Príbeh o dvoch svinstvách

Poviem Vám dva skutočné príbehy. Oba sú o finančnom poradenstve a finančných poradcoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Poradca z prvého príbehu je v tom čo robí skúsený profesionál. „Poradenstvu" sa venuje už viac ako päť rokov, má svoju obchodnú skupinu a podľa všetkých kritérií uznávaných v spoločnosti do ktorej patrí, je úspešný. Veľmi úspešný. Za tých päť rokov detailne pozná produkty, ktoré predáva. Vie kde sú aké poplatky, vie čo ako funguje, vie ako čo skombinovať. Nie je to poradca odškolený na jednom dvojdňovom školení.

Pred viac ako dvoma rokmi spravil tento poradca svojmu klientovi Investičné životné poistenie (IŽP) na 5000 Sk mesačne. Bez poistnej sumy. Vraj na sporenie. Sú tam výnimočné fondy, do ktorých sa inak sporiť nedá, je to výnimočný produkt a ako bonus tam máš daňovo odpočítateľnú položku. Buduješ si finančnú nezávislosť, pasívny príjem do budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Asi po dvoch rokoch, prišiel za svojim klientom opäť. To čo som ti uzatvoril minule bolo dobré, ale vývoj ide dopredu a teraz je ešte niečo lepšie. Toto druhé IŽP je ešte výnimočnejšie, sú tam ešte lepšie fondy. Urobme to takto: znížme sumu dávanú do toho prvého IŽP na minimum, na 500 Sk mesačne a odteraz budeš dávať tých 5000 Sk do tohto druhého IŽP. A keďže medzičasom sa ti zvýšil plat, čo keby sme to zvýšili na 8000 Sk mesačne ?

Klient súhlasil. A viete v čom je to svinstvo ? Náklady na uzatvorenie IŽP sú okolo 200 % ročného poistného, tz. dve ročné platby. Dve ročné platby idú najmä na výplatu provízií pre predajcu a jeho firmu. V našom príbehu si „poradca" počkal, kým klient zaplatil práve poplatky poisťovne a tým aj jeho provízie. Potom jeho peniaze presmeroval do novej poistky, z ktorej má novú províziu a v ktorej klient platí nové poplatky. Opäť 200 % ročného poistného. A ešte mal „poradca" tú drzosť, že ho prehováral na zvýšenie „sporenej" sumy. Fakt, že IŽP je na sporenie absolútne nevhodný produkt, dnes rozoberať nebudem. Kým sa klient dostal ku mne, prišiel približne o 130 000 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by ste urobili takému „poradcovi" ?

Pokračovanie zajtra.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu