Náušnice pre začiatočníkov

Písmo: A- | A+

S výrobou bižutérie sa dá začať aj jednoducho - skladaním z polotovarov. Dajú sa bežne kúpiť v kreatívnych obchodoch a jednoduchá práca s nimi vás povzbudí k náročnejším projektom.

klieste.jpg No predtým, než začnete vyrábať/skladať bižutériu pomocou drôtu, potrebujete základné náradie - malé klieštiky. Dajú sa kúpiť jednotlivo alebo v sade. Buď ich budete zháňať jednotlivo - v špecializovaných obchodoch s pomôckami pre výrobu bižutérie - alebo začnete so sadou pre elektrikárov ako ja.
Finta je v tom, že na výrobu šperkov absolútne nevyhnutne potrebujete kliešte s okrúhlymi kónickými čeľusťami.
Budete s nimi pracovať prakticky neustále - pri ohýbaní drôtu, vyrábaní očiek, špirál, atď. A tieto pokiaľ viem existujú len ako hobby náradie alebo príslušenstvo pre elektrikátov.
Samozrejme, hneď od začiatku sa hodia aj klieštiky pre pridržiavanie, štípanie a ďalšiu jemnú prácu s drôtom. Môžete to skúsiť s tými veľkými, ktoré máte doma povedzme po otcovi, ale pochybujem, že by ste cez ich čeľuste vôbec dovideli na to, čo robíte. (V dohľadnej dobe urobím krátky článoček, kde ukážem svoje najpoužívanejšie náradie.)

Náušnice na prvej fotografii som kúpila ako polotovar. V balíčku za nejakých 49 SK boli náušnicové závesy, ozdobné kruhy aj 10 kusov bižutérnych nitov v staromedenej farbe. Dokúpila som 2 mm a 4 mm rokajlové korálky a výroba mohla začať.

cervene.jpg

Ako vidíte, stačilo na nity navliecť korálky, zahnúť očká a zároveň ich pripevniť k uškám na kruhu. Kamarátke Lenke sa blížili narodeniny, tak som vymyslela inú farebnú kombináciu, ktorá by ladila so staromeďou a vyrobila druhé:

fialove.jpg

Samozrejme, skladať z polotovarov sa dajú nielen náušnice. Dostať kúpiť aj rôzne vopred pripravené náhrdelníky, náramky či prívesky na mobil. Balíček vždy obsahuje všetko potrebné a nemal by chýbať ani návod. Mne sa bohužiaľ stalo, že fialový náhrdelník Mandala od maďarského výrobcu síce obsahoval návod po maďarsky (chvalabohu s obrázkami), lenže bol akosi odstrihnutý, nedokončený. Spodná časť chýbala. Asi ma to ako začiatočníka zabrzdilo, lebo aj keď sa mi veľmi páči, už rok leží medzi ostatným materiálom a stále sa naň chystám.

Aby som nemala zlé svedomie, že výroba narodeninových náušníc bola taká jednoduchá, rozhodla som sa kamarátke ešte jedny ušiť - nechcela som nič pokaziť a radšej som zostala pri vyskúšanom vzore. A keďže rovnako ako mám rada výrazné farby, mám rada aj pastelové, rozhodla som sa pre jemnú bielo-krémovú kombináciu.

kremove.jpg

Vo väčšine prípadov (keď nemám v hlave konkrétny šperk) korálky nakupujem bezhlavo - aké sa mi páčia. Tak som kúpila aj pár kúskov mušľových gombíkov s dvoma dierkami. Čoskoro sa pre ne našlo originálne a krásne využitie v podobe nasledujúcich náušníc. Popri tom som si vyskúšala aj zatláčanie perličiek, čiže to, čo tu veľmi nevidieť - špeciálnu kovovú korálku použitú ako držiak pomocou jej stlačenia na konci nite, lanka alebo vlasca. Ja som použila netrhavú šmykľavú niť, ktorou som pred rokmi rokúcimi šila šaty pre bábiky, aby naozaj vydržali. Ktovie či to sa stalo náušniciam osudným, pretože pri jednej príležitosti sa nitka jednoducho vyvliekla a náušnica sa mi zviezla do ruky. Dodnes nie sú opravené, ale zostávajú začiatočníckym kúskom, na ktorý som pyšná. A stále chovám nedôveru voči zatláčacím perličkám :-)

muslickove-1.jpg muslickove-2.jpg

 

muslickove-det.jpg

Mimochodom, ak chcete skladať bižutériu, kým si ešte netrúfate na seriózne drôtovanie, jasné že sa nemusíte uspokojiť s predpripravenými sadami. Takisto sa dajú kúpiť všetky potrebné komponenty samostatne - háčiky, ramienka, nity alebo retiazky, zapínania a korálky k nim.

A tu je ešte na ukážku iná varianta šitých náušničiek - tieto som podarovala kolegyninej dcére. So spodnou časťou sa dá urobiť naozaj všeličo, iné varianty som však už neskúšala.

modre_Sasine.jpg

Veľa zdaru!

fotografie bižutérie © Aneta Čižmáriková, foto klieští © Koralky.sk

Skryť Zatvoriť reklamu