategórie najjednoduchších, i keď ich výroba je vcelku slušná piplačka. Jediné, čo potrebujete vedieť, je vytváranie základných háčikov s pomocou okrúhlych klieští. Náušnicový záves i srdiečkový diel kúpite v obchode, potrebujete ešte drôt alebo bižutérne ihly a korálky. Ja som použila Swarovski Bicone 4mm vo farbách Crystal, Light Rose, Rose a Burgundy.
Na Západe volajú tieto náušnice "chandelier earrings", čiže lustrové, pretože visiacimi časťami a bohatosťou pripomínajú krištáľové svietidlá. V súčasnosti sú všetky druhy visiacich náušníc "in" a tvoria vhodný doplnok k jednoduchej móde.

***
ruzove2a.jpg

Toto je najčerstvejší výrobok z mojej dielne, vymyslela a urobila som ich asi pred týždňom. Už predtým som s pekným výsledkom skúšala rôzne techniky, pri ktorých väčšiu korálku obkolesujú malé. Zatiaľ som nepoužila swarovského, ale teraz som sa rozhodla ho obetovať.
Pikoškou je ústredná popraskaná bledofialová korálka. Je to také malé lacné tajomstvo, ako sa ešte zásobujem materiálom - korálka bola pôvodne súčasťou ozdobnej farebnej gumičky do vlasov, kúpenej... v 30 korunovom obchode :-) Korálky na nej sú síce umelohmotné, ale také čarovné, že som gumičku čoskoro rozobrala a korálky začlenila do materiálovej základne na výrobu šperkov.

***
ruzova-gulka1.jpg
Z tejto náušnice definitívne zostala iba jedna... V čase, keď som ju urobila, sa mi minuli 4mm bikónky v bledoružovej farbe, na druhú ich nebolo dosť a neskôr sa mi už akosi nechcelo. Napokon som dokončenie páru úplne vzdala, prívesok oddelila a dnes tvorí súčasť dekoračnej retiazky zavesenej na záclone.

Stredová "guľka" je vytvorená najľahšou technikou spojenia jednoduchého vzoru korálok do kruhu, ktorý vlastne vytvorí guľôčku. Tú môžete potom krížom prepichnúť a aplikovať na drôt, náramok alebo náhrdelník. Postup krásne ukazuje toto video z dielne šikovných šperkárok z Auntie's Beads.

Ale ja z určitých dôvodov - čiastočne nedôvera, zlé skúsenosti, čiastočne namáhavosť - uprednostňujem pri výrobe bižutérie prácu s drôtom pred silonom, šnúrkami a niťami. Preto ma výroba obyčajnej guličky stála viac energie ako čohokoľvek z drôtu :-)

No ak si vyrobíte takéto náušnice, určite vám vynahradí trochu námahy ich jemnosť a nežnosť. A vždy môžete použiť väčšie, 6 mm korálky, ktoré budú na slnku krásne žiariť. Viem si ich živo predstaviť v trblietavom odtieni Aurore borealis (AB).

***

Na záver chcem predviesť kúsok, ktorý osobne považujem za malé umelecké dielko, i keď mnohým sa možno bude zdať gýčové. Aj tak som na ne pyšná, lebo vznikli z momentálneho nápadu, keď som v predajni DaVinci uvidela polodrahokam ruženín vyrezaný do tvaru kaly.
Bol taký krásny, že som okamžite začala premýšľať, ako by sa dal pretvoriť do náušníc a keď som si bola istá, že mám presnú ideu, rozhodla som sa, že obetujem tých asi 130 korún za pár a vezmem si ho.
Pri jeho vzhľade nebola iná voľba, len ho skombinovať s najkrajšími swarovského korálkami, plus malými sklenenými lístkami.
Ako to už býva pri náročnejších projektoch, ktoré nechcem pokaziť a zároveň sa akosi obávam tej výzvy, trvalo ešte asi dva týždne, kým som bola v tej správnej nálade a odhodlala sa k činu.
Výsledok je tu:

kvetinka3.jpg
kvetinka4.jpg

Bledožlté a nebovo modré korálky nie sú Swarovski, ale "cínovky" pravdepodobne vyrobené v českom Jablonexe, zelené lístky takisto. Okrem toho som použila 6 mm SW bicone vo farbe Violet a 4 mm bikóny Light Sapphire, Light Rose a Peridot na stonku náušníc.

***

Tak to by sme mali. A nabudúce už príde na rad Swarovski v striebre :-)

Ak ste náhodou nerozumeli niektorým výrazom (napr. AB), odporúčam prečítať si úvodný článok o krištále Swarovski alebo ďalšie články o výrobe bižutérie v rubrike Kreatívec notorik (linky sú aj tu v súvisiacich článkoch).


Skryť Zatvoriť reklamu