Ako som zaútočil na Poštovú banku

DSS Poštovej banky nakúpila za peniaze sporiteľov z druhého piliera akcie zo skupiny svojich kamarátov z JT. Nakúpili akcie firiem, ktorých finančné ukazovatele sú v porovnaní s inými firmami mizerné a okrem klientov privátneho bankovníctva JT ich skoro nikto nechce. Keď sme na to upozornili, najprv sme si vyslúžili hnev od Patrika Tkáča a neskôr obvinenie z „cieleného a koordinovaného útoku".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Predstavte si niečo takéto: jeden podnikavý pán, volajme ho napríklad Patrik, má firmu, ktorá v lete predáva termoprádlo a v zime plavky. Jedného pekného dňa si Patrik povie, že akcie svojej firmy ponúkne na burze. Čuduj sa svete, okrem jeho dobrých kamarátov a rodinných známych ich skoro nikto nechce. Má však veľmi dobrého kamaráta Mária, ktorý úplnou náhodou spravuje peniaze budúcich dôchodcov. Keďže Mário je kamarát, rozhodol sa, že od Patrika zopár akcií kúpi. A to aj napriek tomu, že na burze má na výber tisíce iných firiem, ktoré majú podľa ukazovateľov lepší biznis ako Patrik. Však čože, z cudzieho krv netečie, povie si Mário. Myslíte si, že je to správne? Ja si myslím, že Patrik aj Mário by si zaslúžili jednu po prstoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred pár dňami som napísal blog o tom, ako môže J&T úplne legálne cez DSS Poštovej banky tunelovať dôchodkové fondy. Vychádzal som z výbornej práce Filipa Glasu a jeho ľudí. Poukázal som na spôsob, ako môžu tiecť peniaze z dôchodkových fondov cez podielové fondy smerom k J&T a rovnako na fakt, že DSS Poštovej banky už nakúpila akcie Tatry Mountain Resorts (TMR) a Best Hotel Properties (BHP).

DSS Poštovej banky napísala do diskusie pod blogom obšírnu reakciu. Medziiným vraj neovládame základné ustanovenia zákonov, inak by sme vraj nemohli tvrdiť, že môžu nakupovať akcie a podielové fondy spriaznených firiem.

SkryťVypnúť reklamu

Tak sa na to pozrime: Poštová banka utopí milióny Eur v gréckych dlhopisoch, J&T jej pribehne na pomoc. J&T pustí do sveta akcie svojich firiem a DSS Poštovej banky ich nakúpi. Kto tam nevidí prepojenie, hláste sa u doktora Mráčka.

Čo nemôže DSS nakúpiť, je riešené najmä v § 58 Konflikt záujmov, zákona o dôchodkovom sporení. Nájdete tam napríklad, že DSS nemôže nakúpiť cenné papiere firmy, ktorá má v štatutárnom orgáne rovnakú osobu ako DSS. Ustanovenia zákona vlastne ponúkajú perfektný návod, ako môže DSS nakúpiť skoro čokoľvek. Stačí si dať pozor, aby Ferko nesedel na rovnakej stoličke v oboch firmách alebo aby firmu, ktorej akcie nakupujú, nevlastnili úplne okato. Stačí tam strčiť ešte zo dve firmy alebo nejakého kamaráta a všetko je podľa zákona v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Áno, máte pravdu, podielové fondy Prvej Penzijnej by ste nakúpiť nemohli, lebo je to vaša priama dcéra, ale to som v blogu ani netvrdil. Mohli by ste však nakúpiť podielové fondy Atlantik asset management a J&T asset managementu. Podielový fond „Náš prvý realitný" od Prvej Penzijnej som v blogu použil na ilustráciu a vybral som si ho práve preto, lebo je na ňom možné krásne ukázať, aké skvosty môžu byť nakoniec financované z peňazí našich dôchodcov.

Rovnako máte pravdu v tom, že podiel akciových podielových fondov sedí na chlp presne s pozíciami v ETF fondoch a vo fondoch Benefit a Prosperita vidím dokonca aj nejaké dlhopisové ETF. Zároveň je však pravda, že ste jediná DSS, ktorá uvádza ETF v kategórií podielové fondy. Keby som chcel niečo zakamuflovať, urobím to presne tak isto. To máte zároveň odpoveď na otázku, či som sa pozeral aj na iných správcov.

SkryťVypnúť reklamu

Musím vás sklamať, ale po informácii, že v akciách TMR a BHP je iba okolo 850 tis. Eur, sa mi veľmi neuľavilo. Rovnako by mi vadilo, keby tam bolo čo i len jedno euro. Lebo ak vám dnes prejde TMR a BHP, zajtra vám môže prejsť niečo iné v ďaleko vyššom objeme. Pre mňa neexistuje hranica, kedy je nakupovanie cenných papierov od spriaznených firiem ešte v poriadku a kedy už nie.

Ak vám dnes dovolíme TMR a BHP, nikto nám nezaručí, že zajtra nevymyslíte nejaké ďalšie super podnikanie (predaj dáždnikov v slnečnom počasí a kúpacích čiapok v daždivom znie tiež ako dobrý biznis) a nevydáte napríklad dlhopisy, ktoré následne nastrkáte do podielových fondov a predáte dôchodcom tak, ako som popisoval v predchádzajúcom blogu.

V zahraničí sa už stalo, že dôchodkové úspory boli tunelované cez schránkové firmy a manažéri zato išli do chládku. Niekedy by sme sa už mohli poučiť aj na cudzích chybách a nenechávať v zákone dieru, ktorá takéto konanie umožňuje.

Je vám toto treba ?

Najprv prúser s dlhopismi, potom si z vás niekto spraví trhací kalendár cez Istrogorilu a teraz toto. To vám ešte nestačilo? Načo to robíte? Vo vyjadrení ste sa nás pýtali, či si uvedomujeme svoju spoločenskú zodpovednosť a dosah toho, čo robíme. A vy si svoju spoločenskú zodpovednosť uvedomujete? Asi nie, ako inak by ste mohli nakúpiť do dôchodkových fondov akcie spriaznených spoločností.

Osobne proti vám absolútne nič nemám. Stačí prestať nakupovať blbosti, kdesi v hĺbke samého seba nájsť schopnosť povedať „asi sme urobili chybu", (aj miernejšie „možno sme sa nevydali dobrým smerom" by stačilo), otvorte ešte zo dva indexové fondy, však ich správa vás až toľko nestojí a sľubujem, že vás budem chváliť, kade budem chodiť. Trošku kreativity a ešte si na tom celom dokážete postaviť kampaň.

Toľko problémov kvôli blbým 850 tis. Eur a pár percentám navyše, ktoré ste schopní vyryžovať z dôchodkových úspor, vám zato fakt nestoja. A závidieť vám nemám čo. Však do vás v poslednej dobe kope každý, kto prejde okolo.

Koniec pekne čitateľnej bulvárnej časti ..
... a teraz pár slov k niekoľkým pasážam z vyjadrenia Poštovky:

"Dali si páni analytici tú námahu a opýtali sa priamo vedenia dotknutých spoločností na ich názor či vysvetlenie?"
Zmenilo by to niečo na fakte, že ste nakúpili akcie TMR a BHP? Filip sa vás už pýtal viackrát všeličo možné a veľa sa toho nedozvedel.

"Mimochodom, keď sme pri tých akciách, vedia autori, že bol na ne daný verejný prísľub na ich spätné odkúpenie s deklarovaným výnosom? Nemyslíme si, že by bolo na trhu veľa takých akcií."
Áno, vieme. A vieme aj to, že TMR ani BHP na to nemá peniaze, lebo na dividendách vyplácajú viac, ako je ich celý čistý zisk. Skutočne nie je na trhu veľa takých firiem.

"Silné nadnárodné finančné skupiny sú pritom pre nich, zdá sa, mantrou."
Nie, nie sú, ale ani jedna si zatiaľ nedovolila to, čo vy.

THE END

PS: Zdieľajte, vôbec sa nenahnevám :)

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu