Čo robiť so svojim II. pilierom

Keďže túto otázku dostávam v poslednej dobe veľmi často, rozhodol som sa odpovedať takto verejne. Pre tých, ktorým sa nechce čítať, dávam záver článku rovno tu v úvode: navštívte svoju DSS a zvoľte si nasledujúcu kombináciu fondov: 80 % indexový fond a 20 % dlhopisový fond. Ak sa vám pri počutí slova strata roztrasú kolená, zvoľte si pomer 50:50. Naopak, ak s vami nejaký ten mínus na papieri z DSS nič nerobí a do dôchodku sa chystáte až za 30-40 rokov, pokojne si dajte 100 % do indexového fondu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (87)

A treba s tým vôbec niečo robiť? Nemám to nechať tak ako to je?

Áno, treba s tým niečo robiť. Ak DSS od roku 2004 niečo dokázali, tak dokázali, že peniaze veľmi spravovať nevedia a jediné, čo ich zaujíma, je vlastná peňaženka a nie blaho sporiteľa. Krása indexového fondu je práve v tom, že ak by ste manažéra fondu vymenili trebárs za žiaka základnej školy, výsledky fondu by boli plus mínus rovnaké. Indexový fond jednoducho kopíruje akciový index. Priestor na invencie, výmysly a špekulácie je nulový.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Menej poplatkov pre DSS znamená viac peňazí pre vás

Možno ste si už všimli, že nové indexové fondy vznikli akosi v tichosti. Nikto ich nepropaguje, ba práve naopak, DSS ich označujú za rizikové a sporiteľov od prestupu do indexového fondu odrádzajú. Niektorí z vás si v schránke našli list a formulár k prestupu do dlhopisového fondu, ktorý je jediným, v ktorom ostali garancie. Odrádzať vás zrejme budú aj na pobočke, keď pôjdete požiadať o prestup. Ak sa vám to stane, povedzte pracovníkovi, nech si takto hazarduje s vlastnými peniazmi a vás nech nechá láskavo na pokoji.

Pravý dôvod prečo DSS indexové fondy nemusia, je v peniazoch. V ničom inom. Za správu indexového fondu dostanú o tretinu menej ako za správu ostatných fondov a nemajú nárok ani na výkonnostnú odmenu. Zvyšok sú báchorky. Ste konzervatívny typ? Tak si namixujte pomer indexového a dlhopisového fondu tak, ako som napísal v úvode. Neexistuje žiaden dôvod, aby ste boli v drahšom a nevýkonnom zmiešanom alebo akciovom fonde, (ktorý v skutočnosti nie je vôbec akciový). To vám však v DSS nepovedia. Však im ide o peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Že DSS peniaze spravovať nevedia, dokázali ešte v dobe pred zavedením garancií. Z rastu trhov profitovať nedokázali a akcie predali, až keď boli skoro na dne. Opätovný rast trhov opäť nevyužili, lebo „nemohli, kvôli garanciám". Pekne to popísal Filip Glasa.

Filipov článok odporúčam prečítať aj z dôvodu, že popisuje spôsob ako sa jedna z našich slovenských veľkopodnikateľských skupín môže veľmi ľahko dostať k peniazom dôchodkových sporiteľov. Konkrétne ide o DSS Poštovej banky a skupinu J&T.

Naspäť k téme: pre DSS je veľmi pohodlné preferovať garantovaný dlhopisový fond. Výnosy fondov oligopolu budú naďalej podobné ako vajce vajcu a poplatky za správu budú rovnaké ako v ostatných fondoch. „Teda okrem toho škaredého indexového, kde máme o tretinu menej." Videli by ste ten fukot, ak by sa znížila odplata aj u dlhopisového fondu. Veď by to aj malo logiku. Konzervatívny fond, nižšie výnosy, menšia obmena portfólia, nižšie poplatky. Hneď by bolo po garanciách a zrazu by ste počúvali, aká je potrebná aktívna správa, aby sa zachovala, respektíve zvýšila hodnota dôchodkových úspor.

SkryťVypnúť reklamu

Som veľmi rád, že vznikla Virtuálna DSS, akademický projekt podporovaný ministerstvom, ktorý má za cieľ nastaviť investovaniu DSS zrkadlo. Fiktívne peniaze budú spravovať podľa pravidiel II. piliera najlepšie ako budú vedieť. Nakoľko tím okolo doc. Jána Šeba trochu poznám, vôbec nepochybujem, že tradičným DSS nakopú prdel.

Krátko o výnosoch, garanciách a riziku

Rozumiem Róbertovi Ficovi, keď hovorí, že s dôchodkami nie je možné hazardovať a že garancie sú potrebné. A aj s ním v zásade súhlasím. Penzijné fondy sa naozaj nemôžu správať rovnako ako fondy podielové alebo fondy hedgeové. Treba sa však pozrieť pravde do očí. U nás musí druhý pilier suplovať to, čo je vo vyspelom svete úloha tretieho a ďalších pilierov. Inak bude zo Slovenska v budúcnosti krajina chudákov.

SkryťVypnúť reklamu

Dôchodok od štátu má totiž klesajúcu tendenciu v celom vyspelom svete. Dokonca aj v tom bájnom sociálnom Švédsku je systém, v ktorom bude dôchodok od štátu výrazne klesať (uzatvorený NDC systém s vybalansovaním príjmov a výdavkov systému). Vo vyspelom svete tvoria rozdiel medzi dôchodcom chudákom a dôstojnou starobou tretí až X-tý pilier. Zabezpečenie v dôchodkovom veku sa presúva na osobnú zodpovednosť občana. A práve ten tretí až X-tý pilier sú tie, ktoré investujú agresívnejšie, tvoria výnos a môžu si to dovoliť, lebo ich primárna úloha už nie je základné dôchodkové zabezpečenie (dôchodkové „minimum").

A ako to je u nás ? Úspory obyvateľstva sú na zaplakanie a 90 % z toho, čo sa tu predá ako produkt tretieho piliera (sporiaci produkt), je niečo medzi zderstvom a čistou zlodejinou. Kým sa to nezmení, najlepšou garanciou pre budúceho dôchodcu je zabezpečiť mu nízke poplatky, odstaviť špekulantov a zabezpečiť DSS konkurenciu.

Na záver zopár smutných faktov o dôchodkoch

Keď sa budete spoliehať na dôchodok od štátu, budete v starobe obhrýzať suché rožky.

Druhý pilier vám pomôže. Občas si k rožku budete môcť dovoliť aj šunku. Ale nie každý deň.

Demografia je v kýbli. Husákove deti to nezachránia. Slušná časť tejto spoločnosti vymiera.

Švajčiarske dôchodky nebudú.

Trend náhrady príjmu v dôchodku od štátu na celom svete klesá. Kto sa o seba nepostará sám, bude trieť na dôchodku biedu.

Ak ste dlhodobo alebo často nezamestnaný, budete na dôchodku trieť biedu.

Ak ste živnostník, príjmy optimalizujete, kde sa dá a platíte odvody iba z najnižšieho čo je možné, budete na dôchodku trieť biedu.

Ak máte nízky príjem, budete mať nízky dôchodok. Z každého piliera.

Do dôchodku nepôjdete v 62. Ani v 65. Pôjdete, keď vám to vaše úspory dovolia. Almužnu od štátu dostanete podľa priemerného veku dožitia vašej generácie. Možno v 75. Neviem. Nemám kryštálovú guľu.

Filozofovanie o tom, ako dôchodky vyriešime tým, že zvýšime produktivitu, znížime nezamestnanosť, zvýšime priemerné mzdy a znížime polarizáciu príjmov, sú len báchorky a zbožné priania. Ešte sa to nikde nepodarilo bez toho, aby .... a teraz chvíľa napätia pred odhalením receptu na zaručené blaho a prosperitu .... sa neprestalo KRADNÚŤ a živiť darmožráčov. Realita je krutá a pred ekonomickým cyklom sa žiadna krajina neschová.

Riziko je spoliehať sa na štát, ktorý nemá dosť peňazí.

Tak a teraz, keď som vám definitívne pokazil deň, šup šup do DSS. Ak sa vám článok páčil, zdieľajte. Možno bude mať niekto vďaka vám v budúcnosti lepší dôchodok.

PS: v texte som zámerne neuviedol žiadne zdroje a odborné odkazy. Dôchodky sú veľmi široká téma s množstvom argumentov a protiargumentov, o ktorých sa dá diskutovať dlhé hodiny. A keďže odborníkov na dôchodky je u nás viac ako odborníkov na futbal a hokej dohromady, nebudem zrejme odpovedať ani diskusie-chtivým. Na tému „Investovanie v dôchodkových fondoch a dôchodkové systémy vo svete" pripravujem dlhšiu prácu, ktorú ak raz dokončím, tak ju tu budem pekne po kapitolách uverejňovať. Už teraz mám 30 strán a 120 poznámok pod čiarou :(.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu