5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred vystúpením z druhého piliera

Sociálna poisťovňa vo svojich listoch tvrdo zavádza. Načo však rozpitvávať, čo už napísali iní. Kto nezachytil, môže si prečítať tu alebo aj priamo tu na Sme. Dnes by som rád zdôraznil 5 vecí, ktoré by mal vedieť každý sporiteľ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (180)

A keby bola Sociálna poisťovňa korektná, našli by ste ich aj v tých nešťastných listoch.

Vedeli ste, že vystúpením z druhého piliera nenávratne strácate nasporené peniaze?

Ak v druhom pilieri sporíte od začiatku a zarábali ste nadpriemerne, môže ísť až o čiastku 15-20 tisíc Eur. Vystúpením sa táto čiastka vráti do Sociálnej poisťovne výmenou za sľub, že štát sa o vás za desiatky rokov postará. Pokiaľ veríte tomuto štátu a jeho predstaviteľom, všetko je v poriadku. Pokiaľ nie a 44 zmien zákona o sociálnom poistení za posledných desať rokov vo vás vyvoláva nedôveru, mali by ste sa ešte raz zamyslieť. Vystúpenie je navrátiteľným krokom a ak by ste aj niekedy v budúcnosti, pri ďalšom otvorení, do druhého piliera opäť vstúpili, sporiť začnete opäť od nuly. Istotu vlastných peňazí vystúpením vymeníte za neistotu politických sľubov. A ako budú použité vaše peniaze? Iba znížia deficit Sociálnej poisťovne a to, čo vláda ušetrí, môže obratom použiť na sociálne balíčky. Tak ako sa vám cestuje tým vlakom „zadarmo“?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedeli ste, že pri sporení v druhom pilieri neplatíte nič navyše? Medzi prvý a druhý pilier sa delia odvody, ktoré platíte tak či tak.

Bol som prekvapený, koľko ľudí žiaľ nevie tento základný fakt. Ak sporiteľom v druhom pilieri nie ste, celých 18 % z vašich odvodov je ihneď použitých na výplatu dnešných dôchodkov. Štát vám za to sľubuje, že za desiatky rokov tu bude dosť pracujúcich, ktorí sa zasa budú skladať na váš dôchodok.

Ak ste aj v druhom pilieri, 4 % z tých 18 sa uložia na váš osobný dôchodkový účet. Váš budúci dôchodok z prvého piliera bude tým pádom v budúcnosti pomerne krátený, podľa pomeru odvodov, ktoré ste do oboch pilierov za celý svoj pracovný život zaplatili. Účasťou v druhom pilieri teda o nič neprichádzate, svoj pomerne krátený dôchodok dostanete. Iba sa do budúcnosti nespoliehate výlučne na štát.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli ste, že vystúpiť dnes je nelogické?

Ak vystúpite, hľadí sa na vás ako keby ste v druhom pilieri nikdy neboli. Prečo by ste teda mali vystupovať teraz? Však toto je už štvrté otvorenie druhého piliera za posledných desať rokov. Myslíte, že je posledné? Ak nie, tak čo môžete účasťou v druhom pilieri stratiť? Nič, môžete si iba polepšiť. Máte 50 alebo 55 a do dôchodku desať, či pätnásť rokov? Koľkokrát sa ešte dovtedy zmení zákon o sociálnom poistení? Pripomínam, že za posledných desať rokov to bolo 44 krát. Keď to spojíme s vedomosťou, že za 15 rokov môžeme pri súčasnom šafárení ako štát skrachovať, neviem ako vy, ale ja by som dnes určite z druhého piliera nevystupoval.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli ste, že tí, ktorým to Fico nepobabral, dosahujú v druhom pilieri veľmi slušné zhodnotenie?

Sociálna poisťovňa predviedla v listoch veľkú číselnú ekvilibristiku hodnú účtovníka Fantozziho. Zabudli však napísať, že za súčasné zhodnotenie vďačíme v prvom rade Robertovi Ficovi a jeho družine. V roku 2009 zaviedli do druhého piliera garancie a v roku 2013 presunuli väčšinu sporiteľov do garantovaných fondov. Aké zhodnotenie dokáže dosahovať druhý pilier v negarantovaných fondoch si môžete pozrieť na podstránke druhypilier.sme.sk A ako sa má správne investovať vás môže naučiť dokonca sám Róbert Kaliňák. Pre Plus 7 dní sa nebývalo rozrečnil ako on investoval počas krízy v rokoch 2008-9. Sebe doprial zisky, vám garancie.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli ste, že sporiace dôchodkové schémy má celý vyspelý svet? 

Sociálna poisťovňa vymenovala v liste všetky štáty, v ktorých sa druhému pilieru až tak nedarilo. Žiaľbohu zabudli dodať, že vo všetkých prípadoch išlo o politické dôvody. Sociálna poisťovňa pozabudla aj na štáty, v ktorých sa obdobám nášho druhého piliera darí výnimočne dobre. Holandsko, Dánsko, Švédsko, Island, Írsko, Austrália, Nový Zéland, USA, Kanada, .. je potrebné pokračovať?

Ak sa Vám blog páčil, podporte ho prosím na Vybrali SME. Prispejete k jeho čítanosti.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  141
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. V politike sa venujem aj dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov. Viac na mojom LinkedIn. Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu