Kresliaca aplikácia AutoCAD WS

Len nedávno sa objavila na internete aplikácia AutoCAD WS od spoločnosti Autodesk. Podľa môjho názoru ide o vydarený kúsok a dobrú myšlienku. Z pohľadu užívateľa AutoCAD-u však aj o aplikáciu, ktorú si užívatelia určite zaslúžia vzhľadom na ceny programových balíkov, ktoré sú inžinieri a konštruktéri „nútení" používať. AutoCAD má na trhu silné a stabilné zastúpenie a ťažko mu môžu konkurovať ostatné programy. Napriek tomu sú na trhu aj také a dokážu AutoCAD poslať do zabudnutia veľmi rýchlo a možno aj navždy. Práve z tohto pohľadu je AutoCAD WS veľmi vydarený marketingový počin a dáva možnosť zaujať aj ľudí, ktorí sa doteraz s týmto kresliacim nástrojom nestretli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)
Obrázok blogu

Hneď na začiatku príde však sklamanie. Radím vyskúšať aplikáciu najskôr v PC alebo notebooku. Inštalácia na mobilný telefón sa mi doteraz nepodarila, napriek pýtaniu sa na diskusných fórach a mnohých neúspešných pokusoch. Rozhodol som sa počkať a dať výrobcom ešte šancu. Aplikácia pre mobily s operačným systémom Android je dostupná ešte len druhý týždeň... Rovnaké problémy nastali aj si inštaláciou plug-in pre plnú verziu AutoCAD-u na pevnom disku. Je dobré prezrieť si "known issues". Spomenúť tu treba, že pokiaľ máte 64-bitový operačný systém, tak pre fungovanie budete potrebovať Internet Explorer, čo poteší len milovníkov modrého „éčka".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Máme tu však možnosť spustenia priamo cez ľubovoľný internetový prehliadač (zároveň musíte mať nainštalovaný flash player). Prihlásenie prebieha cez stránku www.autocadws.com, kde si vytvoríte vlastný účet a po prihlásení sa vám zobrazí pracovné prostredie podobné tomu v AutoCAD-e.

AutoCAD WS v prehliadači
AutoCAD WS v prehliadači 

Zdieľať výkresy môžete aj s ľuďmi, ktorí nie sú zaregistrovaní a to tak, že im pošlete odkaz na daný súbor. Zobrazí sa im rovnako podobné prostredie, v ktorom nebudú schopní editovať, ale len prezerať. Napríklad tu je zdieľaný výkres: vykres.dwg

Ako je uvedené vyššie máme možnosť zdieľať súbory. To je jedna z funkcií a veľmi dôležitá. Súbory sú ukladané na Amazon platformu. Okrem DWG výkresov môžete nahrávať aj iné typy súborov formátu .doc, .zip atď. do veľkosti 15 MB. Ďalšou dôležitou funkciou je interaktívne pracovanie viacerých ľudí na jednom výkrese. Prakticky to funguje tak, že na obrazovke je viac kurzorov a každý ma vlastný popis s menom daného používateľa. Takto je možné konzultovať jednotlivé problémy a konštrukčné detaily nech ste kdekoľvek a vyhnúť sa rôznym nedorozumeniam... Pripomínam, že všetko čo potrebujete je len počítač a internet.

SkryťVypnúť reklamu
Úprava jedného výkresu dvoma užívateľmi
Úprava jedného výkresu dvoma užívateľmi 

Keď nainštalujete plug-in pre svoj AutoCAD, ktorý máte na pevnom disku, zobrazí sa vám v ňom nová lišta s popisom „Online". Ak si nejaký výkres nahráte pomocou tlačidla „Upload" budete môcť sledovať zmeny výkresu na časovej priamke „Timeline". To je ďalšia dobrá funkcia, ktorú pri zmenách, čo môžu často nastať využijete a môžete sa vrátiť k riešeniu, ktoré bolo aktuálne pred niekoľkými dňami, bez toho aby ste si robili ďalšie a ďalšie kópie súboru s dátumom.

AutoCAD WS v mobile
AutoCAD WS v mobile 

Ak sa vám nakoniec podarí nainštalovať AutoCAD WS na mobilný telefón alebo tablet dostanete aplikáciu, ktorá bude automaticky synchronizovať vašu prácu a zaručí efektivitu. Treba však počítať s tým, že sa ani zďaleka nestretnete so všetkými funkciami, ktoré inak AutoCAD ponúka. Svoj účel tento program ale spĺňa a ak odhliadneme od malých nedostatkov celkovo ho možno hodnotiť ako veľmi pozitívny krok smerom k užívateľovi. Veľa ďalších informácii je možné nájsť priamo na stránkach uvedených v článku, prípadne v diskusii.

Emil Coloň

Emil Coloň

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek, ktorý občas napíše blog. Vzdelanie ukončené na Stavebnej fakulte v Žiline (Katedra stavebných konštrukcií a mostov). Zoznam autorových rubrík:  HistóriaKonštrukcie a statikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu