Je investovanie do akcií rizikové?

Aký najlepší a najhorší výsledok ste mohli dosiahnuť investíciou do akcií? Aká je pravdepodobnosť, že by ste skončili v strate? Môžu byť dlhopisy výnosnejšie ako akcie? Na všetky tieto otázky si odpovieme v dnešnom článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Americká poradenská spoločnosť MZ Capital uvádza, že ak by sme investovali do akcií amerického indexu S&P 500 iba na jeden rok niekedy v období medzi rokmi 1928 až 2009, náš najlepší výsledok by mohol byť zisk 53,31 %, ale najhorší strata -37,7 % z investície.

Najlepšie a najhoršie reálne výnosy indexu S&P 500 v rokoch 1928 - 2009

Trvanie investícieNajlepší výsledok p.a.Najhorší výsledok
1 rok53,31%-37,70%
3 roky28,41%-20,77%
5 rokov25,93%-11,10%
10 rokov18,04%-4,60%
20 rokov13,62%0,50%
30 rokov9,86%4,20%

 Zdroj: http://investment-fiduciary.com/2010/04/27/does-stock-market-risk-decrease-over-time/

Z tabuľky vidíme, že predlžovaním dĺžky trvania investície (investičného horizontu) sa riziko straty znižuje. Keďže štatistika zahŕňa aj najhoršie prepady akciového trhu v celej jeho histórií, z ktorých sme dva zažili relatívne nedávno, v rokoch 2001 a 2008-2009, vidíme, že aj pri desaťročnom investičnom horizonte sa nám ešte môže stať, že celkový výsledok nášho investovania bude záporný. Pri dvadsaťročnom horizonte je však už najhorší možný reálny výnos 0,5 % ročne. Treba zdôrazniť, že ide o reálny výnos po odrátaní inflácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležitejším údajom ako najlepší a najhorší možný výsledok je výška pravdepodobnosti, že vaša investícia bude po vopred danej dobe v strate. Z druhého grafu vidíme, že kým pri investícii do akcií na jeden rok je riziko straty až 29,3 %, pri investícií s horizontom 10 rokov je pravdepodobnosť straty iba 6,8 % a pri investičných horizontoch 25 rokov a viac je riziko straty nulové. 

Riziko straty z akciovej investície vzhľadom na dĺžku trvania investície (investičný horizont)
Riziko straty z akciovej investície vzhľadom na dĺžku trvania investície (investičný horizont) (zdroj: MZ Capital )
Aká je pravdepodobnosť, že investícia do akcií bude výnosnejšia ako investícia do dlhopisov?
Aká je pravdepodobnosť, že investícia do akcií bude výnosnejšia ako investícia do dlhopisov? (zdroj: MZ Capital)

Z posledného grafu vidíme, že pri investičnom horizonte jeden rok je pravdepodobnosť, že investícia do akcií bude výnosnejšia ako investícia do dlhopisov 61%. Nezabúdajme však na poučenie z predchádzajúceho textu: riziko, že investícia skončí v strate je 29,3 % a maximálna historická strata indexu S&P 500 bola 37,7 %. Pri investičnom horizonte 25 rokov už máme istotu, že investícia do akcií bude vždy výnosnejšia ako investícia do dlhopisov. Z predchádzajúcej textu zároveň vieme, že pravdepodobnosť straty je pri investíciách do akcií s horizontom 25 rokov už nulová.

SkryťVypnúť reklamu

Prečítajte si aj porovnanie výnosov akcií a dlhopisov

Dlhopisy – prečo do nich neinvestovať a už vôbec do nich nesporiť

Áno, je pravda, že predchádzajúce čísla platia iba za teoretického predpokladu, že naša investícia je bezpoplatková, čo nám v realite nehrozí. Ale ak vám bude opäť raz niekto tvrdiť, že investovanie do akcií je ruleta, môžete si byť istý, že nevie o čom rozpráva.

Tu píše na rovnakú tému ako ja, ale oveľa lepšie Ján Traxler, prečítajte si.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu