Poistku s garant. sumou na konci al. radšej s vyšším zhodnotením ?

Správna odpoveď znie, ani jednu. Celá táto „dilema" je zlá úplne od počiatku. Nekupujte poistky so sporením a zabudnite na garancie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

Vyššie položenú otázku dostávam pomerne často. Situácia vyzerá asi takto: Ferko sa chce poistiť. Napríklad preto, že čaká potomka a je živiteľ rodiny. Navštívi pobočku poisťovne a tam mu odporučia poistenie s garantovanou sumou na konci. Potom si Ferko spomenie, že poistkám sa venuje aj jeho švagor, tak za ním zájde. Ten mu povie, „čo by si sa uspokojil s málom, keď stačí trošku zariskovať a môžeš dúfať v oveľa vyššiu sumu?" A ponúkne mu IŽP.

Ferko bol v tomto prípade opatrný, začal hľadať, kde je pravda a tak nejako sa dostal až ku mne. Nech sa páči, moja posledná odpoveď pre „Ferka":

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ahoj,
v prvom rade, XYZ je poistenie typu KŽP. Nakoľko „garantované" zhodnotenie je v dnešných KŽP iba 2,5 %, je skoro úplne bez šance, aby zhodnotenie v tomto produkte pokrylo infláciu. Na konci dostaneš iba znehodnotené peniaze. Určíte neodporúčam. Nech sa páči, tu si prečítaj viac.

Z tohto pohľadu je ponuka od tvojho švagra o triedu lepšia. Tým nehovorím, že je dobrá. Nie je. Poistky od YZX sú drahé a keď si to raz uzatvoríš, tak je to ako zmluva s diablom .. skúsiš to zrušiť skôr a ošklbú ťa ako kura. V prílohe ti posielam tie isté poistné sumy ako ti ponúkol on, namodelované v rizikovej poistke od ZXY poisťovne. Cena tých poistení je necelých 13,5 eura mesačné. A to tento produkt ešte ani nie je najlačnejší na trhu. Rizikové poistenie znamená, že niečo z tej zmluvy dostaneš, iba keď sa ti niečo stane. Platíš iba za krytie rizika. Nič sa ti nestane, nič odtiaľ nedostaneš. Ani na konci.

SkryťVypnúť reklamu

A teraz otázka znie, oplatí sa ti platiť do nejakej poistky skoro o 20 eur mesačné viac, len aby si z toho na konci niečo dostal? Nie, neoplatí. Lebo poisťovňa si z tých 20 eur stiahne tučné poplatky. Ak by si daných 20 eur investoval do nízkonákladového sporenia, priamo do podielových fondov, tak na konci máš podstatne viac, ako by si mal z poistky. Navyše, ak budeš chcieť sporenie ukončiť, prerušiť alebo niečo z toho vybrať, nikto ti nebude dávať žiadne pokuty, ani ti v tom nijako brániť. Ja osobne by som išiel určite cez rizikové poistenie bez sporenia a sporil by som si osobitne v nato určenom produkte.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčšiu výhradu mám však k poistným sumám. Neviem, akú plánujete hypotéku, ale ak sa ti niečo stane, pomôže Vám 8000 eur v prípade smrti ? Alebo ak dostaneš nejakú vážnu chorobu, bude dosť 5000 eur? Nehovoriac o trvalých následkoch, kde by ste dostali iba určité % z 5000 eur. Vysoko odporúčam, aby si si prečítal tento článok, lebo práve také niečo sa chystáš uzatvoriť.

Osobne by som na tvojom mieste obetoval viac na poistenie (aspoň 30 eur mesačne), aby si bol skutočne krytý pre prípad rizík a nemal iba kozmetickú zmluvu pre falošne dobrý spánok.

Toť dávka rozumov pre dnešný deň ;)

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu