Vláda babrákov a zlodejov nám škodí aj v medzinárodnom porovnaní

Ľudia, ktorí nikdy nič poriadne v živote neurobili, nám naordinovali šieste najvyššie daňové zaťaženie v Európskej únii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Celkové daňové a odvodové zaťaženie na Slovensku je 49,7 percenta, čo je o 11,4 percenta viac ako európsky priemer. Zato rozkrádanie štátu im ide výborne.

V každoročnej štúdii Paying Taxes od PwC sme medziročne klesli o sedem miest a naše daňové zaťaženie je výrazne vyššie ako je svetový priemer. Hlavný dôvod nášho poklesu nie je v nových daniach – tam patríme dlhodobo k najhorším – ale vo fakte, že neinovujeme. Stojíme na mieste, ak už rovno necúvame. Kým pobaltské krajiny dokázali plne zreformovať svoje finančné správy a skoro všetko vybavíte so štátom elektronicky, náš dlhoročný digitálny líder, toho času premiér Pellegrini, za svoj úspech považoval aj to, že pri kúpe cestovného lístka už železnice nežiadajú číslo občianskeho preukazu. Gratulujeme pán premiér, s vami nás čaká rozhodne veľká zmena.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Daňové zaťaženie na Slovensku je vyššie ako v Nemecku, či Rusku a za európskymi premiantmi ďaleko zaostávame.
Daňové zaťaženie na Slovensku je vyššie ako v Nemecku, či Rusku a za európskymi premiantmi ďaleko zaostávame. (zdroj: Peter Cmorej)

V kategórii administratíva daní výrazne zaostávame a v rebríčku nás tento rok pohodlne predbehla už aj Južná Afrika, či Arménsko. Však čo sa čudujeme, v štáte, kde musíte s Finančnou správou komunikovať povinne elektronicky, ale potom si musíte ísť kúpiť kolok na poštu, či do kolkomatu a ten fyzicky odniesť úradníkovi. Lebo na elektronické platby už nevydalo. V 21. storočí je to pre našich daniarov stále príliš veľká výzva.

Pamätáte si za posledné štyri roky jedinú funkčnú zmenu v e-governmente? Ja si jednu predsa len pamätám. Pred troma rokmi som zistil, že Ditec za 15 miliónov eur prerazil dno Mariánskej priekopy a ako elektronický colný systém dodal (a naši daniari bez námietok prevzali) úplne nefunkčný paškvil. Po tom, ako sa celý národ smial na colníkovi, ktorý na občana v telefóne kričal, že to on je nefunkčný, boli nakoniec prinútení to aspoň trochu opraviť. Tak si tu žijeme.

SkryťVypnúť reklamu

Každý rok spoľahlivo padáme aj v rebríčku konkurencieschopnosti Doing Business. Z 29. miesta v roku 2016 sme za štyri roky klesli až na miesto 45. 

Keď nám vládne organizovaný zločin

Na tomto mieste sa žiada pripomenúť si, kto okrem nášho marketingového premiéra nesie najväčší diel viny za žalostný stav Finančnej správy. Áno, ďalšia pekná tvár Smeru, bývalý minister financií a teraz už akože nezávislý guvernér NBS Peter Kažimír.

Namiesto elektronizácie sa na Finančnej správe veselo vybavovali vratky DPH (nahrávka Kočner – Suchoba), v Tipose sa prali čierne peniaze, a Kažimír má prsty zababrané aj kauzou Lemikon, v ktorej sme prišli o 400 miliónov korún. Kažimír, vtedy štátny tajomník ministerstva, mal čulé obchodné väzby s advokátmi protistrany, ktorí dokázali vyčarovať fiktívnu pohľadávku. Že išlo o sprostú krádež, sme sa dozvedeli priamo z úst Počiatka na nahrávke z kancelárie vtedajšieho generálneho prokurátora Trnku. A nedá mi nespomenúť, že Kažimírovou osobnou nomináciou bol aj bývalý guvernér NBS Makúch, ktorý tíško sedel a nezavadzal kým 15 tisíc klientov poisťovne Rapid Life prišlo o svoje úspory vo výške viac ako 25 miliónov Eur.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver posledné hodnotenie. Slovensko je druhá najskorumpovanejšia krajina v celej Európe. O predposlednú priečku sa delíme s Ukrajinou, hneď za Moldavskom. To je vizitka vlády mafiánov.

29. februára budeme mať šancu niečo zmeniť. Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť. Moje meno je Peter Cmorej a vo voľbách 2020 kandidujem za stranu Sloboda a Solidarita z miesta číslo 6.

PS: My to daňovo - odvodové zaťaženie skutočne znížime. Naše riešenie sa volá Odvodový bonus a do peňaženiek pracujúcich prinesieme cez nižšie dane viac ako 2 miliardy Eur.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu