Poistky od Metlife Amslica a Deutscher Ring sú absolútny odpad !

Poistky sú pre mňa osobne spotrebný tovar. Zmluvný vzťah medzi mnou a poisťovňou uzatváram za účelom pokrývania určitých rizík. V horšom prípade uzatvárajú ľudia poistky s cieľom zhodnotenia finančných prostriedkov. Väčšinou ich na to ukecá nejaký tragéd, čo buď poriadne ani nevie, čo predáva, alebo je to rovno čistý podvodník. Túto pliagu kritizujem už dosť dlhú dobu. V každom prípade, každý zmluvný vzťah má byť vyrovnaný. Podmienky majú byť férové pre obe strany. A to sa týka aj podmienok ukončenia zmluvného vzťahu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

Investičné životné poistenia Global Invest od Metlife Amslico a EuroInvestRing od poisťovne Deutscher Ring patria medzi poistné zmluvy s najhoršími podmienkami predčasného vypovedania zmluvy.

V produkte Global Invest Vás v prvých 10 rokoch poistenia čaká pri ukončení zmluvného vzťahu pokuta. Ak zrušíte zmluvu v prvých dvoch rokoch poistenia, nedostanete naspäť vôbec nič, čo je však štandardom pri všetkých investičných životných poisteniach. Avšak kým pri „normálnych" IŽP dostanete pri zrušení od tretieho roka trvania zmluvy naspäť hodnotu konta (= poistné zaplatené od tretieho roka - poplatky poisťovne a poplatky za poistnú ochranu +- zhodnotenie fondov), v Global Investe Vám v treťom roku strhnú ako zmluvnú pokutu 70 % hodnoty konta. Ak by ste sa rozhodli zrušiť zmluvu po piatich rokoch, zmluvná pokuta je už „iba" 50 % hodnoty konta. Pokuta sa každý rok znižuje o 10 %.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobre, najlepšie teda bude, ak si zmluvu ponechám aspoň desať rokov a zruším ju až potom", povedali by ste si. Žiaľ ani to nie je pravda. Global Invest nepatrí k najlacnejším zmluvám ani čo sa týka priebežných poplatkov poisťovne. Vstupný poplatok do fondu 5 %, mesačný poplatok za vedenie zmluvy 1,33 Eur a ročný poplatok 0,75 % za správu zmluvy znamenajú, že ak platíte za zmluvu napríklad 35 Eur mesačne, tak poisťovňa si príde na poplatkoch v treťom až desiatom roku trvania zmluvy každý rok na cca 40 až 60 Eur. Jeden rok platenia poistky teda znamená, že oni Vám znížia pokutu o 10 % a Vy im na poplatkoch zaplatíte povedzme 50 Eur. Cena poistenia je ešte mimo tohto výpočtu, tu ide iba o poplatky poisťovne ... to sú poplatky za tu česť, že u nich môžete mať zmluvu. Rozhodnutie ponechať zmluvu aj ďalší rok iba kvôli zníženiu pokuty nemusí byť finančne výhodné.

SkryťVypnúť reklamu

Druhou podobnou zmluvou je poistka EuroInvestRing od poisťovne Deutscher Ring. Ide o starší typ zmluvy, ktorý sa už nepredáva. S novšou verziou som doteraz nemal tú česť. Výhradným predajcom produktov Deutscher Ring je spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko a.s.

Ustanovenia o vypovedaní zmluvy EuroInvestRing sú skutočne unikátne. Ak by ste náhodou mali tú drzosť, tak pri vypovedaní zmluvy je poplatok 4 % zo všetkých platieb, ktoré ste mali do poistenia v budúcnosti ešte zaplatiť (max za 35 rokov, bod 12.2.4. v poistných podmienkach). V realite to znamená, že pri zmluve uzatvorenej na 35 rokov s platbou 35 Eur mesačne, nedostanete po troch rokoch platenia naspäť vôbec nič. Po troch rokoch Vám totiž pri zrušení vyrúbia pokutu skoro 540 Eur, ktorá sa bude každý rok znižovať o cca 17 Eur. Aké sú priebežné poplatky tohto skvostu poistného trhu som sa, žiaľ, nedozvedel, pretože sadzobník nie je súčasťou zmluvy a Deutscher Ring, žiaľ, nepatrí medzi slušné poisťovne, ktoré majú sadzobníky verejne prístupné na internete. Ako som sa telefonicky dozvedel, pre neklienta je sadzobník tabu a klientovi ho dajú až na písomnú žiadosť.

SkryťVypnúť reklamu

Zrušenie IŽP je skoro vždy spojené s finančnou stratou. Tie poistky, ktoré nespĺňajú poistné potreby klienta a ich priebežné poplatky sú vysoké, sa však neoplatí držať ďalej pri živote. Nastaviť podmienky zániku zmluvy tak, aby klient finančne vykrvácal, je čisté svinstvo. Neobstojí podivný argument, že poisťovne prísnymi podmienkami motivujú klienta aby v poistení pokračoval a neuzatváral zmluvný vzťah so stratou. Ak klient nájde lacnejšiu alternatívu riešenia svojich potrieb, férové ukončenie zmluvného vzťahu je jedno zo základných spotrebiteľských práv.

Poistky, ktoré robia zo svojich klientov nevoľníkov, patria u mňa do kategórie absolútny odpad.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu