II.pilier: vyhlásenie, dobrovoľné príspevky a prečo sporiť

Každý z Vás by už mal mať doma obálku od svojej DSS a v nej vyhlásenie sporiteľa, ktoré ak nepošlete do konca marca naspäť, presunú Vás do garantovaného fondu. A to by ste určite nechceli :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Ak ste sporiteľom v DSS AXA, môže sa stať, že ste obálku dostali bez vyhlásenia. AXA ich totiž zopár ľuďom zabudla naobálkovať. Ak k ním patríte aj Vy, vyhlásenie nájdete TU.

Vyhlásenie by ste mali v každom prípade poslať. Ak ho nepošlete a celý svoj aktívny život strávite v garantovanom dôchodkovom fonde, v lepšom prípade bude hodnota Vášho dôchodku výrazne nižšia ako by ste mali pri správnom investovaní dôchodkových úspor a v horšom prípade vám zhodnotenie nepokryje ani infláciu. Povinnosť dopĺňať v prípade straty majetok fondu znie síce pekne, ale znemožňuje investovanie do aktív, ktoré majú šancu dosahovať slušný výnos.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľmi dobrý článok, ktorý vysvetľuje prečo by mal aj konzervatívny sporiteľ, ktorý má ďaleko do dôchodku, investovať prevažne do negarantovaných akciových fondov, priniesla DSS Allianz v spolupráci s katedrou aplikovanej matematiky na Matfyze. Allianz a Doc. Melicherčíka chválim a Vám odporúčam prečítať.

Ak ešte nie ste v indexovom fonde, dobre urobíte ak spolu s vyhlásením pošlete svojej DSS aj žiadosť o prestup do indexového fondu. Ako na to, aj s priloženými žiadosťami a odporúčaním ako si namixovať fondy, som písal TU. Prečo sú najlepšou voľbou práve indexové fondy som zasa písal TU.

O ďalšej existencií, či neexistencií indexových fondov bude rozhodovať aj počet sporiteľov, ktorý v nich bude. Samozrejme, ak bude mať DSS v indexovom fonde iba niekoľko stoviek klientov, jeho správa sa im veľmi neoplatí. Bola by veľká škoda, keby sme o indexové fondy prišli len pre našu pasivitu a lenivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Oplatí sa do druhého piliera dobrovoľne prispievať ?

Spolu s vyhlásením Vám určite prišlo aj oznámenie o možnosti dobrovoľne si prispievať na svoj dôchodkový účet ľubovoľnú čiastku navyše. Odpoveď na položenú otázku je Áno, dobrovoľné príspevky sa vám oplatia.

Ako som už viackrát napísal, vstup do druhého piliera vám švajčiarsky dôchodok neprinesie. Kto sa nezabezpečí sám, inými formami budovania kapitálu, ten bude na dôchodku trieť biedu. Rozdiel medzi dôchodcom, ktorý sa spoliehal iba na štát a dôchodcom, ktorý bol v oboch pilieroch, bude v budúcnosti iba ten, že ten dôverčivý dôchodca spoliehajúci sa na štát, bude ešte o niečo chudobnejší ako jeho sused.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrovoľné príspevky do II. piliera sú najlacnejším bežne dostupným spôsobom dodatočného sporenia. Poplatok 1,25 % na vstupe (1% pre DSS a 0,25 % pre Sociálnu poisťovňu) a správcovský poplatok 0,3 % ročne, je niekoľko násobne menej, ako je bežné u sporiacich plánov priamo do podielových fondov a až 10x menej ako je bežné u sporení cez životné poistky (IŽP) ! ... medzi nami, sporenia cez IŽP sú väčšinou čistou zlodejinou.

Dobrovoľné príspevky do výšky 2 % zo základu dane sú dokonca odpočítateľnou daňovou položkou. Stačí si už len vybrať ten správny fond .. indexový :)

Samozrejme, ani dobrovoľné príspevky nie sú všeliek a DSS by určite nemala byť pri sporení na dôchodok vašou jedinou voľbou. Mám po ruke hneď niekoľko argumentov:

SkryťVypnúť reklamu
  1. Peniaze, ktoré pošlete do DSS, sú viac nedostupné. Nedostanete sa k ním skôr ako pri odchode na dôchodok.

  2. Manažéri DSS ešte nepreukázali kompetentnosť pri správe vašich peňazí. Práve naopak, nezarábali ani keď mali. Aj preto je najlepšou voľbou indexový fond. Pri indexovom fonde DSS len slepo kopíruje zvolený index. Vlastná invencia je vylúčená.

  3. DSS nebudú asi nikdy ponúkať pestrú škálu investičných možností. Voľba, do čoho investovať, bude vždy dosť obmedzená.

  4. Politické riziko: nikdy neviete, čo páni pri kormidle ešte vymyslia. Vyvlastnenie nám asi nehrozí, ale pri vymýšľaní blbostí dokážu byť tí hore veľmi invenční.

  5. A na záver staré známe: nikdy sa neoplatí mať všetky vajíčka v jednom košíku. Diverzifikácia medzi rôzne spôsoby sporenia, či rôzne spoločnosti, je základným kameňom dobre poskladaného portfólia. Tým však nehovorím aby ste investovali cez rôzne poistky a predavačov teplej vody, ktorí sa Vás snažia iba ošklbať. Zapamätajte si, že príliš vysoké poplatky dokážu bezpečne zničiť akúkoľvek šancu na zhodnotenie vašich peňazí.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu