Podielové fondy: nech sa páči, zoznámte sa

Podielové fondy sú pre malého bežného človiečika najlepším a najlacnejším spôsobom investovania či sporenia. Ak o podielových fondov nič neviete, dnes sa dozviete, čo je to ten podielový fond za čudo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Najprv by sme si však mali odpovedať na otázku, prečo investovať do podielových fondov. Cieľom sporenia alebo investovania je nejaký majetok nahanobiť, zhodnotiť, poprípade uchovať. Dôvody môžu byť rôzne: na starobu, deťom či na predčasné splatenie hypotéky. Niekomu stačí zhodnotenie pokrývajúce aspoň infláciu, iný sa chce podieľať na raste akciových trhov, ďalší je ochotný podstúpiť nadpriemerné riziko a chce investovať na rozvíjajúcich sa trhoch. Po troche skúmania a možno aj negatívnej vlastnej skúsenosti nakoniec prídete na to, že všetky tieto vlastnosti spĺňajú z dostupných možností práve podielové fondy. Pokryť aspoň infláciu je pre rôzne sporiace či termínované účty a garantované produkty misia skoro nemožná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je sporenie ako sporenie

Alfou a omegou investovania sú poplatky. Príliš drahý produkt dokáže spoľahlivo zabiť akúkoľvek šancu na zhodnotenie. Vždy sa pýtajte, kto si koľko odkrajuje z Vašich peňazí. Ak Vám niekto núka investovanie do podielových fondov cez poisťovňu, vedzte, že aj poisťovňa si príde na svoje, a samozrejme na Váš úkor. Venovať pár minút preskúmaniu sadzobníku poplatkov či poistných podmienok Vám môže zachrániť tisíce Eur.

Prečo neinvestovať cez Investičné životné poistenie

Ako to vo fonde funguje?

Podielové fondy sú nástrojom kolektívneho investovania. Vaše peniaze sa spoja s peniazmi tisícok ďalších podielnikov a manažér fondu ich investuje. Spoločne sa všetci podieľate na ziskoch i prípadných stratách. Jedna z podstatných vlastností podielových fondov je diverzifikácia. Ak sa stane, že niektorá z investícií sa stane bezcenná, napríklad firma skrachuje, prichádzate iba o tú časť, ktorá pripadala na skrachovanú firmu. Žiaden fond neinvestuje iba do jedného cenného papiera.

Do čoho fond investovať môže a do čoho nie, určuje štatút fondu. Štatút určuje investičnú stratégiu ako aj maximálnu a minimálnu expozíciu fondu na niektorom trhu alebo v jednej akcii či inom finančnom nástroji. Ak investujete do fondu amerických akcií, v štatúte môže byť napríklad napísané, že fond musí mať vždy minimálne 80% majetku zainvestovanú v amerických akciách a zároveň, v akcii jednej firmy nemôže byť viac ako 5% majetku fondu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa rozhodnete z fondu vystúpiť, správcovská spoločnosť musí Vaše podiely povinne odkúpiť za cenu aktuálnu v daný deň a za niekoľko dní Vám pošle peniaze na účet.

Ako sú moje peniaze chránené?

V prvom rade, peniaze podielového fondu a majetok správcovskej spoločnosti (manažéra) sú prísne oddelené. V prípade, ak by správcovská spoločnosť nebodaj skrachovala alebo ukončila svoju činnosť, nič sa nedeje, národná banka nájde nového správcu. Správcovská spoločnosť ani nenakladá s peniazmi podielového fondu priamo, ale cez depozitára. Depozitár je banka, obvykle z veľkej finančnej skupiny, ktorá má peniaze na účte oddelenom od majetku banky. Správcovská spoločnosť vydáva pokyny do čoho investovať, depozitár je povinný skontrolovať, či je pokyn v súlade so štatútom fondu a až následne ho vykoná. Ak by depozitár vykonal pokyn, ktorý nie je v súlade so štatútom, za prípadné škody zodpovedá celým svojím majetkom. Štatút každého fondu schvaľuje národná banka. V neposlednom rade, každý podielový fond prechádza pravidelným auditom.

SkryťVypnúť reklamu

Podielové fondy ako ich dnes poznáme, nemajú nič spoločné napríklad s fondmi kupónovej privatizácie, ktoré nemali skoro žiadnu reguláciu a veľa malých akcionárov na to doplatilo. Moderné podielové fondy fungujú vo svete viac ako 100 rokov a každý škandál, aj keď ich bolo poskromne, bol dôsledkom zlyhania ľudského faktora. Viackrát sa stalo, že banka respektíve správca škodu nahradili za svojho zamestnanca, lebo dobré meno im bolo omnoho cennejšie. Reputačné riziko je pri veľkých nadnárodných spoločnostiach ďalším ochranným faktorom.

Aké typy podielových fondov existujú?

Podielových fondov existuje na svete desaťtisíce. Najzákladnejšie delenie je podľa nástrojov, do ktorých fond investuje. Peňažné podielové fondy sa až tak nelíšia od terminovaných vkladov a investujú do pokladničných poukážok a dlhových cenných papierov s krátkou dobou splatnosti. Dlhopisové podielové fondy investujú do dlhopisov s dlhšou dobou splatnosti a akciové fondy investujú do akcií. Samozrejme existujú aj zmiešané fondy.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším základným delením je geografické delenie. Existujú globálne fondy, fondy zamerané na určitý kontinent či krajiny s rovnakou charakteristikou, ako aj fondy zamerané na ekonomiku konkrétnej krajiny. Ďalším obľúbeným delením je podľa investičného prístupu, ktorý sa vo fonde uplatňuje.

Vďaka finančnej kríze vznikli aj mnohé inovatívne fondy, ktorých zameranie je buď natoľko široké, aby mohli reagovať na každú situáciu na trhu, alebo sa snažia tvoriť výnos zo stratégií, ktoré boli donedávna pri podielových fondoch neobvyklé. Vznikli fondy fungujúce na matematických modeloch, obmedzujúce maximálne poklesy vo fonde, ťažiace z volatility na trhu alebo napríklad obchodujúce opcie. Fondový svet je jednoducho rozmanitý.

A čo poplatky?

Poplatky sú veľmi dôležité. Ak akciový trh ponúka z dlhodobého hľadiska priemerné zhodnotenie 6 až 9% ročne, nie je jedno, či investujete do fondu s priemernými nákladmi 2 % alebo 5 % ročne. Každé percento nákladov navyše znamená z dlhodobého hľadiska rozdiel v desať tisícoch. Okrem vstupného poplatku sa vo fonde stretnete najmä s poplatkom za správu fondu, poplatkom pre depozitára a s transakčnými nákladmi. Niekedy sa môžete stretnúť s prístupom, že namiesto vstupného poplatku si distribútor účtuje výstupný poplatok, ktorý sa obvykle znižuje s dobou investovania.

Všetky poplatky na úrovni fondu, okrem vstupného a výstupného, ktoré sú poplatkami distribúcie, sa povinne vyjadrujú v ukazovateli „priebežné poplatky“, v anglickom origináli „ongoing charges“. Tento údaj musíte vždy nájsť v dokumente „Kľúčové informácie pre investorov“ (KIID). Ak údaj „priebežné poplatky“ nenájdete, či už preto, že niekto porušuje zákon (zažil som), alebo využíva dieru v zákone pri fondoch, ktoré sa ponúkajú iba v rámci poistných zmlúv, do takého fondu neinvestujte. Rozumní ľudia neinvestujú do produktov, ktorých vlastnosti sú nezistiteľné.

Dôležitou informáciou je, že zverejňované zhodnotenie je už očistené o priebežné poplatky, takže to, čo vidíte na papieri, je už reálny zisk.

Nemôžem naletieť? Na čo si dať pozor?

Nemali by ste zabudnúť, že priebežné poplatky sú omnoho dôležitejšie ako vstupný alebo výstupný poplatok. Nedajte sa preto len tak nalákať na investovanie bez vstupných poplatkov. Vstupný poplatok zaplatíte iba raz, ale priebežné poplatky sa strhávajú každý rok. Lacný fond, aj keby so vstupným poplatkom 5 %, môže byť podstatne lepšou voľbou ako drahý fond bez vstupného poplatku.

Vždy sa určite pozrite, do čoho fond investuje. Ak zistíte, že do ďalších fondov, ide o „fond fondov“, čo nemusí byť a priori zlé, ale takáto konštrukcia umožňuje zakrývanie skutočných nákladov, takže treba byť opatrný.

Kapitolou samou o sebe sú naše slovenské realitné fondy, ktoré sa aj nazývajú špeciálne fondy nehnuteľností. Špeciálne sú najmä tým, že s ich hodnotou je to tak trochu ošemetné. Viac si môžete prečítať v článku Filipa Glasu. Slovenské realitné fondy tým pádom nesú riziko, ktoré napríklad ja osobne nie som ochotný akceptovať.

U našich domácich správcov si treba dať pozor aj na to, či náhodou správcovská spoločnosť nenakupuje do fondu akcie firiem z portfólia spriaznenej finančnej skupiny. Ak áno, je na mieste zamyslieť sa nad pohnútkami, ktoré ich k tomu viedli. Rovnako sa mne osobne nepáči, keď je depozitárom fondu banka z tej istej finančnej skupiny ako je vlastník správcovskej spoločnosti. 

Tuneluje J&T naše dôchodky ?

Na záver jedna rada nad zlato. Minulé výnosy nie sú zárukou budúcich výnosov. Ak sa Vás niekto snaží ohúriť výnosom, ktorý fond spravil v minulosti, rýchlo sa s ním rozlúčte. Vyberať fondy ako banány sa ešte nikomu neoplatilo. Pred investíciou sa vždy poraďte s odborníkom. 

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu