Dobrá správa pre vaše dôchodky z II. piliera

.. alebo ako ma smerácka novela celkom potešila. Pre tých, ktorým sa nechce čítať, záver hneď na úvod: z II. piliera nevystupujte, ak ste ešte nevstúpili, tak vstúpte a dajte si pozor na list, ktorý vám Sociálna poisťovňa pošle v januári alebo februári 2013. Ak Sociálnej poisťovni neodpoviete, skončíte v dlhopisovom dôchodkovom fonde!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)

Keď sa začalo rozprávať o ďalšej novele II. piliera, bál som sa. Zrušenie indexového fondu, z ktorého som sa tak tešil ešte v apríli, som považoval za skoro istú vec. Zníženie odvodov, zvýšenie odplaty správcovským spoločnostiam, diaľničné dlhopisy, garancie, ... Žiadna dobrá správa na obzore. Bál som sa, že naozaj bude z II. piliera najlepšie vystúpiť.

O to viac som bol potešený, keď som si prečítal výslednú novelu. Okrem zníženia príspevku do druhého piliera z 9 na 4 %, sú všetky zmeny v podstate pozitívne. Je vidieť, že novelu tentoraz nepísali žiadni diletanti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

.. prečo je zníženie príspevkov zlé & zabudnite na dôchodkový vek ..

Zníženie príspevkov z 9 na 4 % je zlé. To, čo dnes „prejeme" bude neskôr v dôchodkovej „kase" chýbať. Nároky budúcich dôchodcov ... naše nároky... na štát budú vyššie. Áno, je pravda, že príspevok 9 % bol bezkonkurenčne najvyšší zo všetkých kapitalizačných dôchodkových schém v okolí. Ale zároveň je pravda, že úspory obyvateľstva na Slovensku sú bezkonkurenčne najnižšie.

Ako som už písal, II. pilier u nás suploval neexistujúce kapitalizačné piliere podporované štátom a založené na osobnej zodpovednosti jednotlivca. Keďže je to dôležité, ešte raz a po slovensky: II. pilier u nás suploval neexistujúce lacné súkromné sporenia podporované štátom napríklad formou úľavy na dani. Úspory obyvateľstva sú nevyhnutným pilierom dôchodkového zabezpečenia. Kto nebude mať vlastné úspory, ten bude na dôchodku trieť biedu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento holý fakt už, dúfam, začína chápať aj tá naivnejšia časť slovenského voličského elektorátu. Novela, o ktorej budem dnes písať, priniesla jednu veľmi dôležitú zmenu: dôchodkový vek 62 rokov skončil. Do dôchodku pôjdete podľa toho, aký bude priemerný vek dožitia sa Vašej generácie. Samozrejme, netýka sa to každého, v zákone je zvyšovanie sa dôchodkového veku odstupňované. Tabu je však zlomené.

V praxi to bude vyzerať tak, že keď prestanete vládať pracovať, začnete žiť zo svojich úspor. V lepšom prípade vám pomôžu deti. Keď dovŕšite predpísaný vek, dostanete k prilepšeniu almužnu ... pardon ... dôchodok od štátu. Úspory, na ktoré budete odkázaní, by ste mali mať z viacerých zdrojov. II. pilier by mal byť iba jedným z nich. Vo vyspelých štátoch existuje množstvo štátom podporovaných sporení. Len u nás neexistuje nič rozumné. Doplnkové dôchodkové sporenie (DDS), takzvaný III. pilier, je drahé a nevýnosné a sporenia cez životné poisťovne sú čistou zlodejinou.

SkryťVypnúť reklamu

A preto je zníženie odvodov z 9 na 4 % zlé.

Keďže nikde v médiách som nenašiel výpočet zmien, ktoré novela priniesla, ich podrobný výpočet nájdete v ďalšom texte aj s komentárom čo to pre vás znamená.

Pozitíva novely: konečne dostanete na výber ... možno ...

Odvody do II. piliera sa na jednej strane znížili, na druhej strane pribudla možnosť prispievať si do II. piliera z vlastného. Príspevky do výšky 2 % zo základu dane sú dokonca odpočítateľnou daňovou položkou. Pekné. Len škoda, že to platí iba pre príspevky do II. piliera.

Ak ste sa práve rozbehli do svojej DSS prihlásiť sa k dobrovoľnému prispievaniu, nie tak zhurta. Najprv si počkajte, ktorá DSS si to zaslúži. Aby ste svoje ťažko zarobené peniaze posielali do nejakého bludu kde je 8 % akcií a inak len samé dlhopisy takých pochybných dlžníkov ako je napríklad Slovenská republika, tak to veru nie.

SkryťVypnúť reklamu

DSS majú konečne možnosť pobiť sa o zákazníka. Ak chcú dobrovoľné príspevky, mali by konečne ponúknuť skutočné akciové fondy, v ktorých bude mať sporiteľ možnosť dosiahnuť výnosy. Tomu pomáha aj ďalšia zmena, ktorá zmenila výpočet fondov, ktoré musí DSS povinne ponúkať.

Po novom môže mať každá DSS ľubovoľný počet fondov, z toho jeden musí byť dlhopisový a garantovaný a aspoň jeden „akciový" a negarantovaný. Kto chce garancie, môže ich mať. Kto ich nechce, nemusí ich mať. Ostala aj možnosť sporiť si vo viacerých fondoch súčasne. Rovnako nemusia skončiť ani indexové fondy, ktorým už pomaly zvonil umieračik. Teraz je to čisto na rozhodnutí správcovskej spoločnosti. Uvidíme, ako sa s tým vysporiadajú. Možno ďalší blog bude o tom, ktorej DSS sa radšej vyhnúť a ktorá si zaslúži vašu pozornosť.

Ďalším pozitívom je otvorenie vstupu do druhého piliera pre každého kto je mladší ako 35 rokov. Nikto už nebude vstupovať povinne a nie je už ani lehota na vstup do X mesiacov odkedy ste začali pracovať (... odkedy ste začali byť dôchodkovo poistený). ... dúfam, že toto tvrdenie nebudem musieť opravovať.

Vysvetlím: okrem toho, že ten zákon nie je písaný ľudskou rečou, osobné vymedzenie dôchodkového sporenia (koho sa druhý pilier týka a koho nie) je rozhádzané v troch paragrafoch. Suma sumárum, zistiť čo vlastne básnik zamýšľal, nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. No aj keď som si oči trikrát pretrel a aj Ľuda Kaníka som sa spýtal, či dobre vidím, tak to stále vyzerá tak, ako som napísal: ak ste mladší ako 35 rokov, môžete do II. piliera vstúpiť kedy chcete. Ale napríklad taká AXA to pochopila trochu inak (aspoň to tak vyzerá z prehľadu zmien, ktorý posielali), takže uvidíme. Ale myslím, že mám pravdu :)

Veľmi príjemne ma potešil aj fakt, že Sociálnej poisťovni ostala povinnosť poslať každému, kto začal prvýkrát platiť dôchodkové poistenie = mladým, čo sa po prvýkrát zamestnali, list o ich práve vstúpiť do II. piliera. Za predchádzajúcej Ficovlády to totiž vyzeralo tak, že vstúpiť sa dalo iba prvých 6 mesiacov od vstupu do zamestnania a nikto o tom nikoho neinformoval. Nevieš, tvoja chyba. Samozrejme, nikto z tých dvadsaťročných o tom nič nevedel a lehotu hromadne zmeškávali.

Ďalej sa budem venovať zmenám v poplatkoch. Koho to už nebaví čítať, prejdite na záver, kde si pre vás schovávam ešte jedno dôležité odporúčanie.

Pozitíva novely: odvody a poplatky

Vrátime sa k odvodom. Okrem zníženia z 9 na 4 % a zavedenia dobrovoľného príspevku, novela obsahuje ešte jedno aké také pozitívum. Ľudovítovi Kaníkovi schválil Smer pozmeňovací návrh, vďaka ktorému sa odvody do II. piliera začnú od roku 2017 zvyšovať o 0,25 % ročne až na výsledných 6 %. Keď už neprší, tak aspoň kvapká.

Ešte väčšiu pochvalu si naša vládna strana zaslúži za schválenie zmeny výšky správcovského poplatku pri fondoch v II. pilieri. Pôvodne navrhovaných 0,6 % pri negarantovaných fondoch znížili na 0,3 % pre všetky fondy. Týmto sa Ján Podmanický (predkladateľ pozmeňovacieho návrhu) razom stáva mojim najobľúbenejším poslancom strany Smer.

Ono sa to nezdá, ale tých navrhovaných 0,6 % bolo tou najhoršou zmenou aká hrozila. Tento poplatok sa totiž aplikuje každý rok a na všetky peniaze, ktoré na svojom účte máte. Opakovane je strhávaný z rovnakých peňazí a aj z dosiahnutých výnosov. Z dlhodobého hľadiska je práve správcovský poplatok tou najväčšou zlobou, ktorá znižuje výšku vášho konta.

Len tak pre zaujímavosť, napríklad vo Veľkej Británii je jednou z najhorúcejších tém práve znižovanie obslužných nákladov dôchodkových schém. Ambiciózny cieľ je dosiahnuť náklady na úrovni 0,15 - 0,20 % ročne. Zvýšenie správcovského poplatku na 0,6 % by bolo priam zločinom na občanovi, ktorý sa snaží niečo si našetriť.

Pozitívnou zmenou z podobného súdka je aj zníženie odplaty pre Sociálnu poisťovňu z 0,5 na 0,25 % z príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, čo bude platiť od januára 2013 (§ 159 zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z.z.). Toto je poplatok o ktorom ste mnohí zrejme ani netušili. Áno, naša milá Sociálna poisťovňa si necháva zaplatiť za tú strašnú robotu, ktorú má s preposielaním našich peňazí do DSS. A áno, sú to tie peniažky, ktoré sa potom míňajú na predražené informačné systémy a podobne. Zníženie tohto poplatku je možné len privítať.

Na prvý pohľad negatívnymi zmenami je zvýšenie výkonnostnej odmeny za zhodnotenie majetku vo fondoch z 5,6 na 10 % a fakt, že zjednotením správcovského poplatku na 0,3 % sa pri indexovom fonde poplatok zvyšuje, nakoľko doteraz bol pri tomto fonde na úrovni 0,2 % ročne. Pozitívom môže byť, že teraz už správcovské spoločnosti nemajú dôvod bojovať proti indexovým fondom. Kým dostávali za jeho správu o polovicu menej ako pri iných fondoch, išli sa pretrhnúť, aby ľudí od prestupu do indexového fondu odhovorili. A ako som už raz písal, mali pritom iba plné ústa „kecov".

Rovnako teoreticky pozitívne by mohlo byť zvýšenie výkonnostnej odmeny. Ak je správca primárne odmeňovaný za výkon, má motiváciu aj skutočne dosahovať nejakú výkonnosť a nie len pasívne kopírovať konkurenciu. Spolu so zavedením dobrovoľného príspevku a možnosti ponúkať neobmedzené množstvo fondov, by mohlo ísť o podnet, ktorý konečne rozhýbe naše DSS z tej pasivity, ktorou trpia. Aj keď odmena vo výške 10 % sa môže zdať vysoká, vedzte, že pri podielových fondoch je bežná odmena aj vo výške 20 - 25 % z výnosu nad benchmark. Benchmark je nejaké aktívum, respektíve kôš aktív, napríklad akciový index, s ktorým výkon fondu porovnávame.

... záver & na čo nezabudnúť ...

V druhom pilieri ostaňte a zamyslite sa nad tým, z čoho chcete na dôchodku žiť. Sledujte zmeny, ktoré sa v jednotlivých DSS v najbližších mesiacoch udejú. Mali by vzniknúť nové fondy. Najlepšou voľbou bude asi tá DSS, ktorá bude mať najširší výber fondov. Aj indexový, aj čisto akciový. Vlastné vyvážené portfólio si budete môcť namixovať sami kombináciou garantovaného dlhopisového a negarantovaného akciového fondu. Zmysel majú aj dobrovoľné príspevky. Ak si dobre zvolíte, tak aj nad hranicu daňovo odpočítateľných 2 % zo mzdy.

V januári alebo februári 2013 nezabudnite odpovedať svojej DSS. Keďže vládna strana stále razí mantru „čo je negarantované, je zlé", DSS pribudla ešte jedna poštárska povinnosť. Dostanete list, v ktorom nájdete takéto vyhlásenie. Ak DSS nepošlete naspäť vyhlásenie, že si uvedomujete, že v akciovom fonde nie je DSS povinná dopĺňať majetok = fond nie je garantovaný, automaticky Vás presunú do dlhopisového garantovaného fondu. A to určite neodporúčam.

Ak ste sa rozhodli z II. piliera radšej vystúpiť, nech sa páči, máte možnosť do konca januára. V takom prípade vás zrejme zaujíma, ako sa bude posudzovať obdobie, kedy ste boli sporiteľom v II. pilieri. Odpoveď je: nijako. Budete mať nárok na rovnaký dôchodok ako keby ste do II. piliera nikdy nevstúpili (paragraf 293cf zákona o sociálnom poistení 461/2003 Z.z.).

Druhý pilier je otvorený pre vstup aj výstup do konca januára 2013. Ak v druhom pilieri ešte nie ste, máte možnosť to napraviť.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu