
Nikdy som nebola športový typ a keď už niečo aktívne, najradšejgaučing. Ako všetci vieme, s aktívnym gaučingom sa dá veľmi príjemnespojiť pasívne športovanie. Ja rada ľahkú atletiku, krasokorčuľovanie,sumo, raz za rok MS v hokeji (keď hrajú naši)... ale posledných 10 rokov som zamilovaná najmä do nádhernerelaxačného snookeru .

Kvalita zážitku zo snookerových pohárov amajstrovstiev vysielaných Eurosportom ešte stúpla po tom, čo pred párrokmi začala zápasy komentovať česká trojica Tomáš Kejla, Michal Šíma a Jakub Vančura. Nielenže veľmi profesionálne komentujú, takže vďaka ichvysvetleniam aj laik rýchlo pochopí, o čo v hre ide, ale zahŕňajúfanúšikov aj nespočetnými historkami zo zákulisia, pikoškami o hráčocha zaujímavosťami. Okrem toho im kedykoľvek počas prenosov môžu diváciposielať e-maily na adresu eurosport@seznam.cz a niekedy doslova v priebehu pár minútpočuť z obrazovky odpovede a reakcie na otázky.
Pozor, snooker však nie je pool. V snookeri je väčší stôl (cca 1,8x3,5 metra),viac gulí (spolu 22), sú menšie a nemajú čísla. Rozdielov jesamozrejme viac - opravidlách sa nebudem rozpisovať, napokon, výborne ich spracoval práveTomáš Kejla a dajú sa stiahnuť na stránke Českomoravského biliardového zväzu v sekcii pre snooker.

Za významný úspech v hre sa považuje čo najvyšší počet bodov dosiahnutý v jednom nábehu (angl . break), čiže počas neprerušenej návštevy hráča pri stole, pričom nábehy vyššie ako 100 bodov sa už zapisujú do štatistík. Najvyšší možný počet bodov v jednej hre (angl. frame) a zároveň magické čislo v snookeri je 147, čo je taký zikkurat každého snookristu a (najmä v jednom nábehu) nie je jednoduché ho dosiahnuť.
Snooker je hra nielen schopnostiach a talente, ale i o psychike,sebaistote, pevných nervoch a koncentrácii. Všetci hráči na podujatiachtohto významu sú snookerové superhviezdy a každý z nich podávavrcholové výkony. No i tí najlepší robia chyby, konkurencia je silná apreto nie je jednoduché neustále víťaziť. Navyše nádejných, úspešných asmerom hore postupujúcich hráčov každou sezónou pribúda.
Či už podľa sympatií alebo významu by som rada predstavila zopár tých zaujímavých:

Ronnie"Rakeťák" O'Sullivan je večný rebel s kolísavými (no aj tak špičkovými)výkonmi a šibalským úsmevom. Lámač sŕdc svojich fanyniek a podľa slovanglických komentátorov "najsvojráznejší hráč v histórii snookeru". Raz mal vlasy po plecia, v ďalšej sezóne sa úplne vyholil. Minulý rok proste odkráčal zo štvrťfinálového zápasu uprostred hry... Akje v správnej nálade, súper si ani neškrtne a Ronnie vyčistí stôl, nežsa spamätáte. No ak mu nejde strk, orie hru ako Přemysl Oráč a tvári sa nezúčastnene. Keďže ajs takouto charakteristikou sa už roky drží blízko vrcholu rebríčkov,napovedá to čosi o jeho rezervách. Neodolateľný excentrik milovanýdavom a tolerovaný spoluhráčmi. Okrem toho, že jeho otec sedí zavraždu, Ronnie si preskákal obdobie depresií, vyskúšal zopár závislostía je k sebe veľmi kritický. Každý šport má podobnú charizmatickú figúrku, ktorá naseba púta pozornosť.
Na YouTube si môžete pozrieť ako v roku 1997 dosiahol 147 bodov v rekordnom čase 5 minút 20 sekúnd. Znamená to, že umiestnil guľu do jamky v priemere každých 9 sekúnd!

Stephen"Zlatý chlapec" Hendry je podľa všemožných štatistík najlepším hráčom vsnookerovej histórii. V poslednom čase sa mu však nedarí a na práveprebiehajúcich majstrovstvách sveta si reputáciu trochu pokazil, keď hovyradil mladý nádejný Ali Carter. Aj keď mi kedysi Stephen nebolsympatický, všetky svoje ocenenia si zaslúži. Časom človek príde na to,že i jeho zdanlivo pohŕdavý výraz tváre je len výsledkom sústredenia. Je precízny, vždy si zachováva chladnú hlavu, jeho výkony sú vyrovnané a od roku1994 sa honosí Rádom britského impéria.
Shaun Murphy - okrem toho, že držím palce svojim obľúbencom,špeciálne miesto majú u mňa aj mladí nováčikovia, ktorí sa prebojujúcelou kvalifikáciou medzi starých mazákov a trochu medzi nimi "vyčistiavzduch".

Takto sa v roku 2005 na svetovom šampionáte zjavil aj 22 ročnýryšavý, guľatučký Shaun Murphy... a vyhral. Druhý najmladší šampión vhistórii (po Hendrym), druhý z kvalifikácie vzíduci majster sveta.Odvtedy prešiel fázou opojenia, trochu schudol a dnes je z nehodôstojný kandidát na snookerovú stálicu. Dúfam, že mu to vydrží, keď satotiž skoncentruje, dokáže byť fantasticky presný a gule miznú vovreckách tak, až to vyzerá, že snooker je detská hra. Tento hráč bymohol byť nástupcom Stephena Hendryho na snookerovom tróne.

Neila "Blonďáčika" Robertsona som si všimla pred rokom, keď sakvalifikoval na majstrovstvá sveta a aj keď hneď nevyhral ako ShaunMurphy, predsa rozvíril hladinu rybníčka vyvolených. Tento mladýfešáčik z Austrálie je veľmi šikovný i talentovaný. Jeho oficiálnaprezývka je "Melbournská mašina". Minulý rok som mu na šampionátedržala prsty ako nováčikovi (v súboji s Ronnie O'Sullivanom tobola ťažká dilema), tento rok to vyzerá, že si udrží nálepkuvychádzajúcej hviezdy i keď trochu zatienenú ďalšími triumfujúcimi mladíkmiMarkom Selbym a Ali Carterom.
Najväčšie trápenie je sledovať zápas dvoch obľúbencov, vtedy sa neviemrozhodnúť, komu fandiť. Tak sa tento rok myslím už dvakrát stretolRonnie s Neilom a bolo veľmi ťažké si vybrať medzi miláčikom, ktorý chcemaby si držal reputáciu a nováčikom, ktorému prajem ďalšie úspechy apostup. Premýšľala som aké by bolo finále majstrovstiev medzi Murphym aO'Sullivanom, bohužiaľ na to už nedôjde. Ronnieho včera vyradil takisto skvelý JohnHiggins. Shauna Murphyho čaká dnes večer semifinálový súboj s Markom Selbym (bude pokračovať zajtra a tuším aj pozajtra).
V pondelok celátá sláva končí a ak náhodou nebude hokej, určite si nenechám finále vpriamom prenose ujsť.
