Podvodníčka prezlečená za finančnú poradkyňu

Do diskusného fóra si pred časom prišiel po radu jeden prezieravý a našťastie opatrný otec rodiny. Keďže taký očividný a zároveň tak dobre opísaný podvod sa až tak často nevyskytuje, nech sa páči, môžete sa naučiť na čo si dať pozor.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Zdravím Vás,
poprosím o radu. Priateľke volala pred dvoma dňami jej finančná poradkyňa, že s ňou potrebuje rýchlo hovoriť ohľadom životného poistenia. Keď k nej prišla tak už mala nachystaný pre ňu návrh zmluvy (bola upozornená, že nejde o zrušenie prvotnej, ale len o update už existujúcej). Neviem prečo, ale mám veľkú nedôveru k takto "narýchlo" prikročeným zmenám, najmä takto v predvianočný čas.

Že vraj zmena je potrebná a dobrá kvôli tomu, že cena pripoistení od budúceho roka pôjde rapídne hore - neviem podrobnosti, len sa snažím podať informácie, ktoré mi priateľka citovala.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ide o ... poznámka autora: názov poistky som zámerne zmazal, lebo poisťovňa ani typ produktu s tým tentokrát nič nemá, tu ide čisto o vychcanosť a podvod zo strany „poradkyne"

podrobnosti o pôvodnej zmluve:
Vznik zmluvy - 14.09.2010, pričom platby prebiehajú štvrťročne, poistná doba je na 39 rokov.
celkové poistné: 135 EUR (poistná suma pre prípad smrti alebo dožitia: 3 400 EUR)
poistné za hlavné poistenie: 95,74 EUR
nasledoval výpočet pripoistení, ktorý pre nás nie je dôležitý

ponúkaný update z tohto týždňa: pre tú istú zmluvu v tej istej poisťovni.
dátum poistenia - 30.11.2012, pričom platby budú prebiehať štvrťročne, poistná doba je na 37 rokov.
celkové poistné: 105 EUR (poistná suma pre prípad smrti: 20 000 EUR)
poistné za hlavné poistenie: 57,64 EUR
opäť nasledoval výpočet pripoistení

SkryťVypnúť reklamu

Poprosím o Vaše zhodnotenie, má zmysel pristúpiť k tejto zmene? Ešte dodám, že sa nám v máji narodila dcéra, priateľka je na materskej (o týchto zmenách finančná poradkyňa vedela).

Moja odpoveď

Som si na 99 % istý, že ide o PODVOD zo strany poradkyne. Nič také ako „update" zmluvy neexistuje. Keď už, tak sa mení nastavenie poistky zmenovým tlačivom a nie vypísaním novej zmluvy. „Update" znamená v tomto prípade zrušenie pôvodnej zmluvy a jej nahradenie novou zmluvou. Je úplne jedno, že je to v tej istej poisťovni.

Pôvodná zmluva mala teraz druhé výročie zmluvy, čo znamená, že pri jej zrušení nebude musieť poradkyňa vrátiť províziu. Klientka však ešte nič nezarobila, lebo všetko išlo na provízie.

SkryťVypnúť reklamu

Uzatvorením novej zmluvy dostane poradkyňa novú províziu a klientka bude opäť dva roky platiť a nič z toho. A keďže to urobí v tej istej poisťovni a na zmluvu napíše, že ide o náhradu za pôvodnú zmluvu, ani by ste nezistili, že ste stratili platby za prvé dva roky. Prišiel by Vám len pekný ďakovný list že ste si uzatvorili novú zmluvu.

Už pôvodná zmluva bola čistá zlodejina za účelom získania provízie. Neúmerne vysoká platba za podstatne nižšie poistné sumy.

Táto „poradkyňa", alebo nazvime ju pravým menom, zlodejka, zneužila fakt o zvýšení cien poistenia pre ženy z dôvodu Gender smernice na prepoistenie zo zmluvy na zmluvu.

SkryťVypnúť reklamu

Za toto sa dávajú minimálne dva roky na tvrdo.

Záver

Keď tak nad tým rozmýšľam, má s tým niečo aj poisťovňa. V poisťovni nespadli z jahody a veľmi dobre vedia, že keď príde jedna zmluva nahrádzajúcu inú rovnakého typu (a ešte po dvoch rokoch!) ide o čistý podvod na klientovi. Ale aby s tým niečo robili, to už by sme chceli od našich poisťovní veľa, že áno.

Názov poisťovne aj tak neuvediem, lebo stále je šanca, že klient to domotal, celé to bolo trochu inak a nešlo o novú zmluvu, ale iba o zmenu poistných súm cez zmenové tlačivo. V tom prípade by v tom boli poradkyňa aj poisťovňa nevinne.

Ešte uvediem na pravú mieru informáciu, ktorá v texte zaznela, že ženám sa od nového roka zvýšila cena poistenia. Áno je to pravda, ale nie úplná. Podľa Gender smernice už ženy ako menej rizikové pohlavie nemôžu byť zvýhodňované nižšou cenou poistenia. Poisťovne musia túto zmenu na unisex sadzby implementovať do konca marca. Niektoré tak už urobili, niektoré ešte vyčkávajú. Takže áno, ženy, ktoré sa poistia do konca marca, môžu výrazne ušetriť.

Na druhej strane, cena poistenia sa v jednotlivých poisťovniach tak líši, že u niektorých postačí znížiť si maržu a cenu poistenia môžu nechať kľudne rovnakú. V každom prípade, dávajte si pozor, aby ste pod tlakom neuzatvorili zmluvu, ktorú budete neskôr ľutovať.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu