Čo stoja služby Ertrag & Sicherheit a pojem garantované poradenstvo

Včera som písal o stretnutí so sprostredkovateľom firmy Ertrag Sicherheit, respektíve Jung, DMS Cie, ako sa sami predstavujú. Podľa článkov, ktoré sa nachádzajú na internete, spoločnosť ponúka investovanie do všetkého možného. Používajú pri tom predajné taktiky, ktoré sú minimálne na hranici etiky a platných zákonov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Pri ponuke investovania, s ktorou som sa stretol ja (podielové fondy spoločností Franklin Templeton a BNP Paribas), ma zaujala odpoveď pána z Ertrag & Sicherheit na otázku klientky „Kto mi povie aby som akcie predala keď budú padať, aby som na tom neprerobila ?".

U nás máte zmluvne garantované poradenstvo počas celej doby spolupráce. S každou investíciou pracujeme, tvoríme a chránime kapitál, my Vás upozorníme". Nadvihlo ma zo stoličky. „Ako to poradenstvo prebieha, kto konkrétne ho vykonáva?", pýtam sa. „Normálne, napríklad keby sa opäť stalo niečo ako v Japonsku, upozorníme klientov a predáme ázijské akcie". „Máte nejakých analytikov alebo kto upozorňuje klientov ?", nedám pokoj. „Nie, máme informácie z Franklin Templeton a s tými pracujeme". Zaujímavé, dvihlo mi kútiky úst.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby ste pochopili, ako to funguje s informáciami nielen od správcovských spoločností, akou je napríklad Franklin Templeton, ale vôbec v celom tom procese, kým sa informácia dostane až ku Vám. V čase T zasiahne Japonsko tsunami. Vytopí atómovú elektráreň, škody sú obrovské. V čase povedzme T+3 dni vydá Franklin Templeton svoj investičný výhľad, kde sa zmienia o tsunami a o ich názore, aký to bude mať asi vplyv na trhy.

T+3 je veľmi optimistický variant. Väčšina správcovských spoločností vydáva svoje výhľady raz za mesiac. Pokojne sa môže stať, že to nebude T+3 ale povedzme T+28. Rovnako sa môže stať, že investičný výhľad na ďalší mesiac je už v čase T napísaný (prechádza zrejme aj nejakým procesom supervízie) a tak sa zmienka o tsunami dostane až do ďalšieho výhľadu vydaného v čase T+33.

SkryťVypnúť reklamu

Investičný výhľad distribuovaný v čase T+3 sa dostane k sprostredkovateľovi prinajlepšom v čase T+4. Sprostredkovateľ si nájde email, poškrabe sa na čele a nechá si to dlhé čítanie až na víkend. V čase T+7 si konečne prečíta, že akciám atómových elektrární sa asi najbližšiu dobu dariť nebude a tak by asi bolo vhodné predať ten fond „atómovej energie", ktorý Vám pred pár mesiacmi odporučil kúpiť. Pozrie sa do kalendára, „pondelok tri stretnutia, utorok dve, v stredu idem navštíviť babičku ... vo štvrtok by som mohol obvolať tých 50 klientov, ktorí majú ten fond atómovej energie".

Viete, presúvať stretnutia kvôli telefonovaniu starým klientom sa veľmi neoplatí. Kým zo stretnutia môže byť nový klient, za ktorého bude provízia, servis už existujúcich klientov je najmä kopec nezaplatenej roboty. Provízia už bola zinkasovaná a kým klient nekúpi niečo nové, nič z neho nebude. Päťdesiat klientov znamená celý deň na telefóne, tristo prevolaných minút a ďalšie dva dni administratívy s požiadavkami klientov.

SkryťVypnúť reklamu

Ale dobre, keď som im už rozprával o garantovanom poradenstve, v čase T+11 sprostredkovateľ konečne zdvihne telefón. Ako na potvoru práve ležíte na pláži a telefón leží na hotelovej izbe. Všimnete si síce zmeškaný hovor, ešte sa začudujete, že volá, však už sa pol roka neozval, a poviete si, "však ešte zavolá". A tak Vám v čase T+12 pošle sprostredkovateľ email, ktorý si prečítate v čase T+15. Poškrabete sa za pravým uchom a v čase T+16 odpíšete, „dobre, ideme to predať". V čase T+17 príde konečne k predaju.

V realite nepôjde o žiaden fond atómovej energie, ale o fond zameraný všeobecne na ázijský región. V realite Vám sprostredkovateľ zrejme ani nezavolá, lebo vie, že je to úplne zbytočné. Ázijské akcie totiž padali v čase T+1 až T+3, kým v deň T+4 už zasa rástli. Sprostredkovateľ vie aká je reakčná doba pri podielových fondoch a vie, že predaj v čase T+17 je viac ako zbytočný.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď vôbec nepochybujem, že sprostredkovatelia Ertrag & Sicherheit si pôjdu ruky a nohy dolámať len aby Vám informáciu o tsunami priniesli v čase najlepšie T-1, aj tak si myslím, že rozprávka o zmluvne garantovanom poradenstve je presne taká istá hromada kecov ako celá prezentácia dotyčného pána z Ertrag & Sicherheit.

To, čo pán sľuboval, je realizovateľné iba ako služba aktívnej správy, za ktorú sa platí mesačný paušál a spravidla sa nerealizuje na podielových fondoch. Podielové fondy sú určené skôr na pasívne investovanie. Treba sa s tým jednoducho zmieriť. Čo sa týka dodatočného poradenstva, môžete byť radi ak máte poradcu, ktorý Vám z času na čas pošle aké sú novinky na trhu a aký je jeho globálny výhľad na obdobie najbližších mesiacov. A samozrejme, keď ho potrebujete, zdvihne Vám telefón alebo aspoň zavolá naspäť.

Cena za služby Ertrag & Sicherheit

Aby som rozprávku o výnosoch a istote zakončil tak ako sa má, na záver niekoľko slov k cene celej tej parády. Poplatok za možnosť investovať (.. za otvorenie majetkového účtu ..) sa vypočíta jednoducho, ako 14 násobok mesačne investovanej sumy. Ak ste sa rozhodli investovať 50 Eur mesačne, poplatok bude 700 Eur. Ak iba 30 Eur mesačne, poplatok je 420 Eur. Maximum je však poplatok 2100 Eur, takže netreba žgrlošiť, ak si zvolíte mesačnú platbu vyššiu ako 150 Eur, ušetríte !

Šikovné. Ak by sa poplatok vypočítaval z cieľovej sumy sporenia, tak ako je to bežné, provízie sprostredkovateľov by boli asi výrazne nižšie. Na záver už len poznamenám, že v jednom z článkov, na ktoré som odkazoval na prvom blogu venovanom Ertrag & Sicherheit sa objavila informácia, že aj napriek zaplateniu vstupného poplatku je klientom strhávaný z každej platby ďalší vstupný poplatok 5 %. Rovnakú informáciu poskytol v diskusií na ako-investovať aj údajný spolupracovník Ertrag & Sicherheit. V takom prípade by bol pri investovaní sumy 100 Eur mesačne Váš poplatok kumulatívne až 14 % z Vašej platby ! To sa nedá nazvať inak ako zlodejinou.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu