Raketa O'Sullivan opäť šampiónom

Tak nám v nedeľu skončil ďalší ročník UK Championship v snookeri. Keďže chodím do práce ako väčšina z nás a o televízor sa delím s partnerom, nesledovala som ho detailne, ale aspoň na základný priebeh (=postup rsp. vypadávanie šampiónov a favoritov) som dávala pozor. Neušlo mi, že po dlhšom čase si asi budem môcť opäť užiť svojho dlhoročného obľúbenca Ronnieho OSullivana. Tak aj bolo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Obrázok blogu

Po veľmi pekných výsledkoch 9-6 proti Michaelovi Holtovi , 9-1 proti Markovi Kingovi a štvrťfinálovom výsledku 9-2 v súboji s Jamie Copeombolo jasné, že Ronnie je "back in business" a žiari ako supernova.
Vprípade hráča, ktorý sa už roky drží pri vrchole svetového rebríčkavyzerajú tieto úvahy ako úplný blábol. Ale zasvätení vedia, že Ronniehosnookerová genialita je porovnateľná len s jeho nevypočítateľnosťou.
Alebo ako som už spomínala v inom článku ,vnútorná pohoda je uňho veľmi dôležitá. Psychika hrá významnú rolu vkaždom športe (koniec-koncov v každom aspekte života :-), no rôzniľudia v odlišnej miere podliehajú vonkajším vplyvom, inak znášajúpsychickú záťaž a tá sa s inou intenzitou odráža na ich výkonoch asprávaní. Práve Ronnie O'Sullivan patrí do kategórie citlivejších ľudí,s ktorými to občas zametá. V minulosti si prešiel pitím, drogami, trpel depresiami i samovražednými sklonmi.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Semifinálový zápas O'Sullivana a Marka Selbyho nemal byť jednoduchýa ani nebol. Kométa z novej generácie Selby versus majster známyvýkyvmi od neporaziteľnosti až po apatiu, to je sústo pre každéhofanúšika snookeru.
K Eurosportu som pribehla za stavu 5-3 preSelbyho. Ako hra postupovala, O'Sullivan zaostával stabilne o dva framya podľa výrazu v jeho tvári to nevyzeralo na zlepšenie. Okrem týchvlastností, ktoré som spomínala, je Ronnie hráč, ktorému sa dajú emócierelatívne ľahko čítať na tvári (skúste to u Stephena Hendryho!).
O'Sullivan zabojoval a obrátil stav na 6-5, Selby vyrovnal na 6-6 a potom sa chlapci naťahovali po jednom frame až po stav 8-8 . (Len pre úplnosť pripomínam, že vyhráva ten, kto prvý dosiahne 9 víťazných framov.)
A to je moment najväčšej nervozity. Ide o postup do finále a napätí sú všetci, lebo na oboch stranách je definitívne jasné, že od výsledku nás delí jediný frame a niekto ho musí vyhrať.
Poreklame začína zatiaľ najnapínavejší duel tohtoročného šampionátu.Chvíľku sa rozbieha, diváci v hrobovom tichu čakajú, ktorý hráč začneprvý potápať gule... a potom spraví Mark Selby osudovú chybu, nepotopídlhú červenú a dáva šancu protihráčovi.
Po tomto bode nasledovala úžasná exhibícia Ronnieho O'Sullivana, gule padali jedna zadruhou. Po pár minútach je zrejmé, že víťazstvo je jeho, ale my divácistále zvierame päste, pretože sa zdá, že magická 147 -čka je na dosah.Ronnie má vysoké tempo, je dokonale sebaistý, pri posledných strkochvidieť ako mu svietia oči a mimovoľne dvíha obočie. Vyzerá ako chlapčarozbaľujúce darček. Posledná čierna guľa vletí do domčeka a 147 je tam!
Úú-hou!
To je niečo!

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Bombastický, nádherný záver nervydrásajúceho súbojaa triumfálna ukážka schopností i zaslúženého postupu do finále. PreO'Sullivana to bol ôsmy 147 bodový nábeh v kariére, čím sa v tejtodisciplíne vyrovnal Stephenovi Hendrymu. Na YouTube si môžete posledný framepozrieť.
Ako sa vyjadril Ronnie O'Sullivan pre Worldsnooker.com: "The first black in the 147 was a blind shot but it wasn’t as hard asit looked. It was 8-8 and I felt like I wanted to get something out ofthe game, to go out in a blaze of glory. Once I got to 40 I decided togo for it, and I felt a few butterflies which was good." (Prvá čierna v tej 147 bol strk naslepo, ale nebol taký ťažký ako vyzeral. Bolo to 8-8 a cítil som, že chcem z hry niečo dostať, skončiť veľkolepo. Keď som sa dostal k štyridsiatim bodom, rozhodol som sa, že to skúsim a bol som trochu nervózny, čo je dobre.)

Finále UK Championship 2007 v Telforde

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ronnie "The Rocket" O'Sullivan vs. Stephen "On fire" Maguire, 16. 12. 2007

Hneďna druhý deň, už tradične v nedeľu, nás čakalo samotné finálešampionátu v britskom Telforde. Na 19 framov, čiže 10 víťazných. Okremtoho mal tento zápas ešte jednu výhodu - predpokladám, že rozpočtovédôvody viedli českú verziu Eurosportu k okresaniu moderovaniasnookerových mačov z dvoch komentátorov na jedného, ale pri finále sipredsa ku komentátorskému stolíku zasadli Michal Šíma a Tomáš Kejla spolu ako za starých čias :-)

Obrázok blogu

Bohužiaľ, toto finále sprevádzali dva nemilé spoilery, ktorým sa podarilo pokaziť väčšinu zážitku.
Keďsom si ešte pred prenosom pozerala správy, zistila som, že prvá časťzápasu je už odohraná a Ronnie O'Sullivan vedie 8-0 . Dosť... nečakaný začiatok. Vo finále? Uf.
Český Eurosport začal rekapituláciouprvých ôsmych framov po ktorej mala nasledovať druhá časť naživo. Stephen Maguire vyzeral čoraz zúfalejšie a nietsa čomu čudovať. Hrozil mu "whitewash", čiže prehra s nulovým skóre, čoby bol len druhý prípad v histórii bodovaných snookerových turnajov. 26ročný Škót od novembra neprehral jediný zápas, zvíťazil v Northern Ireland Trophy a komentátori sa dohadovali, že práve finálovýzápas s O'Sullivanom vo vrcholnej forme bude krutým prebudením doreality.
A potom... potom som zažila druhý šok, keď som si prisledovaní, snapshotovaní a poznámkovaní zápasu povedala, že sa pozriem,čo k štatistikám a priebehu šampionátu hovorí oficiálna snookerovápodstránka Eurosportu a prváspráva na titulke, čo na mňa vykukla - výsledok zápasu!

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Sklamanie, rozčarovanie... síce spokojnosť s výsledkom, ale sladkénapätie sa kamsi stratilo. Teletext mi večer nefungoval, program hlásilpriamy prenos, ale ten sa nekonal. Aj som českým chlapcom do štúdianapísala, že mohli aspoň upozorniť, nech sa ľudia nedívajú na stránku,že už je dohrané... ale neoznámili nič, asi by mohli pobúriť divákov,ktorí sledovali bez počítača a nevšimli si nešťastne načasovanévysielanie.

Medzitým som stihla v obývačke registrovať tretiuslovenskú superstar, po ktorej pravdepodobne o rok ani túlavý pesneštekne (možno Nový Čas áno). Nevedela prestať rumázgať.Pokazila chvíle, na ktoré sa určite mesiace celý štáb pripravoval, abyboli vyvrcholením šou a ona im to prereve ... Fňukajúce missky sa môžuschovať, tie aspoň natrénujú, ako plakať a vyzerať pri tom stále krásne.

Na športovom kanále sa skóre zmenilo na 8-1, potom na 9-1(O'Sullivan 126 bodov v nábehu). Deviatym framom Maguire odvrátilsmutný debakel a ešte vyhral ďalší frame na 9-2 , no po doterajšom

Obrázok blogu

priebehu zápasu bolo víťazstvo jeho súpera veľmi blízko. I keď somvedela, že nasledujúci dvanásty frame je posledný, stále bolo na čo sapozerať.
Stephen Maguire pokazil strk, keď mal 16 bodov (O'Sullivan 21).
Ďalejsa už nedostal.
Ronnie za necelých šesť minút vyčistil stôl...
a bolovymaľované.
(na tomto mieste
si predstavte taký
malý ohňostroj)
Po šiestich rokoch štvrtýkrát vyhral UK Championship a zároveň sa vaktuálnom provizórnom rebríčku hráčov posunul na prvé miesto. Záver posledného framu si môžete pozrieť tu (obraz je trochunatiahnutý).

Obrázok blogu

Nasledovala záverečná ceremónia (video tu). Sponzori a papaláši potriasli ruky aodovzdali ceny. Ronnie si povolal k sebe dvojročnú dcérku Lily apartnerku Jo.
Vždy šarmantný snookerový veterán Steve Davis spravil krátke interviews hráčmi.
"Pýcha Škótska" Stephen Maguire dostal medailu a porozprávalniečo škótskou angličtinou, ktorej sa dalo rozumieť len veľmi ťažko. RonnieO'Sullivan sa rozkecal ako málokedy, i keď rozumieť mu bolo len o máloviac.
Nasledovalo záverečné fotografovanie.
Lily O'Sullivanová je správne dieťa snookerovej celebrity, pretože okrem toho, že vie trpezlivočakať, vie aj pekne decentne tlieskať a hlavne vie okoreniť šou. Najprvnakladala na stôl gule, potom keď ju vzali na ruky a postavili nastôl, vytrhla sa mame a chvíľku zabávala blikajúcich fotografovimprovizovanými prejavmi radosti (dá sa to vidieť na konci videa z odovzdávania trofeje). Lepší záver turnaja si jeden ani nevymyslí :-)

Ronnie sa po zápase vyslovil, že má rád snookerovú šou a veľké turnaje, rád teší publikum a fanúšikov. Aj podľajeho ďalších vyjadrení to vyzerá, že rodinná pohoda a stabilnejší životnýštýl mu priniesli pokoj a vyššie sebavedomie. Je až neuveriteľné, ako veľkohubo sa dokáže chváliť človek, ktorý bolinokedy schopný skritizovať aj svoje vrcholové výkony :-) Ale prajememu to, lebo si svoju slávu i uznanie zaslúži. Svojmu súperovi Maguirovizložil poklonu, čo sa však nedá povedať opačne (záver rovnakého článku).

Na záver pripomeniem, že Eurosport bude zostrihyz finálového zápasu UK Championship opakovať ešte dnes, v utorok,štvrtok a v nedeľu 23.12. o 15:00 bude špeciálne vydanie magazínu Hallof frame, kde budete mať možnosť vidieť Steva Davisa v roku 1980 aurčite aj iné lahôdky.
No a potom sa už tešíme na SAGA Insurance Masters v januári.

Tu je zaujímavý článok s vtipnými názormi na záver, určite si prečítajte, čohovorí Ronnie na Beckhamov vlasový doplnok a obleky od Versaceho. V angličtine.
Keď tam už budete, určite si pozrite aj hlavnú stránku - má síce veľmi amatérsku úpravu, ale je v nej veľa zaujímavých informácií a všetko je po česky - aj preklady článkov z Worldsnooker.com, ku ktorým sa bez registrácie nedostanete.

Obrázky sú snapshoty z vysielania Eurosportu. Foto Ronnie O'Sullivana s rodinou je z Worldsnooker.com, Mark Selby z Belfast City Council.

Aneta Čižmáriková

Aneta Čižmáriková

Bloger 
  • Počet článkov:  199
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tento blog je od 16.4.2009 uložený k spánku, nájdete ma tu:~~~ Riddick's Realm ~~~ aj tu: Zoznam autorových rubrík:  KnihyZ knihovničky knihovníčkyMoje knižné láskySci-fi a FantasySF&F cony• Dialógy o fantastike •FanovinkyBlogový nedenníkRozpravy o IslandeVšeli-len-čoKreatívec notorikBavíme sa s Tubou

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu