Čo vás zaujíma: druhý pilier, ropa, eurodolár a Grexit

V poslednom čase mi prichádza množstvo emailov na rovnaké témy. Dnes teda krátko o tom, prečo zotrvať v druhom pilieri, prečo nie je ropa rozprávková investícia, čo s tým naším nešťastným Eurom a ešte nešťastnejším Gréckom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Mám opustiť druhý pilier? Čo tie smiešne prvé dôchodky?

Páni a dámy, ani klaunom v cirkuse neveríte každé slovo, tak prečo Ficovi? Po prvé, argumentovať výškou terajších dôchodkov z prvého piliera je tvrdé zavádzanie, keďže ich výška je neudržateľná. Už dnes je skoro 30 % z výšky prvopilierových dôchodkov dotovaných priamo zo štátneho rozpočtu, tzn. nie z odvodov, ale z daní. Ako to bude fungovať, keď sa pomer pracujúcich a dôchodcov zhorší?

Je naivné spoliehať sa, že za 30 rokov bude náhrada príjmu na dôchodku rovnaká ako dnes. Účasťou iba v prvom pilieri dotujete súčasných dôchodcov a spoliehate sa, že za XY rokov tu bude dosť pracujúcich, ktorí budú dotovať vás. Účasťou v druhom pilieri stále ostávate dotovať súčasných dôchodcov, tým nikto nič neberie, ale aspoň časť si odkladáte na svoj osobný dôchodkový účet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po druhé, výšku prvých dôchodkov z druhého piliera vôbec netreba brať do úvahy. Ficova vláda to pekne zvrzala a ktokoľvek po nich príde, bude mať čo opravovať. K tomu odporúčam prečítať si nižšie uvedený blog. Podstatné pre vás je, že sporiaca fáza a výplatná fáza sú dva samostatné systémy, ktoré fungujú na sebe nezávisle. Takže pekne sporte a čakajte, kým výplatnú fázu niekto opraví.

Dôchodková blamáž alebo ako sme si naleštili guľu a videli budúcnosť

A čo ak máte 50 a do dôchodku to už nevyzerá až tak ďaleko? Mám pre vás zlú správu. Štatisticky väčšinu z vás čaká ešte dobrých 25 rokov života a odžijete si ešte množstvo zásadných zmien dôchodkového systému. Ak sa rozhodnete tomuto štátu neveriť ani mäkké f, vedzte, že dôchodok z druhého piliera si nemusíte začať vyberať spolu so „štátnym“ dôchodkom, ale môžete počkať ďalších pár rôčkov, kedy už naozaj nebudete vládať pracovať. Oddialený dôchodok bude zároveň vyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi som napísal blog pre päťdesiatnikov, ktorého záverom bolo, že by som asi z druhého piliera vystúpil. Už si to nemyslím, ale blog za prečítanie stále stojí, je fakt dobrý :) A nie len pre päťdesiatnikov.

Mám skoro 50 a som v II. pilieri, čo mám robiť ?

Na tému druhý pilier som do dnešného dňa napísal na tomto blogu štrnásť textov a v najbližších mesiacoch plánujem tento počet aspoň zdvojnásobiť. Koho táto téma zaujíma, má sa na čo tešiť.

Ropa

celkom slušne padla a mnohých z vás zaujíma, ako z toho investične vyťažiť. Žiaľbohu, rozumné spôsoby po ruke nie sú. Pokiaľ nemáte doma tanker či aspoň cisternu, kde by ste pár barelov čierneho zlata chvíľu preskladovali, ostáva iba možnosť držať ropu cez futures kontrakty. Mimochodom práve v tankeroch skladovali ropu veľké investičné banky, keď bola ropa naposledy za 40 dolárov (2008/2009). V Mexickom zálive boli mesiace zaparkované celé flotily.

SkryťVypnúť reklamu

Futures

Futures kontrakt je povinnosť budúcej kúpy alebo predaja podkladového aktíva za vopred stanovenú cenu. Futures pôvodne vznikli ako „poistenie“ pre farmárov, ktorí si týmto spôsobom na burze zaisťovali budúci odbyt úrody za vopred stanovené ceny. Druhá strana obchodu mala taktiež istotu, že obilie bude mať v potrebnom čase za cenu zafixovanú futures kontraktom. Dnes sa futures kontrakty používajú na obchodovanie rozmanitého množstva podkladov. Keďže cieľom väčšiny obchodníkov nie je, aby im po vypršaní kontraktu pristalo na dvore niekoľko ton obilia, 99 % futures kontraktov sa končí finančným vysporiadaním.

Problémom futures kontraktov je, že majú obmedzenú platnosť, spravidla tri mesiace. Ak chcete v obchode pokračovať aj ďalej, musíte futures takzvane prerolovať na ďalšie expiračné obdobie. No a to niečo stojí, keďže vzdialenejšie kontrakty sú spravidla drahšie ako tie bližšie. Takýto stav sa volá contango. V praxi to znamená, že ak sa cena ropy nepohne z miesta, vy budete konštantne strácať vďaka rolovaniu kontraktov. Pokiaľ netrafíte s investíciou dobu tesne pred tým ako ropa začne stúpať, veľmi pravdepodobne sa popálite.

To je aj dôvod, prečo nenájdete podielové fondy zamerané na ropu. Ak by ste aj taký investičný inštrument našli, keď preskúmate jeho zloženie, vždy sa dostanete k futures kontraktom. Fondy zamerané na energie v skutočnosti investujú do akcií spoločností, ktoré profitujú z rastu cien energií. Ide najmä o ťažiarov, spracovateľov ropy a elektrárne. Takýto nepriamy spôsob investície však v sebe zahŕňa aj riziko akciového trhu. Cena akcií sa môže hýbať vplyvom iných faktorov bez toho, aby sa ropa pohla z miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Pre mňa osobne dnes ropa nie je zaujímavá. Okrem nadchádzajúcej dovolenkovej sezóny nevidím žiadne dlhodobé katalyzátory rastu. Taktiež si uvedomujem riziko, že súčasná cenová úroveň môže vydržať ešte dlho a mám na pamäti, že k cenovému minimu z rokov 2008/2009 je ešte dobrých 20 % pod terajšou cenou. Možno nad tým pouvažujem, ak začne ropa preukázateľne výrazne stúpať.

TIP: ak si chcete na ropu predsa len zašpekulovať, skúste nórsku korunu. NOK je tvrdá mena, ktorá len tak sama od seba veľké piruety nerobí. A keďže Nórsko je producentom ropy, práve teraz je NOK pekne vyklesaný.

Kam pôjde Euro a či investovať v dolároch

Euro nám výrazne oslabilo a keďže ECB ešte iba teraz rozbehla tlačiarničku, tzn. kvantitatívne uvoľňovanie, kým v USA plánujú to ich obmedzovať, áno, oslabovanie eura voči doláru bude s vysokou pravdepodobnosťou pokračovať. Pri menách však čakajte všetko, len nie hladký kontinuálny trend, preto nebuďte prekvapení, ak to sem tam, možno aj nejaký ten mesiac, dva, bude všetko vyzerať presne naopak. Tým chcem povedať, že ak sedíte na balíku hotovosti, tak isto vám neradím hneď a zaraz utekať do najbližšej zmenárne. To už ste žiaľ zmeškali. A či je dnes tá správna doba, alebo bude lepšie počkať mesiac, dva, to vie možno veštkyňa Teodora, ja nie.

Väčšinu z vás však trápi trochu iná otázka. Prehodiť vaše eurové investície na dolárové? Odpoveď je nie. Dovolím si predpokladať, že vaše investičné portfólio je urobené poriadne, čo znamená, že portfólio máte rozložené aj geograficky na rôzne trhy, vrátane amerického. Fakt, že váš fond amerických akcií je vedený v Eur ešte neznamená, že niečo strácate. Euro je v tomto prípade iba takzvaná denominačná mena a fond môže mať denominačných mien aj dvadsať. Je to iba prostriedok, ktorý umožňuje lokálnym investorom ľahšie investovanie do fondu. Všetky peniaze sa v konečnom dôsledku „premenia“ na doláre, za ktoré sa nakúpia akcie amerických spoločností. Ak dolár posilní, Vám sa to preráta na Eurá a na účte uvidíte iba väčšie množstvo menej hodnotných Eur. Suma po prepočítaní na doláre však ostane konštantná. Denominačná mena neznamená vôbec nič.

Z posilňujúceho dolára teda budete profitovať, aj keď základná mena vášho amerického fondu je Euro. To platí až na jednu podstatnú výnimku. Ak je váš fond okrem toho, že je vedený v Eur, ešte aj zahedžovaný, tak kurz eurodoláru je vo fonde zafixovaný a pohyb medzi menami nijako neovplyvní vaše výnosy. V slušnej spoločnosti sa hedžované fondy označujú v názve „dodatkom“ H prípadne H1. U menej dôsledných správcov si treba prečítať aspoň mesačnú správu, niekedy aj prospekt fondu. Ak tam zmienku o hedžovaní nenájdete, tak fond hedžovaný nie je. Väčšina fondov hedžovaná nie je.

Ak si teda okrem akciového rizika chcete zašpekulovať aj na pohyb meny a v portfóliu máte hedžovaný fond, vymeňte ho za nehedžovanú verziu. Pozor však, keď sa raz situácia obráti. Ak začne Euro posilňovať, hedže budete potrebovať, aby vám ochránil vaše americké zisky pred posilnením domácej meny. Pamätníci možno ešte spomínajú, ako sa všetok zisk z cudzokrajných investícií stratil v posilňujúcej slovenskej korune. Eurové fondy boli v ziskoch, ale po prepočítaní do domácej meny z toho boli niekedy dokonca straty.

Prežije Euro odchod Grécka z eurozóny?

Aj keď je grécka komédia teraz na chvíľu zažehnaná, vôbec nepochybujem, že nás čaká ešte niekoľko dejstiev. Osobne im prajem, aby z eurozóny odišli. Zle im je už aj tak, o moc horšie to nebude a aspoň budú mať šancu sa z toho časom vyhrabať.

Prípadný odchod Grécka euro žiadnym spôsobom neohrozí. Euro je tak silné ako jeho najslabší článok a práve odchod Grécka môže byť jedným z katalyzátorov aspoň na dočasné posilnenie Eura. Euro je výmenná jednotka a pre jeho existenciu je úplne jedno, či ho používa desať, dvadsať alebo štyridsať krajín. Existencia a hodnota, sú dve odlišné veci. Hodnota Eura sa nepriamo odvíja od sily ekonomík, ktoré menu používajú a samozrejme od množstva Eur v obehu.

Existencia Eura ani nikdy v ohrození nebola. Obavy z bankrotu alebo vylúčenia Grécka v rokoch 2010-11 boli obavami zo zasiahnutia finančného sektoru. Toxické dlhopisy boli rozprestreté naprieč bankami vo všetkých „hlavných“ štátoch EÚ a nekontrolovaný krach by určite otriasol ich stabilitou. Dnes je väčšina toxických gréckych dlhopisov na pleciach ECB a nesplatiteľný grécky dlh, mimochodom 2,5 krát väčší ako v roku 2010, budú namiesto bánk nakoniec znášať rovnomerne daňoví poplatníci štátov eurozóny. Áno, som člen SaS a áno, dalo by sa to okomentovať aj obšírnejšie a šťavnatejšie, ale však na čo.

Pevne dúfam, že ste v texte našli niečo užitočné. Ak áno, môžete článok podporiť na Vybrali SME. Podporíte jeho čítanosť.

Upozornenie: Blog nie je investičným odporúčaním. Ak sa na základe môjho textu rozhodnete pre akúkoľvek investíciu, je to iba na Vaše vlastné riziko.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  141
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. V politike sa venujem aj dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov. Viac na mojom LinkedIn. Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu