Zástupcovia Ertrag & Sicherheit zavádzajú a klamú klientov

Pamätáte si na blog o tejto firmičke ponúkajúcej „exkluzívne" sporenia do fondov Franklin Templeton ? Všetko by bolo v poriadku keby to nebolo spojené s nekresťansky vysokými poplatkami a ešte aj s nabádaním klientov na investovanie peňazí požičaných na úver. A predstavte si, tato banda ešte nezhynula. Tak im k tomu dnes pomôžem. Vlastne, pomohli si sami, ja to len okomentujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (292)

Po mojich článkoch (TU, TU TU) mi prišlo množstvo emailov opisujúcich praktiky zástupcov Ertrag & Sicherheit. Okrem „výpovedí" však neobsahovali žiaden rukolapný dôkaz. Až sa jeden môj kamarát naštval a vybral sa na menší mystery shopping :) A tak vám dnes vďaka nemu ponúkam pohľad na písomnú ponuku zástupcu Ertrag & Sicherheit. Zaslanú pekne aj s menom pracovníka a z oficiálnej emailovej adresy spoločnosti.

Hriechy zástupcov Ertrag & Sicherheit

Prikázanie prvé, „nebudeš klienta svojho opíjať minulými výnosmi"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bežnou praktikou zástupcov Ertrag & Sicherheit je prezentovať výnosy okolo 10 % ročne ako úplne normálnu a bežnú vec. Dokonca Vám vyčíslia budúcu hodnotu Vášho konta skoro na Euro presne. V zaslanej ponuke (PDF s celým znením), sa napríklad dozviete, že stav majetku vo fondoch po 12 rokoch bude 58 355 Eur, vďaka zhodnoteniu majetku 7-15% p.a. Viac ako zdvojnásobenie vkladu v horizonte do 12 rokov. Ak by Vás zaujímalo ako dosiahnuť takéto fantastické výsledky, je to preto lebo sa vyberajú len ziskové firmy, čo zástupca E&S zdôrazní radšej opakovane.

Čo tam potom, že existuje množstvo fondov, ktorých výnos za posledných desať rokov je okolo nuly ak nie záporný. Čo tam potom, že dlhodobé štatistiky hovoria o výnosoch niekde na úrovni, ktorú zástupca E&S prezentuje ako najhoršiu možnú variantu (7 %). V Ertrag & Sicherheit majú výnimočnú schopnosť vybrať si fond, ktorý mal za posledných x rokov očarujúcu výkonnosť a ten otŕčať klientovi s tvrdením „Aha, toto môžeš mať aj ty!"

SkryťVypnúť reklamu

Zástupca E&S dokonca priložil printscreen fondu Templeton Asian Growth s výnosom od založenia 13,09% p.a. a zdôraznil, že takýto nástroj zabezpečí zdvojnásobenie vkladu v horizonte 10 rokov. Ty by si mal niečo cez 60 000 Eur. Zástupca E&S perlil aj pri ďalšej odporúčanej investícií: očakávaná výnosnosť je jednoznačne vyššia ako 12% p.a. .. štandardne okolo 20% p.a. Extrapolovať vývoj nejakého fondu z minulosti a tvrdiť, že zhodnotenie ďalších x rokov bude 10 % ročne nie je ničím iným iba prachsprostým zavádzaním klienta.

Prikázanie druhé, „nebudeš klamať o rizikovom profile investície klientovi svojmu"

SkryťVypnúť reklamu

Ak Vás zaujíma čože je to za investíciu s očakávanou výnosnosťou „jednoznačne vyššou ako 12% p.a.", ide o projekt v Latinskej Amerike, v mestách Salvador, Maceio a Natal na severovýchode Brazílie, konkrétne o kapitálovú účasť na nemeckej komanditnej spoločnosti.

Spoločnosť, ktorá projekt zastrešuje sa volá SHEDLIN AG a správca sa vraj volá Aureus Treuhand. Cudzokrajne znejúce názvy asi budia dôveru.

Pripadá vám takáto „investícia" trošku ...ehmm .. pritiahnutá za vlasy ? Ale kdeže, zástupca E&S očakáva týmto konzervatívnym, diverzifikovaným a bezpečným spôsobom viac ako zdvojnásobenie vkladu v horizonte do 12 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Nazvať investovanie do kombinácie emerging market fondov a nejakej komanditnej spoločnosti stavajúcej ktoviečo kdesi v Brazílii konzervatívnym, diverzifikovaným a bezpečným spôsobom investovania chce mať nielen hrošiu kožu, ale je aj dôkazom o absencií základných odborných vedomostí zástupcu E&S.

Čo je to diverzifikácia sa môžu zástupcovia E&S podučiť napríklad v tomto článku, kde som tomu venoval celú stať. Osobitnou kapitolou je ponúkanie „investovania" do spomínanej komanditnej spoločnosti. V prvom rade treba podotknúť, že v žiadnom prípade nejde o investovanie v zmysle ponúkanej investičnej služby, ale o podnikateľský zámer. Vstupom do spoločnosti sa stávate jej spoločníkom (v tomto prípade konkrétne komanditistom bez akéhokoľvek dosahu na chod spoločnosti) a v prípade ak spoločnosť nepostaví vôbec nič alebo skrachuje, môžete sa obrátiť akurát tak na Lampáreň, poprípade brazílske súdy. Neexistuje žiadna regulácia, ktorá by Vás ako údajného „investora" chránila. Žiadny dohľad národnej banky, jednoducho nič. O transparentnosti takejto „investície" ani nehovorím.

Prikázanie tretie, „nebudeš rátať poplatky z vymyslenej budúcej hodnoty investície"

Zástupcovia E&S sú dokonca schopní rátať poplatky investície z nejakej budúcej predpokladanej hodnoty vložených peňazí. Predviedol to diskutujúci s menom Jimmy, ktorý sa uviedol ako zástupca E&S v diskusií na ako-investovat.sk. Jimmy nám tvrdil, že pri investovaní 100 Eur mesačne na 25 rokov sú poplatky E&S „iba" 3675 Eur, čo je podľa Jimmyho iba 2,83 % z cieľovej sumy investície. Ak Vám Jimmyho matematika nejako nesedí, vedzte, že Jimmy ráta poplatky zo sumy 130 000 Eur, čo je podľa neho očakávaná hodnota investície za 25 rokov. Len tak pre zaujímavosť, 130 000 Eur by znamenalo výnos 10 % p.a. (to je ale náhoda). Počítať poplatok z nejakej fiktívnej zhodnotenej sumy za x rokov je drzosť najvyššieho kalibru.

Prikázanie štvrté, „nebudeš ohovárať, vymýšľať si a klamať o konkurencií svojej"

Zástupcovia E&S veľmi radi a často klamú o poplatkoch konkurencie, cez ktorú sa dajú kúpiť tie isté fondy, len dva až trikrát lacnejšie ako cez E&S. To sa samozrejme zle počúva, takže preslov plný klamstiev začína tým, že vraj klienti E&S dosahujú vyššie výnosy, lebo neexistuje medzičlánok medzi klientom a svetovým hospodárstvom. Klamstvá pokračujú vymyslenými zdvojenými poplatkami, klamstvami o poplatkoch za výpisy z účtu, za pripísanie dividend, za nejaké depozitné poplatky a neviem za čo všetko ešte.

Bludy zástupcov E&S si môžete prečítať buď pod mojimi blogmi alebo v diskusií na ako-investovať.sk. Dotyční páni sú takí vytrvalí, že už som v diskusií sem tam popustil uzdu svojmu slušnému vychovaniu. Ešte taký malý Save my ass dodatok: tvrdenia o poplatkoch konkurencie ako aj výpočty poplatkov z budúcej hodnoty investície spáchali anonymní diskutéri, ktorí sa predstavili ako spolupracovníci E&S.

Save my ass dodatok je môj vlastný poetický názov pre doplnenie faktov, ktoré ani tak nie sú zaujímavé pre Vás - čitateľa, ako by mohli byť dôležité keby chcel odo mňa niekto vysúdiť peniažky za nejaké to poškodzovanie že-vraj-dobrého mena, či z čoho ma to sem tam niekto obviňuje.

Prikázanie piate, „nebudeš klienta svojho klamať, že si finančný génius keď ani do päť narátať nevieš"

Skutočné perly z pera zástupcu E&S som si nechal na záver. Printscreen fondu Templeton Asian Growth, na ktorom zástupca E&S prezentoval zdvojnásobenie vkladu v horizonte desať rokov obsahuje aj pokles približne 55% v roku 2008. Pokles okomentoval zástupca E&S nasledovne:

Vedelo sa vopred, že trhy pôjdu výrazne dole, avšak vidíš že aj s najväčšou krízou aká tu bola od nášho narodenia, aj bez prevodov a aktívneho spravovania, takýto nástroj zabezpečí to, o čom sme sa bavili, že zdvojnásobí vklad v horizonte 10 rokov. V prípade prichádzajúcich významných poklesov a v prípade veľmi dobrých výsledkov v relatívne kratších obdobiach však vždy „konzervujeme" majetok do najbezpečnejších vôd.

Nechajme bokom fakt, že graf sa akoby náhodou začína v roku 2001, teda rok potom, čo fondy prežili veľmi veľké poklesy. Géniovia z E&S predsa určite vedeli, že v roku 2000 sa investovať nemá a peniaze ich klientov boli iba v tých najbezpečnejších vodách. Čo však nedokážem pochopiť, je fakt, ako mohli dovoliť, aby fond stratil v roku 2008 až 55 % svojej hodnoty keď sa predsa vopred vedelo, že trhy pôjdu výrazne dole. Naozaj čudné. Ale ešte dobre, že vedeli, že v roku 2009 príde výnos okolo 100 % a že vtedy „nekonzervovali" majetok do tých najbezpečnejších vôd. Lebo viete, to by klienti prišli o výnosy a to by bolo veľmi nemilé.

Jediné čomu naozaj nerozumiem, je, že toto hranie sa na najmúdrejších na svete im niekto skutočne aj zožerie.

A na záver: „nebudeš trepať sprostosti, že z toho oči bolia, klientovi svojmu"

Rozlúčim sa s vami niekoľkými citátmi z ponuky Ertrag & Sicherheit, za ktoré by si ich zástupca zaslúžil uvedenie do siene slávy:

- majetkový účet priamo u Franklin Templeton na meno klienta znamená plný výnos zo svetového hospodárstva (nie z celého hospodárstva, len z konkrétnych ziskových firiem) priamo fyzickej osobe. Neexistuje medzičlánok (sprostredkovateľ) medzi klientom a svetovým hospodárstvom!!!

- poplatok obsahuje v cene možnosť bez ďalších poplatkov nakupovať zlato alebo striebro s garantovaným 5% výnosom p.a.

- poplatok obsahuje v cene možnosť využívať špičkové privátne bankovníctvo v Liechtensteine s garantovanými výnosmi 3-5% MESAČNE! To je len tak mimochodom 36 až 60 % ročne. Samozrejme garantovane.

Celé znenie ponuky Ertrag & Sicherheit nájdete tu.

PS: súčasne podávam podnet na dohľad NBS pre podozrenie na porušenie viacerých ustanovení zákona o cenných papieroch a investičných službách, i zákona o finančnom sprostredkovaní. Viete, už by som sa vás rád zbavil. Nič osobné, len mi dosť vadí keď bežní ľudia prichádzajú o peniaze na základe takýchto klamstiev a zavádzania.

Peter Cmorej

Peter Cmorej

Bloger 
  • Počet článkov:  140
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NRSR za stranu Sloboda a Solidarita. Expert strany na Odvodový bonus a dôchodkový systém a člen výboru NRSR pre sociálne veci. Celý život sa profesionálne venujem financiám a investovaniu. Okrem toho zastupujem spotrebiteľov voči finančným inštitúciám na súdoch a ako bratislavský a petržalský poslanec sa venujem komunálnej politike. Vyštudoval som ekonómiu a právo.Všetky moje články aj z iných blogov nájdete na mojej osobnej stránke www.petercmorej.sk Zoznam autorových rubrík:  Finančné poradenstvoMajte sa na pozoreDruhý pilierCestovanieSlepá spravodlivosťVeselé príhody z neveselého VOPolitický obšťastníkSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu