Mám skoro 50 a som v II. pilieri, čo mám robiť ?

Podobnú otázku som dostal v diskusii pod mojim minulým článkom, v ktorom som rozoberal najnovšie zmeny v dôchodkovom sporení. Druhý pilier je opäť otvorený do konca januára 2013. Každý máte možnosť slobodne vstúpiť alebo vystúpiť. Mladým generáciám jednoznačne odporúčam vstúpiť. Čo však robiť ak ste už staršieho vydania ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

V prvom rade treba povedať, že odhadovať niečo do budúcna sa vždy tak trochu podobá na alchýmiu. Čím viac premenných nepoznáte, tým nižšiu šancu na úspech máte. Rovnako, čím vzdialenejšia budúcnosť, tým horšie. A aby toho nebolo málo, keď robíte predpoveď na základe dát z minulosti, nedajbože na základe nejakej štatistiky, náhodná udalosť zvykne urobiť dosť nepeknú šarapatu a zbúrať celú predpoveď ako domček z karát.

Keď si tento problém uvedomíte v celej jeho hĺbke, je veľmi smiešne, keď vidíte niekoho robiť porovnania aký dôchodok budete mať z jednotlivých pilierov trebárs za tridsať rokov. Myslíte si, že úradníci z ministerstva majú nejaký zázračný model na základe ktorého odhadujú budúcnosť ? Nie, pekne si tých desať premenných, o ktorých nič nevedia, vycucajú z prsta a najlepšie tak, aby vyšlo to, čo sa práve hodí a to, čo sa od nich očakáva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak, poďme si trochu zaveštiť. Najprv skúsim uviesť fakty, alebo niečo, čo sa aspoň podobá na fakty:

Róberta Fica volí polovica Slovenska.

Róberta Fica volí väčšina dôchodcov.

Dôchodcov a skoro-dôchodcov nám tu bude rokmi pribúdať.

Stav svetovej ekonomiky nie je dobrý, akcie môžu zažiť ďalší veľký pád.

Krachujú suverénne štáty, už ani dlhopisy nie sú bezpečné.

A teraz pridáme uprený pohľad do krištáľovej gule:

Róberta Fica tu ešte budeme mať pekných pár rôčkov. Ak aj nie vo vláde, tak minimálne s výraznou podporou. Naštvať dôchodcov nie je snom žiadneho politika. Ani ľavicového, ani pravicového. Je preto vysoko pravdepodobné (a ja nemám nič proti), že štátna kasa bude krvácať pre dobro dôchodcov ešte dlhé, predlhé roky rokúce. Krvácaním myslím, že zo štátnej kasy pôjde na dôchodky oveľa viac, ako sa vyberie na sociálnom poistení alebo ako sa bude táto daň za x rokov volať. Politik - ľavicový i pravicový, modrý, zelený, či červený, sa bude snažiť dôchodcom ulahodiť. Aspoň trochu. Kým bude kde zobrať peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vstúpite do II. piliera, tak za časť Vašich peňazí sa začnú nakupovať takzvané finančné aktíva. Pod týmto krásnym názvom sa schováva veľa vecí, my si však vystačíme s akciami a dlhopismi. Predstavte si, že zrazu nejaký južanský štát vystúpi z Eurozóny, povie, že žiadne dlhopisy splácať nebude, euro padne na hubu a .. nastane panika. Panika znamená, že všetci sa budú báť o svoje investície, akcie začnú lietať hore - dole, niekde bude asi deflácia, inde inflácia a peniaze sa začnú akoby vyparovať. Nastane „deštrukcia aktív".

Horlivý internetový diskutér, nazvime si ho „šimie", si určite povie „joj ako dobre, že som nevstúpil do toho zlodejského II. piliera". Ešte sa neteš, môj milý. Paniku schytá v prvom rade hospodárstvo a v štátnej kase bude kráter ako keby do nej dve atómky hodili. Utreš hubu, ako všetci ostatní.

SkryťVypnúť reklamu

Ako v každej panike, z bubliny sa stane antibublina a kto má rád výpredaje, bude si môcť kúpiť napríklad jednu jadrovú elektráreň z portfólia ČEZ za cenu menšieho domčeka alebo napríklad telefónneho operátora za cenu jeho ročných tržieb. Akcie sa budú predávať výrazne pod svoju reálnu cenu. Cena akcie nie je totiž nič iné ako stret dopytu a ponuky. Vaša akcia má len takú cenu, za akú je ju niekto iný od Vás ochotný kúpiť. A keď vládne panika, žiadna cena nie je tak nízko, aby sa zdala druhej strane fér.

Panika však raz pominie, hospodárstvo sa naštartuje, ľudia budú mať opäť prácu a postupom času sa nájde niekto, kto Vám za tú elektráreň dá toľko, koľko je jej skutočne hodná. Akcie sa opäť dostanú na svoje reálne ocenenie.

SkryťVypnúť reklamu

PS: o tom, či sa ekonomika niekedy opäť pozviecha alebo sa všetci vrátime na stromy a budeme sa živiť kokosmi, o tom sa v diskusií naozaj NEBUDEM s nikým doťahovať. Ani o tom, aký to má súvis s investovaním. Obťažovať svojou neznalosťou iných ľudí nie je pekné.

Ako sa to týka nášho 50 ročného skoro dôchodcu ? No on sa, žiaľ, výpredaja jadrových elektrární ani iných pekných akcií nezúčastní. Po prvé, štát sa o neho tak veľmi bojí, že mu nákupy žiadnych akcií nedovolí (od určitého veku povinná účasť iba v garantovanom dôchodkovom fonde). A po druhé, prvý koho chytí panika, bude nejaký Kolesík a ten chudákovi skoro dôchodcovi svojou aktivitou v kombinácií s bezbrehou tuposťou a presvedčením o vlastnej neomylnosti ešte viac uškodí.

Ak máte okolo 50, bude pre Vás asi lepšie, aby ste sa druhému pilieru vyhli. Nepraje Vám ani nastavenie druhého piliera, ani stav svetovej ekonomiky, a ani zdatnosť našich zákonodarcov. Paradoxne, nakoniec ešte môžete profitovať z tendencie politikov dôchodcov vždy tak trochu protežovať.

A čo ak som mladší, podstatne mladší, neplatí pre mňa to isté ? Nie neplatí. Po prvé, asi o tom ešte neviete, ale štátny dôchodok dostanete až niekedy v 75ke, možno aj neskôr. Výpočet dôchodkového veku sa totiž zmenil a do dôchodku pôjdete podľa toho, aký bude priemerný vek dožitia sa Vašej generácie. Novinka, ktorú Smeráci prijali tak potichúčky ako to len išlo.

Je dosť možné, že pracovať prestanete skôr. Buď prestanete vládať, alebo stratíte zamestnanie. Kým dostanete od štátu dôchodok, budete musieť vyžiť zo svojich úspor. Úspory sú aj to, čo budete mať v II. pilieri. Z druhého piliera si môžete kúpiť dôchodok, len čo budete prispievať dostatočný počet rokov a nasporíte dostatočnú sumu.

Po druhé, mračná netrvajú večne a ak budete sporiť desaťročia, šanca, že by Vás turbulentné obdobia na kapitálových trhoch zasiahli v konečnom dôsledku negatívne, je minimálna. Po tretie, netreba zabúdať, že keď politikovi tečie do topánok vždy ošklbe toho, kto to pocíti až keď bude politik dávno za horami za dolami. A gigantické nároky dôchodkového systému nedajú v budúcnosti spávať ešte nejednému ministrovi, či premiérovi.

Druhý pilier je otvorený do konca januára 2013. Pre každého z Vás.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu