Problém je, ako som poukazoval v predchádzajúcom článku , dopracovať sa k nemu. Ak máte nasporených 90 % z cieľovej sumy, napr. 180 tisíc z 200 tisícovej zmluvy alebo 270 tisíc z 300 tisícovej zmluvy, oplatí sa Vám brať stavebný úver 20, resp. 40 tisíc ? Z môjho pohľadu je s tým viac starostí ako úžitku.
Ak máte nasporených 50-60 % z cieľovej sumy stavebného sporenia a už ste za tých napr. 10 rokov splnili aj podmienku hodnotiaceho čísla, tak patríte medzi to naschvál zveličené 1 %, ktorému sa to celé skutočne oplatí. V tom prípade si kľudne zoberte stavebný úver a kúpte plastové okná alebo zrekonštruujte kúpeľňu.
Oplatí sa Vám však zakladať stavebné sporenie s cieľom za XY rokov vymeniť napr. radiátory ? Ja osobne poznám aj lepšie možnosti, čo s peniazmi. Nehovoriac o tom, že stavebné sporenia s vysokými cieľovými sumami, zamerané ako „príprava na bývanie" sa Vám už vôbec neoplatia. Keď ho už raz máte, tak si pekne sporte, ale veľa od neho radšej neočakávajte
Ešte raz zopakujem: stavebné sporenie je využiteľné len ako pomerne konzervatívna investícia (odporúčaný vklad) alebo ako alternatíva spotrebného úveru (medziúver bez počiatočnej nasporenej sumy).
Ak ho využijete na sporenie a v budúcnosti Vám to náhodou vyjde aj na tie radiátory, je to len pozitívne plus.