Akcie ani dlhopisy sa cez telefón nekupujú !

Písmo: A- | A+

Venované všetkým šťastným vlastníkom akcií Tatry Mountain Resorts (TMR), Best Hotel Properties (BHP), Venture Capital Corporation, ale napríklad aj vlastníkom dlhopisov Žabka a podobných super výhodných investícií.

Mám pocit, že čoraz viac platí, čo Vám ponúkajú cez telefón, to bude určite nejaký „aušus". Vo finančnej sfére to platí skoro na 100 %. Donedávna slušných ľudí otravovali najmä rôzny „ocpčkári" lákajúci na pákové obchodovanie komodít. Našli sa medzi nimi aj vyslovení podvodníci, ktorí obrali svojich klientov aj o gate (napr. kauze Afin sa svojho času venovala aj Paľba na Markíze), iní sa venujú bohumilej činnosti zvanej odborne churning (nabádanie klienta na nadmerné obchodovanie s cieľom inkasovať vysoký poplatok za každý obchod).

V poslednom čase sa čoraz viac vzmáha telefonický predaj konkrétnych akcií a dlhopisov. Priekopníkmi v tejto činnosti je skupina J&T, ktorá túto činnosť doviedla do dokonalosti. Billboardy, printová aj televízna reklama, to tu ešte nebolo. Teda vlastne bolo, pri neslávne známych nebankovkách Drukos, Horizont a BMG. Je pravda, že odvtedy spôsob realizácie výrazne pokročil, výsledok však môže byť podobný.

Nie je akcia ako akcia

V čom sa líšia tak propagované akcie TMR a BHP od normálnych akcií ?  V procese predaja. Neviem o jedinej krajine s fungujúcou burzou, kde by firma predávala svoje akcie ľuďom z ulice prostredníctvom televíznych spotov a zástupu telefonistov. Vstup normálnej firmy na normálnu burzu prebieha v procese IPO (Initial Public Offering). IPO je proces ponuky akcií, ktorého cieľom je upísať na burze určitý počet akcií za určitú cenu. A nie, IPO sa nerobí cez telefón. Pri IPO sa akcie ponúkajú inštitucionálnym investorom. Každej väčšej firme záleží na tom, aby oslovila veľkých investorov. Ak sa im to nepodarí, akcie zrejme nebudú mať dostatok kupcov a na každej normálne fungujúcej burze sa ich cena prepadne na nižšie hodnoty. Ak o akciu veľký investori ani nezavadia, znamená to, že biznisu danej firmy zrejme neveria. Schválne píšem o normálne fungujúcej burze, pretože tá bratislavská normálne nefunguje. Likviditu na trhu zabezpečuje výhradne J&T. Nikto iný s akciami TMR a BHP na burze neobchoduje.

Jeden z predajných argumentov, prečo by ste mali akcie TMR vlastniť aj Vy, bolo tvrdenie, že veľký počet akcií kúpila Deutsche Bank a to už je predsa len nejaký investor. Nie ako Poštová banka a rôzne offshore firmy prepojené na kamarátov. Znelo to pekne, ale ako sa ukázalo, nie je to pravda a Deutsche bank neinvestovala do akcií TMR ani jeden vlastný eurocent.

V žiadnom prípade si nedovolím tvrdiť, že akcie TMR alebo BHP sú podvod. Ani že skončia ako BMG a spol. Ale spoločné majú minimálne jedno: kupujú ich ľudia, ktorí majú s investovaním často minimálne skúsenosti, iba na základe reklamy a vidiny zisku. Ak TMR alebo BHP náhodou skrachujú (a to sa stáva, firmy niekedy jednoducho krachujú), ostanú po nich zrejme tisícky malých akcionárov, ktorí sa budú cítiť oklamaní.

Ak o investícii do niektorého z týchto titulov predsa len uvažujete a na robenie vlastnej analýzy si netrúfate, odpovedzte si na jednoduchú otázku: Prečo by ste mali kupovať tieto akcie Vy, ak si ich nekúpil jediný veľký investor ?

A čo teda tie dlhopisy ?

Dlhopisy nie sú v našich končinách predávané až tak agresívne ako akcie TMR a BHP, ale ak ste vlastníkom čo i len menšej firmy, určite ste sa už s takouto ponukou stretli. Ponúk je pomerne veľké množstvo, Žabka ma len napadla prvá. Všetky tieto dlhopisy majú spoločné jedno: riziko ich nesplatenia je podľa štatistík vysoké a ponúkaný výnos vzhľadom na konkurenčnú ponuku zo zahraničia nízky. To je aj dôvod, prečo Vám ich niekto ponúka cez telefón alebo v lepšom prípade na private bankingu v niektorej banke. Ani jeden z týchto dlhopisov nemá rating a tým pádom ide o junk dlhopis. Čo to znamená keď je dlhopis v kategórii „junk" a aké vysoké je riziko, že peniaze Vám na konci nebude mať kto vyplatiť, sa dočítate TU. Ak veríte biznis plánu niektorej z uvedených firiem, nech sa páči, investujte, mali by ste si však byť vedomý rizika, ktoré podstupujete.

Špecialisti na záver

Predaj emisií akcií TMR a BHP cez telefón sa stal zrejme vzorom aj pre firmu Venture Capital Corporation (VCC). Táto americká firma s organizačnou zložkou v Trenčíne Vám ponúka možnosť stať sa súčasťou rizikového venture kapitálu a podieľať sa na investíciách do progresívneho odvetvia nanotechnológií. Aby sa obišli otravné legislatívne bariéry, nejde o žiadny fond, ale medzi investorskú elitu sa dostanete nákupom akcií VCC, ktorá má investovanie do nanotechnológií v predmete svojej činnosti. Zneistiť by Vás snáď mohol iba fakt, že celé základné imanie spoločnosti tvorí iba 20 000 Eur vložených jej predsedom predstavenstva (nejaký Nemec) a aj z toho spoločnosť vyprodukovala za jediný rok svojej činnosti stratu cca 3000 Eur. Možno nájdete dôvod, prečo investovať peniaze do takejto firmy (možno ich máte veľa a nebudú Vám chýbať), ja som nenašiel.  Dávajte si pozor, čo kupujete cez telefón.

Na záver niekoľko linkov:

Analýza TMR

Reakcia J&T na analýzu

Diskusia o akciách TMR

Diskusia o Venture Capital Corporation (VCC)