Na sklo maľované - pre pokročilých

Písmo: A- | A+

Základy zvládnuté, okno v detskej izbe vymaľované, môžeme ísť ďalej a vyrobiť si náročnejšie dospelácke obrázky na presklené dvere či oblok v kancelárii, ktoré nám budú zaručene všetci závidieť :-)

Ako som spomínala aj v predchádzajúcom článku, maľovanie na sklo je ľahké ako facka a každý domáci kreatívec si môže sezónne i celoročne dekorovať okná najrôznejšími obrázkami.
Keď si vyskúšate základné maľovanie na sklo, nechajte sa zlákať miešaním farieb. Do jedného chlievika ich môžete dať viacero a potom ich jemne premiešavať napríklad špáradlom. Výsledky budú nádherné:

planetka.jpg


A čo tak sa inšpirovať štýlom Tiffany alebo si spraviť vlastnú falošnú vitráž? Na toto som síce nemala k dispozícii žiadnu knihu, ale trocha googlenia vyrieši každý problém. Napríklad heslá stained glass pattern(s) a ďalšie kombinácie.

1kvetinky.jpg

1kvetinky2.jpg

listok.jpg


Krásnou inšpiráciou sú obrazce z knihy Klausa Holitzku Křesťanské mandaly (vyd. Fontána, 2003), no pri surfovaní zistíte, že takých kníh je oveľa viac a každá vám poskytne veľa predlôh. Okrem iných ma zaujala aj extrémne piplavá mandala, ktorá vyzerá takmer ako čipka - a toľko som sa s ňou aj natrápila :-)

spiralkova0.jpg

detail

1spiralkova2.jpg

1spiralkova.jpg


Výsledok stál za to - len tá bledomodrá farba nevyzerala tak ako som si želala. V prípade tejto mandaly to nebolo realizovateľné, ak som chcela zachovať jej jemnú štruktúru, ale pripomínam, že čím vyšší okraj kontúry urobíte, tým kvalitnejší bude výsledok. Ilustráciou je nasledujúci obrázok so zlatou kontúrou:

zlata kontura.jpg


Rovnako užitočné je aj plnenie farbou až po okraj tak, aby ste videli, ako sa stred chlievika vydúva:

plnenie.jpg

Vďaka bohatej dodržaniu týchto tipov sú farby obrázku na skle sýte a rovnomerné. Okrem toho, na tejto mandale i na vyššie ukázaných kvetinkách vidno, že jemne pomiešané farby sú po zaschnutí ešte rozmazanejšie a vytvárajú tak plynulé prechody medzi odtieňmi.

1vysledok.jpg


A ešte zopár farebných motívov na skle:

0mandala1.jpg

0kocka.jpg

4mandala.jpg


Ktoré skvele vyzerajú aj na tzv. pomarančovom skle vnútorných dverí:

3mandala.jpg

1duchovia.jpg


Ak vás zaujíma, ako by mohlo vyzerať vitrážové okno "á la stredovek" u vás doma, alebo taký Alfons Mucha vlastnej výroby, príďte si pozrieť aj nasledujúce články o maľovaní na sklo.Vitrážové kvetinky © The Vinery, 2007
Mandaly © Klaus Holitzka: Křesťanské mandaly (vyd. Fontána, 2003)
Ostatné z internetu.
Foto a práca © Aneta Čižmáriková

Skryť Zatvoriť reklamu