Príbeh o dvoch svinstvách

Písmo: A- | A+

Poviem Vám dva skutočné príbehy. Oba sú o finančnom poradenstve a finančných poradcoch.

 

Poradca z prvého príbehu je v tom čo robí skúsený profesionál. „Poradenstvu" sa venuje už viac ako päť rokov, má svoju obchodnú skupinu a podľa všetkých kritérií uznávaných v spoločnosti do ktorej patrí, je úspešný. Veľmi úspešný.  Za tých päť rokov detailne pozná produkty, ktoré predáva. Vie kde sú aké poplatky, vie čo ako funguje, vie ako čo skombinovať. Nie je to poradca odškolený na jednom dvojdňovom školení.

Pred viac ako dvoma rokmi spravil tento poradca svojmu klientovi Investičné životné poistenie (IŽP) na 5000 Sk mesačne. Bez poistnej sumy. Vraj na sporenie. Sú tam výnimočné fondy, do ktorých sa inak sporiť nedá, je to výnimočný produkt a ako bonus tam máš daňovo odpočítateľnú položku. Buduješ si finančnú nezávislosť, pasívny príjem do budúcnosti.

Asi  po dvoch rokoch, prišiel za svojim klientom opäť. To čo som ti uzatvoril minule bolo dobré, ale vývoj ide dopredu a teraz je ešte niečo lepšie. Toto druhé IŽP je ešte výnimočnejšie, sú tam ešte lepšie fondy.  Urobme to takto: znížme sumu dávanú do toho prvého IŽP na minimum, na 500 Sk mesačne a odteraz budeš dávať tých 5000 Sk do tohto druhého IŽP. A keďže medzičasom sa ti zvýšil plat, čo keby sme to zvýšili na 8000 Sk mesačne ?

Klient súhlasil. A viete v čom je to svinstvo ? Náklady na uzatvorenie IŽP sú okolo 200 % ročného poistného, tz. dve ročné platby. Dve ročné platby idú najmä na výplatu provízií pre predajcu a jeho firmu. V našom príbehu si „poradca" počkal, kým klient zaplatil práve poplatky poisťovne a tým aj jeho provízie. Potom jeho peniaze presmeroval do novej poistky, z ktorej má novú províziu a v ktorej klient platí nové poplatky. Opäť 200 % ročného poistného.  A ešte mal „poradca" tú drzosť, že ho prehováral na zvýšenie „sporenej" sumy. Fakt, že IŽP je na sporenie absolútne nevhodný produkt, dnes rozoberať nebudem. Kým sa klient dostal ku mne, prišiel približne o 130 000 Sk.

Čo by ste urobili takému „poradcovi" ?

Pokračovanie zajtra.