T-Universe s.r.o., ďalšie IŽP predávané ako výhodná investícia

Včera som písal o darebákoch z Our Group, firmy, ktorá masovo predávala IŽP ING Investor ako výhodnú investíciu prostredníctvom neplnoletých detí, často úplne nemajetným ľuďom, ktorí si nemohli dovoliť zaplatiť viac ako jednu mesačnú platbu. A to všetko za účelom inkasovania vysokých provízií. Po páde Our Group, za ktorou stál Michal Grimm zo Senice, sa títo „tiežpodnikatelia" presunuli do novej spoločnosti T-Universe s.r.o., v ktorej vystupuje Branislav Grimm, bytom na rovnakej adrese.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

O praktikách T-Universe mi napísal jeden z klientov: „Nedávno ma kontaktovala slečna, ktorá dostala na starosti zmluvy Investor Bratislavu, že chce prehodnotiť stratégiu. Vravela, že nie je z ING, ale z klientskeho centra. Nevedel som, čo si pod tým predstaviť a na stretnutí som zistil, že je zo spoločnosti T-Universe. 

Začala mi hovoriť ako boli klienti Our Group znevýhodnení a že T-Universe požiadali o odškodnenie týchto klientov (tuším NBS) vo forme lepších podmienok na investovanie do fondov Pioneer. Ďalej spomenula, že tieto fondy iným ľuďom nie sú prístupné, iba za vysoké poplatky, vraj je to iba pre klientov Our Group.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vysvetlila mi, že som 10 % alebo 11 % v mínuse na ING investor, mal by som si znížiť platbu na minimum, pretože rušiť zmluvu sa nikdy neoplatí. A mám investovať do toho Pioneeru cez Aegon zasa formou iného IŽP. Pýtal som sa je,j či to nie je blbosť investovať cez IŽP do toho fondu, vraj nie, lebo to je najistejšie, najbezpečnejšie a ona klientom mení stratégiu keď sa niečo stane. .... ukázala mi rebríček, podľa ktorého sú Pioneer fondy naozaj dobré. A tak som si dal Aegon IŽP zatiaľ na 50 € mesačne a celkom spokojne som odchádzal." 

Samozrejme investovanie do Pioneerov je prístupné každému a vôbec netreba investovať cez IŽP. „Poradkyňa" sa pokúsila o rovnaký podvod aký som svojho času opisoval TU. Klient už v pôvodnom IŽP zaplatil všetky počiatočne náklady, najmä provízie predajcu a firmy, vo výške 200 % ročnej platby. Následne ho „poradkyňa" presvedčila, aby presmeroval svoje peniaze do druhého IŽP, v ktorom pôjdu opäť prvé dve ročné platby na poplatky a šikovná „poradkyňa" zinkasuje tučnú províziu. Samozrejme, že pôvodné IŽP sa neoplatí rušiť. Klient by totiž zistil, že jeho strata po troch rokoch nie je 10-11 %, ale cca 90 %. Zaplatené poplatky mu už nikto nevráti. 

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa na trestný čin podvodu podľa Trestného zákona: „Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky." Podľa výšky spôsobenej škody je trest odstupňovaný až do maxima 15 rokov. 

Problém s usvedčením z trestného činu podvodu alebo pokusu o podvod, ktorý je tiež trestný, je potreba dokázať úmysel páchateľa. Ak nedokážete úmysel, páchateľa nie je možné potrestať. Vedela „poradkyňa", že presmerovaním peňazí klienta do nového IŽP bude klient opäť splácať vysoké počiatočné náklady? Pri vynaložení čo i len minimálnej odbornej starostlivosti to musela vedieť. Len jej to dokázať. 

SkryťVypnúť reklamu

Ešte ťažšie je dokázať úmysel niekoho podviesť majiteľom firiem, v ktorých sa takéto praktiky uplatňujú. Však je to také jednoduché, stačí svojim ovečkám nepovedať štruktúru poplatkov v IŽP a poslať ich predávať

Nezaškodilo by, keby na našom malom Slovensku za takéto čosi niekoho už konečne aj zavreli, nemyslíte ?

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

69 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
SkryťZatvoriť reklamu