Oplatí sa v tejto krajine za niečo bojovať?

Písmo: A- | A+

V čase, kedy nás nový prezident napĺňa veľkým optimizmom, si Vás dovoľujem obťažovať niekoľkými číslami. Máme za sebou troje volieb, ktorých výsledky o mnohom vypovedajú.

Andrej Kiska získal v druhom kole prezidentských volieb 1 307 065 hlasov. Dovolím si tvrdiť, že toto číslo je blízko maxima slušných ľudí, ktorým záleží na tom, kam Slovensko smeruje a ktorí majú vôľu niečo zmeniť.

Neexistovalo veľa racionálnych dôvodov, prečo v druhom kole nejsť voliť. Občan dostal slušného nepolitického kandidáta so silným životným príbehom. Navyše sa opäť raz volilo proti symbolu zla. Koho presvedčila obzvlášť hnusná antikampaň alebo si našiel iný dôvod ostať doma, ten veru veľký zmysel pre veci verejné neukázal. Nie je dôvod spoliehať sa, že nabudúce bude rozumnejší.

Dokáže týchto 1 307 065 zodpovedných a slušných ľudí niečo zmeniť? Pozrime sa na volebný potenciál strany SMER. 893 841 v druhom kole pre Róberta Fica je maximálny počet voličov, o ktorých sa môže oprieť pri všeobecnej mobilizácii svojej voličskej základne. Ostatných skoro 250 000 voličov, z volieb 2012, sa ukázalo ako fluktuanti, ktorí môžu pokojne skončiť u niekoho iného, kto im rétorikou pripomenie vodcu.

Voľby do Európskeho parlamentu nám ukázali aj spodnú hranicu servilnosti voličov strany SMER. Odfláknutá kampaň, na prvom mieste kandidátky pán „Nobody“ a na druhom mieste ochrankyňa baltickej tresky, celkom pekne vypovedajú, za aké ovce má Róbert Fico svojich voličov. 135 089 hlasov je počet fundamentálnych voličov strany SMER, vrátane členov a ich rodinných príslušníkov.

Volebný potenciál strany SMER je pri politike rozkrádania, zdaňovania všetkého, čo sa hýbe a všeobecného úpadku niekde medzi 135 089 a 893 841 hlasmi.

Na slovíčko o KDH

Ak chceme poraziť zlo, musíme žiaľ prirátať aj hlasy voličov KDH. Jednak je všeobecne známe, že medzi voličmi strany SMER a KDH existuje nemalý prienik a po druhé, to divadlo na opozíciu nám nedáva žiadnu záruku, ktorú stranu barikády si KDH po voľbách vyberie. Ostatne, je verejným tajomstvom, že obe strany majú výnimočne blízko k tej istej finančnej skupine, takže zbližovanie sa je možno prianím sponzora. Ako sa hovorí, „money rules“.

Rozptyl hlasov pre KDH je možné zistiť veľmi jednoducho. Všetci vieme, že KDH je výnimočná strana, ktorej reputáciu u voličov nepoškodí skoro nič. Je jedno, akých morálnych kľučiek sa vedenie dopustí, koľko bytov má predseda strany alebo koľko tvárí zo strany odíde, KDH si drží počet voličov skoro na konštantnej úrovni. Za fundamentálnych je možné označiť tých, ktorí odovzdali svoj hlas Pavlovi Hrušovskému v prvom kole prezidentských volieb. Za svoju úlohu užitočného panáčika utŕžil 63 298 hlasov.

Všimnite si ako je výsledok Pavla Hrušovského podobný výsledku KDH v Eurovoľbách, 74 108 hlasov. Len pokým v prezidentských voľbách to znamenalo 3,33%, vo voľbách do Európskeho parlamentu až 13,21%. Volebný potenciál v počte hlasov pre KDH je tiež veľmi konštantný. Minimum dosiahli v roku 2006, kedy odstrelili pre Vatikánsku zmluvu druhú Dzurindovu vládu (zlé jazyky hovoria, že už vtedy na príkaz sponzora, aby sa SMER dostal na koňa), a to 191 443 hlasov. Výsledok z 2012, 225 361 hlasov nie je až tak ďaleko od maxima z roku 2002, ktoré bolo ľahko nad 237 tisíc. Ako je vidno, volebný potenciál KDH v absolútnych číslach je viac-menej konštantný a percentuálny výsledok závisí iba od volebnej účasti. Samozrejme, beriem novodobú históriu KDH, po vzniku SDKÚ.

Volebný potenciál KDH je niekde medzi 63 298 fundamentalistov až 225 361 romantických duší, ktoré dajú na pána farára alebo len potrebujú cítiť kresťanský prvok vo svojej politickej strane. Ja len nerozumiem, prečo nehodia svoj lístok radšej inej kresťanskej strane, ktorú reprezentujú omnoho slušnejší ľudia, napríklad KDS. Palko, Mikloško, Bauer, akokoľvek môžete s ich názormi nesúhlasiť, ťažko im uprieť podstatne vyšší morálny kredit ako súčasnému vedeniu KDH.

Volebný potenciál SMER + KDH je teda niekde medzi 198 387 fundamentalistov až 1 119 202 hlasov pre strany temna.

Ako poraziť Fica

Počet 1 307 065 slušných ľudí proti 1 119 202 zblúdilých duší vo mne vyvoláva depresiu. „Obávam sa takej nespokojnosti, ktorá ústi do hlbokého rozčarovania, bezradnosti, rezignácie až ľahostajnosti k tomu, čo sa u nás a okolo nás deje. Hovorím o strate záujmu. Hovorím o sklamaní a ľahostajnosti voči tomu, čomu hovoríme verejný priestor, verejný život.“ povedal náš pán prezident a má hlbokú pravdu. Pokiaľ zvyšných 2 036 772 oprávnených voličov ostane doma, šancu na lepší život mať nikdy nebudeme. Mimochodom, súčet vyššie uvedených dvoch čísel sa až priveľmi podobá volebnej účasti v ostatných dvoch parlamentných voľbách.

PS: samozrejme je mi jasné, že volebný elektorát KDH sa v druhom kole prezidentských volieb rozdelil medzi oboch kandidátov. Počty sú iba ilustračné.

Podotýkam, že nie som žiaden romantik, ktorý považuje ostatných za čistých a plne si uvedomujem, že portfólio silného sponzora, takého či onakého, dokáže byť širokospektrálne. Ale ak chcete vyčistiť chliev, musíte začať od tých najväčších ... však Vy viete čoho.

Posledné voľby, ktoré nás veľa naučili, sú voľby do vyšších územných celkov. Až 45 146 ľudí prišlo v banskobystrickom kraji ukázať Róbertovi Ficovi vztýčený prostredník. To je rozdiel medzi počtom hlasov Mariána Kotlebu v prvom a druhom kole. Rozdiel medzi oboma kolami, ktorý predstavuje 8,51% všetkých oprávnených voličov v kraji, je zrejme počet extrémne nahnevaných voličov. Ak to premietneme na celé Slovensko, máme tu možno 400 000 voličov, ktorí sú tak extrémne sklamaní z úrovne našej politiky, že by boli schopní voliť skôr nacistu ako Smeráka.

S vedomosťou týchto počtov som sa pokúsil sám sebe odpovedať na niekoľko teoretických otázok.

Aká volebná účasť by bola potrebná, aby sa KDH nedostalo do parlamentu? Na to aby 225 361 hlasov bolo menej ako 5 % všetkých platne odovzdaných hlasov, by sa muselo volieb zúčastniť viac ako 4 507 220 voličov. To je viac, ako má celé Slovensko. Ak by kresťanský voliči predsa len raz prestali voliť pozlátko bez obsahu a KDH by ostali len ich fundamentálny voliči, okolo 70 000, poslať KDH do zabudnutia by dokázalo už 1,5 milióna voličov.

Koľko slušných ľudí musí prísť k volebným urnám, aby sme nasmerovali SMER na trajektóriu zabudnutia? Táto otázka v sebe skrýva podotázku, koľko % tvorí hranicu, kedy SMER prestane mať koaličný potenciál, ostane bez šance podieľať sa na vláde a nikto hľadiaci do budúcna sa ho už nepokúsi reinkarnovať. Jednoducho, kedy sa SMER premení na druhé HZDS. Je to výsledok 20 % alebo15%? Neviem. Na to, aby 893 841 hlasov predstavovalo vo voľbách menší zisk ako 20 %, muselo by sa volieb zúčastniť 4 469 205 ľudí. Opäť viac ako má Slovensko.

Poraziť Fica „na hlavu“ nie je možné bez vyššej volebnej účasti a bez toho, aby mu niekto postupne ukrajoval z jeho voličskej základne až po to jeho fundamentálne jadro. Trochu sa desím sľubov, ktoré bude musieť nový gazda učiniť, aby získal takých, čo boli schopní predtým voliť zlo. Žiaľ, čoho som sa dopočítal, ma ani trochu neteší a vyvoláva vo mne skepsu. Má zmysel sa tu o niečo pokúšať? O niečo bojovať? Je tu na to dosť slušných ľudí? No veru neviem. 

Skryť Zatvoriť reklamu