reklama

Ako a prečo (ne)investovať do zlata

Zlato sú jediné reálne peniaze. Dnešný finančný systém postavený na nekrytých peniazoch speje do záhuby. Každý z nás by mal mať časť svojich úspor uloženú v drahých kovoch. Už ste to niekoľkokrát počuli ? Zlatá mánia je v plnom prúde. Dokonca sa začínajú inštalovať „bankomaty", ktoré budú vydávať zlato. V poslednej dobe sa objavilo množstvo spôsobov ako nakúpiť zlato. Žiaľ, jeden spôsob hlúpejší ako druhý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Predstavme si niektoré z nich. Mimoriadnej obľube sa teší predaj zlatých a strieborných mincí. Samozrejme s prirážkou voči ich reálnej hodnote. Distribútor musí byť tiež z niečoho platený, to je v poriadku, ale ak kúpite mincu s 30 až 50 % prirážkou voči jej skutočnej hodnote, veľmi výhodná investícia to pre vás veru nie je. Zlato by sa muselo zhodnotiť o 50 % aby ste boli pri 50 % prirážke aspoň na nule.

Existujú e-shopy, kde sa dajú kúpiť mince aj výhodnejšie, alebo si zájdite do Viedne, do Münze Österreich a nakúpte si mince priamo od zdroja.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cena zlata je základný problém všetkých tých podomových predavačov, ktorí sa tu vyrojili. Problém je, že cena zlata sa na burze uvádza v dolároch za troysku uncu (1 troyská unca = 31,1034807 gramu), kým „predavači" skoro zásadne uvádzajú cenu za gram a v eurách. Prepočíta si to málokto.

Zaujímavé je, ako si ľudia dokážu nevšímať náklady spojené s investíciou. Veľmi smiešny mi pripadá spôsob investovania do zlata, kde mesačne posielate peniaze predajcovi a on vám taktiež mesačne posiela zlaté zliatky. Pekne poštou a poistené. To, že náklady na poštovné a poistenie tvoria ďalších X% z ceny zlata, kupujúceho netrápi. Hlavne, že má zlato pri sebe a môže si ho strčiť niekam pod posteľ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asi najstupídnejší spôsob investovania do zlata, o ktorom som zatiaľ počul, je sporenie si na zlatú 100 gramovú tehličku. Mesačne niekam posielate 30 alebo 50 Eur a keď nasporíte dosť, ten niekto vám pošle 100 gramovú tehličku. Taká tehlička má dnes hodnotu okolo 4000 Eur. Ak budete sporiť 30 Eur mesačne, potrvá vám to cca 11 rokov. Ak zvládnete sporiť 50 Eur mesačne, zo zlatej tehličky sa môžete tešiť už za 6 rokov. Teda, ak sa medzitým nezdvihne cena zlata. Vtedy by vám vašich nasporených 4000 Eur na tehličku nestačilo :)

Okrem tohto „kvázisporenia" existujú aj reálne sporenia do zlata. Líšia sa prirážkou, ktorú si k cene zlata pridávajú a poplatkami, ktoré v „sporiacej schéme" majú. Mne sa dostal do rúk sporiaci plán GoldConto, ktorý ponúkajú sprostredkovatelia spoločnosti Zepter finance.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri investovaní cez GoldConto vám zlato predáva a uschováva Wiener Privatbank. Za úschovu si pýta 0,6 % z hodnoty vášho zlata ročne. Horšia je však cena, za ktorú vám zlato predáva. Tá je totiž približne o 25 % vyššia ako je spotová cena zlata (počítané 12.8. a 26.8.2011). Navyše, aby ste sa mohli zapojiť do sporenia, musíte zložiť nevratné emisné ážio, ktoré sa počíta ako percento z cieľovej sumy sporenia.

Nikde v podmienkach sa nespomína, že by sa ážio malo tiež investovať. Viackrát je však zdôraznené, že ážio je nevratné. Schválne hádajte ako šikovného sprostredkovateľa pochopila klientka, u ktorej som tieto zmluvy našiel. Samozrejme si myslela, že ážio je taktiež investované do zlata. V jej prípade to bolo 1000 Eur na každú zmluvu ... Uzatvorila si ich celá rodina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je vôbec rozumné investovať do zlata?

Doteraz som sa venoval rôznym, väčšinou pochybným spôsobom, ako sa dnes predáva zlato. Oplatí sa však investovať do zlata ako takého? Oplatí sa zaplatiť prirážku, prípadne emisné ážio? Má zlato vôbec potenciál?

Ak máte určitú sumu peňazí, ktorú chcete investovať jednorázovo, odpoveď je ÁNO. Zlato, respektíve drahé kovy, slúžia naozaj ako uchovávateľ hodnoty, najmä v krízových časoch. Ak prepukne niektorý z rizikových faktorov, ktorých dnes nie je vo svete vôbec málo, časť investovaná do zlata môže vaše portfólio zachrániť. Sú tam však dve veľké ALE.

Po prvé musíte zlato kúpiť za rozumnú cenu (kupovať niečo s prirážkou 20 % je hovadina) a po druhé rozumným spôsobom. Mať zlaté tehličky alebo mince je síce pekné, ťažšie to však bude pri predaji. Ak netrafíte úplný vrchol, keď sa bude každý naháňať za zlatom, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám stane, že zlato nepredáte inak, ako s veľmi výraznou zľavou oproti „reálnej" burzovej cene. Neexistuje žiaden organizovaný trh, kde by ste prišli vy ako fyzická osoba predať svoju tehličku. Ak neskúsite Avízo, ostanú vám iba zlatníci, ktorí nebudú mať najmenší dôvod ponúknuť vám cenu čo i len podobnú cene z nejakého grafu. Takých ako vy budú stovky. Mincu síce môžete použiť ako legálne platidlo, avšak za jej vyrazenú hodnotu, nie za hodnotu zlata, ktoré obsahuje. Na spätný odkup sa nespoliehajte. Len čo začne cena zlata padať, firmy, ktoré vám predaj zlata sprostredkovali, zmiznú rovnako rýchlo, ako sa kedysi objavili.

Ako teda investovať do zlata? Ak máte väčšie množstvo peňazí, o ktoré sa staráte buď sami alebo si platíte aktívnu správu, nakúpte si na burze ETF fondy fyzického zlata. Existujú ETFká, ktorých zásoby fyzického zlata sú pravidelne auditované. Zlatého ETF sa dokážete na burze, kde sa stretávajú milióny kupujúcich a predávajúcich, zbaviť za pár minút. Ak nemáte až toľko peňazí, kúpte si podielový fond, ktorý investuje presne do tých istých ETF, do ktorých by ste mohli investovať na burze.

Aby som bol korektný, musím spomenúť, že ak kúpite ETF alebo podielový fond, nekupujete zlato bez prirážky. ETF, respektíve fond, sa predáva s prirážkou, pekne nazvanou „premium", ktorá vzniká dopytom po danom fonde. Premium je však podstatne menšie ako to, čo tu bolo doteraz prezentované.

Ak však chcete do zlata sporiť, odpoveď je NIE. Ani náhodou do zlata nesporte. Zlato je síce uchovávateľ hodnoty, ale inak je to mŕtvy kov. Nepoužíva sa v priemysle, nenesie úrok, ani jesť sa nedá. Jediné čo produkuje, sú náklady na jeho držanie.

Sporenie je dlhodobá záležitosť. Pri sporení sa nesnažíte ochrániť pred finančným armagedonom, ktorý môže prísť zajtra, ale snažíte sa „uhádnuť" vývoj určitého aktíva na horizonte, povedzme 20 a viac rokov. A faktom je, že cena zlata už stovky rokov rastie približne rovnako ako cena chleba, o infláciu. Samozrejme, existujú výnimky, krízové obdobia, kedy cena zlata vystrelila hore. Ale len čo panika pominula, cena zlata opäť padla dole. Pozrite sa na priložený graf, ktorý zobrazuje cenu zlata očistenú o infláciu. Aj keď na grafe chýba vývoj za posledný rok, pekne je vidieť, že reálna cena zlata sa roky drží na rovnakej úrovni, respektíve klesá. Stúpa iba v čase neistoty, čo je obdobie, ktoré zažívame aj dnes. Nasleduje však prudký pád.

Pre porovnanie ponúkam graf vývoja amerického akciového indexu S&P 500, taktiež očistený o infláciu. Oranžová krivka predstavuje vývoj s reinvestovaním dividend, modrá bez reinvestovania dividend.

Ak ste sa rozhodli sporiť, sporte do akcií firiem, ktoré produkujú reálne hodnoty, nie do zlata.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  141
  •  | 
  • Páči sa:  23x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu