Lin Carter: TOLKIEN: Zákulisí Pána prstenů

Kniha Lina Cartera nemá s nedávnou vlnou tolkienovského ošiaľu veľa spoločného. Teda okrem nezanedbateľného faktu, že filmová verzia Pána prsteňov, ktorá spopularizovala už tak preslávenú knihu a sprostredkovala ju ešte širšiemu publiku, mala na svedomí aj dopyt po ďalších prameňoch - vďaka čomu asi vyšla v susednom Česku aj táto kniha, napísaná o vyše tridsať rokov skôr.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zákulisie Pána prsteňov je pravdepodobne prvou rozsiahlejšou kritickou štúdiou Tolkienových diel z čias, keď príbehy o Stredozemi boli ešte nové, no už vyvolali v západnom svete obrovské nadšenie.
Lin Carter bol mladším súčasníkom J.R.R. Tolkiena a fantastická i vedecko-fantastická literatúra boli jeho celoživotnou láskou. Pána prsteňov si veľmi obľúbil a do svojej štúdie zahrnul fakty s ním súvisiace ako aj históriu fantastických motívov v literatúre, ktoré sú staré ako ľudská kultúra sama a nie sú produktom nedávnej éry, ako sa mnohí domnievajú.
Ešte v polovici dvadsiateho storočia ľudia nevnímali fantastickú literatúru ako žáner – aspoň nie žáner seriózny a vhodný pre dospelých. Svedčí o tom autorove zamyslenie sa nad presným zaradením prsteňového cyklu ako aj ilustrácia tolkienovskej vlny a jej vývoja. Od prvých čitateľov, ktorými boli fanúšikovia sci-fi literatúry až po popularitu odznakov s nápismi ako „Frodo žije!“ a zakladanie klubov, spoločností a vydávanie amatérskych časopisov len o niekoľko rokov neskôr. Ako boli čitatelia prekvapení uhrančivosťou Tolkienových diel, tak musela byť verejnosť zaskočená silou reakcie na „rozprávku pre dospelých“.
Fantastická literatúra ale nie sú iba rozprávky či vedecko-fantastické vízie. Sú to aj staroveké eposy o hrdinoch a mytologických obludách. Sú to aj stredoveké mýty a „chansons de geste“ plné vymyslených dobrodružstiev a rytierske romány o hrdinských výpravách. Svojho času to boli v danom meradle diela také úspešné ako dnes Pán prsteňov. Najznámejšími príbehmi a ich vplyvom na kultúru i ďalší vývoj svetovej literatúry čitateľa prevedú štyri kapitoly nabité informáciami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte predtým však Carter v samostaných kapitolách zhrnie najdôležitejší dej Hobita a celej trilógie, aby sa neskôr mohol venovať rozboru Tolkienových prameňov a archetypov – koreňov, ktoré ho viedli k vytvoreniu Hobita a trilógie Pána prsteňov tak, ako ich poznáme.
Zatiaľ čo dej Pána prsteňov je spojením dvoch už od antiky základných epických tém – vojny a putovania, jeho pozadie je v podstate destilátom starých európskych mýtov v tej najkvalitnejšej a dokonale premyslenej podobe. Okrem staroislandskej Eddy a anglosaského Beowulfa našiel profesor Tolkien inšpiráciu aj v mnohých ďalších germánskych a škandinávskych prameňoch. Pre seba i svojich čitateľov povyberal z prastarých legiend tie najlepšie motívy, pospájal ich, pretvoril a doplnil svojím spôsobom – aby vytvoril nové dielo, bez vzdania sa originality a s vlastnou pečaťou. Dielo motivované po storočia najlepšie fungujúcimi zápletkami, no zároveň iné, plné napätia a fascinujúcich postáv.
Ďalšie kapitoly sa zaoberajú pôvodom mien, vecí a miest v Pánovi prsteňov. Väčšina mien hlavných hrdinov nie je vymyslená. Pochádzajú zo starých severských a anglosaských eposov a často sú zachované v pôvodnej podobe, alebo upravené. Preberanie mien postáv a reálií je však opäť len minimálnou obetou na oltár jedinečnosti a vôbec čitateľovi neprekáža, skôr naopak, prináša so sebou príjemný pocit prirodzenosti a familiárnosti (to neplatí o mnohých stredovekých dobrodružných románoch, ktoré sú plné krkolomných mien a ľúbozvučnosť sa stráca na úkor exotična). Toto všetko nám autor štúdie ponúka na zváženie a prijatie, nie aby J.R.R Tolkiena zneuctil, naopak aby mu vzdal hold a s rešpektom poukázal na jeho enormné znalosti starej literatúry, rovnako ako jej psychológie. Najmä vďaka profesorovej dôslednosti, múdrosti a oddanosti je Pán prsteňov takým výnimočným dielom.
Pozadie vzniku a samotné zákulisie Tolkienových diel skrýva veľa zaujímavých detailov. Do knihy Lina Cartera sa ich zmestilo určite omnoho menej, než dodnes odborníci vypátrali. Ale je výborným sprievodcom po svete fantastickej literatúry a vhodnou príručkou pre laikov, ktorí nepotrebujú ísť príliš hlboko. Faktografický štýl knihy prináša informácie a niekedy aj autorove teórie, no ponecháva dostatok priestoru pre čitateľa na vytvorenie vlastných dojmov a záverov.

Lin Carter: TOLKIEN: Zákulisí Pána prstenů (Argo, 2002)
(ja som ju kúpila v Lacnej knihe)
3.5.2006

Táto recenzia už bola uverejnená na stránke Pramen.info, preto ju uvádzam ako súkromný článok.

Aneta Čižmáriková

Aneta Čižmáriková

Bloger 
  • Počet článkov:  199
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Tento blog je od 16.4.2009 uložený k spánku, nájdete ma tu:~~~ Riddick's Realm ~~~ aj tu: Zoznam autorových rubrík:  KnihyZ knihovničky knihovníčkyMoje knižné láskySci-fi a FantasySF&F cony• Dialógy o fantastike •FanovinkyBlogový nedenníkRozpravy o IslandeVšeli-len-čoKreatívec notorikBavíme sa s Tubou

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu