Darebáci z Our Group, s.r.o.

v rokoch 2007-2008 sa po viacerých mestách Slovenska preháňalo po cestách na drahých autách zvýšené množstvo sotva 18 ročných chlapcov a dievčat, manažérov zázračnej spoločnosti menom Our Group.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (22)

Veľké peniaze sa zarábali jednoducho. Stačilo si uzatvoriť Investičné životné poistenie Investor od ING a zapojiť sa do systému. Následne stačilo ponúknuť IŽP svojim známym, prípadne hľadať ďalšie ovečky túžiace po skvelých zárobkoch. Za uzatvorenú zmluvu sa vyplácali provízie až vo výške 150 % ročnej platby. Za zmluvu na 1000 Sk mesačne provízia až 18 000.

Pôsobenie Our Group sa postupne rozširovalo, až sa objavili ľudia zaujímajúci sa o skutočnú výhodnosť ponúkaného produktu. Takto sa diskusia o Our Group dostala aj na najväčšie slovenské diskusné fórum o investovaní Ako-investovať.sk Na povrch začali vychádzať podrobnosti o praktikách Our Group.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hodinové školenie, neplnoletí predajcovia

Tajomstvom predaja bolo ponúkanie ING Investor ako supervýhodnej investície. Na začatie spolupráce stačilo absolvovať jedno hodinové školenie, na ktorom sa prízvukovali dve veci. Za prvé, aké bolo minulé zhodnotenie podielového fondu ING Višegrád, do ktorého sa v ING Investor investovalo, a za druhé, kde treba zmluvu podpísať.

A tak predajcovia Our Group ponúkali ľuďom skoro garantovanú investíciu s výnosom 10 % p.a. a zároveň odporúčali zrušiť stavebné sporenia a čo najviac peňazí dávať do ING Investor. Treba povedať, že predajcovia nemali často ani len 18 rokov, poväčšine chodili ešte na strednú školu. Ako je to možné ? Jednoducho, mandátne zmluvy sa vypisovali na zákonných zástupcov a tí boli zapísaní v príslušnom registri NBS.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prebiehalo náborové školenie do Our Group popísal jeden z diskutujúcich: „prisla mlada slecna, ktora vraj v tejto spolocnosti zaraba mesacne 160 000 Sk, zacala rozpravat ako to bez rozmyslania podpisala, ze aj ja to tak mam spravit. Podla jej slov ak budem rozmyslat tak pridem o potencialnych klientov. A vraj ked sa dostanem na 10-tu poziciu tak budem dostavat dozivotnu rentu 220 000Sk/mesiac."

Do diskusie sa postupne zapojili aj viacerí „manažéri" a spolupracovníci Our Group, ktorí si svojho zamestnávateľa bránili zubami nechtami. A bola to jedna perla za druhou: „Smiešne sa vám to zdať môže, mne sa tých 220tisíc zdá tiež málo. Keby majú ľudia sedieť na školení "10 hodín" a má im byť podrobne a dôkladne vysvetlené do detailov všetko, nemalo by to zmyseľ."

SkryťVypnúť reklamu

My sme iba sprostredkovatelia, my nikomu nič neradíme ...

Aký je rozdiel medzi investovaním priamo do podielového fondu a do toho istého fondu ale cez IŽP som podrobne vysvetľoval v článku Prečo neinvestovať cez IŽP. Nielenže poistka obsahuje množstvo zbytočných priebežných poplatkov navyše, ale dokonca prvé dve ročné platby sú celé určené na poplatky. Z toho sú tie vysoké provízie. IŽP má zmysel iba vtedy, ak ho využijete na to, na čo je určené - na poistenie.

Takto odôvodňoval spôsob predaja ING Investor manažér Our Group: „My nenútime ľudí k ničomu. Je ich slobodná voľba či áno alebo nie. Určite každému spomeniem, že toto je jedna z možností "investovania" svojich peňazí. ... Nie sme poradenská spoločnosť, nerobíme žiadne analýzy ani servis. My sme sprostredkovateľská spoločnosť."

SkryťVypnúť reklamu

„Vacsina ludi vsak uz poistenie ma a tak im odporucame orientovat tento produkt cisto na investovanie z jednoducheho dovodu - zo sumy, co vklada, vsetko odchadza na investovanie a ziadna cast nemusi ist na pripoistenia."

Na žiadnom školení vraj nikomu nepovedali, že ING Investor ponúka garantované zhodnotenie 10 % p.a. Kto len mohol predpokladať, že tí skúsení neplnoletí zástupcovia, ktorým sa na školení niečo povedalo o minulom zhodnotení, to budú následne s vidinou vysokého zárobku ponúkať ako garantovanú a supervýhodnú investíciu. Ale však oni sú len sprostredkovatelia, nerobia žiadne poradenstvo ani analýzy, čo im môžeme zazlievať.

Our Group spojila to najhoršie čo sa v poisťovacom biznise vyskytuje a vyšperkovala to k „dokonalosti". Predávanie IŽP ako investície je staré známe svinstvo. Prezentovanie predaja ako výhodnej práce, ktorú ponúkneš aj kamarátom, to už tu tiež bolo. Podmienenie spolupráce uzatvorením zmluvy na seba tiež používali mnohí. Recruiting ovečiek na stredných školách, v maturitných triedach, s tým, že ide o skvelú kariéru pre tých čo sa nedostanú na vysokú, to tiež nevymysleli v Our Group. Prípadne „ani nechoďte na VŠ, však môžete mať výbornú kariéru v oblasti financií." Mladých ľudí bez skúseností je ľahké namotivovať a vymyť im hlavičky. Our Group to však doviedla so svojimi mandátnymi zmluvami a 16-17 ročnými predajcami za hranice všetkého morálneho.

Koniec Our Group, kto bol za tým a ako pokračujú

Our Group ukončila svoju činnosť v polovici roka 2009. V ING asi zistili, že tento krát niekto vybabral s nimi a ukončili s Our Group spoluprácu. V januári 2010 bol na spoločnosť vyhlásený konkurz.

Postupne začali v diskusií pribúdať príspevky opisujúce detaily „podnikania": „Pravda bola taka, ze amaterski makleri a manazeri firmy svojou neodbornostou a chamtivostou rychlo zbohatnut na poistkach uzatvaralo velmi nevyhodne IZP-cka s beznymi ludmi, ktorym ako tu uz bolo niekolkokrat omielane tvrdili ze sa jedna o sporenie, ale co je najväcsi kamen urazu je to, ze tie zmluvy sa uzatvarali prostrednictvom naborov na biznis v style "ak chces pracovat pre OG, musis si uzavriet IZP Investor a platit sumu 50€ mesacne". Robilo sa to prostrednictvom masivnych skoleni v BA, NR, PD a inych mestach aj so studentami, nezamestnanymi, ludmi ktori nemali peniaze a zakonite si nemali po prvej zaplatenej splatke urcenej na ozivenie Investora z coho platit tu poistku teda dalsie splatky a tym padom firme OG a ING prichadzali cim dalej tym viac vacsie a vacsie storna pretoze ten system bol uplne postaveny na hlavu."

Po Our Group ostali stovky oklamaných, ktorí si uzatvorili ING Investor buď ako výhodnú investíciu alebo ako svoj vstup do „podnikania". Nasledovateľom Our Group sa stala spoločnosť T-Universe s.r.o. Konateľom a jediným spoločníkom Our Group bol Michal Grimm, bytom Štefánikova 702/15, Senica 905 01. Jediným spoločníkom novej spoločnosti T-Universe je Mgr. Branislav Grimm, adresa rovnaká. Okrem Branislava Grimma je konateľom novej spoločnosti aj Matúš Hanidžiar, bytom Bottova 512/45, Červeník 920 42, postava taktiež známa z pôsobenia v Our Group.

Aké rozprávky bratia Grimmovci servírujú svojim klientom v T-Universe s.r.o. uverejním zajtra. Na záver Vám odporúčam, ak máte čas a chuť, začítajte sa do diskusie o Our Group. Je to veľmi poučné a miestami aj zábavné. Najmä „argumentácia" 18 ročných detí stojí naozaj za to.

Všetky informácie vychádzajú z príspevkov diskutujúcich na fóre Ako-investovať.sk

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu