Asi som spadol z Marsu, ale tieto veci nikdy nepochopím. Prečo musia toto robiť?

Tentoraz som našiel vyrúbaný kus lesa presne v navrhovanej Prírodnej rezervácií Pramene Vydrice. Staré stromy. Napriek tomu, že kedysi, nebolo to tak dávno, sa kamoš Maťo s lesníkmi dohodol, že s tým počkajú. Veď rezervácia sa možno podarí. Nepočkali. Ženie ich lesný hospodársky plán. Majú tam naplánované tažiť, majú dohodnutú firmu, majú odberateľa. Prečo by mali čakať? Porast 810 padol.








Tak som sa s týmito bukmi, pod ktorými som spával, aspoň posledný krát odfotil...
Robia to všade. V každom jednom lese na Slovensku. V lesoch súkromných, aj lesoch štátnych. Štát si lesy váži rovnako ako súkromník. Nijako. Ale tu, tu je to iné. Tieto lesy obhospodáruje inštitúcia menom Mestské lesy Bratislava. Mestské lesy sú príspevkovou organizáciou mesta Bratislava. A mesto Bratislava dostáva štatút od občanov mesta Bratislava. Tí volia svojich zástupcov v mestskom zastupiteľstve a volia aj primátora. Mestské lesy sú tu teda pre nás, milí spoluobčania, a my sa rozhodujeme, aké ich cheme mať.
Či také:

Alebo také:

A presne o tom je Vydrica. Teda správne Prírodná rezervácia Pramene Vydrice.
Súčasný stav je taký, že sa v lesoch nad Bratislavou ťaží úplne všade, snáď okrem tých pár zašitých malých rezervácií. Je pravda, že sa ťaží relatívne dobrým spôsobom, aj to je však zásluha nasratých občanov, ktorí prinútili mesto odvolať riaditeľa Mestských lesov, dosadiť tam nového a zakázať mu ťažiť holorubmi. Ale na to sa už zabudlo. A zabudlo sa už aj na to, že Bratislavský lesný park je LESOM OSOBITNÉHO URČENIA. Nie je to HOSPODÁRSKY LES.
A napriek tomu, že Mestské lesy sú natoľko zhovievavé, že dovolia aj ochranárom kecať im do ťažby, čo je na Slovensku nevídané, ťaží sa tu BEZOHĽADNE.

Z turistických ciest sa stávajú zvážnice. Blato je nepriechodné. Nedá sa obísť. Zrovna toto je na jednom z najfrekventovanejších miest pre cyklistov, aj pre peších, ktorí venčia psov, či detičky. /mostík pod Pánovou lúkou/

Drevo si skladajú priamo na turistických cestách. Vôbec im to neprekáža. Ľuďom ale hej.


To isté miesto, z dvoch pohľadov: Ako svorené na víkendovú oddychovú opekačku. Ani nespomínam ten bordel v lese nad aj pod týmto miestom...


Omnoho horšie veci sa dejú mimo turistických chodníčkov. Tam ale turisti skoro vôbec nechodia, nevidia to, nemôže ich to preto tak hnevať. Ale je to dôležité. Rúbu sa staré stromy. Ony vlastne tie stromy nie sú veľmi staré, zato najstaršie aké tu máme. Ryjú sa nechutné koľaje do tých malých pekných doliniek. Ruší sa to málo zveri, čo tam je.

Ako budeme mať v lese tie tak strašne dôležité staré stromy, keď tá generácia najstarších vždy odíde? Spolu s nimi to tiež tak strašne dôležité mŕtve drevo. Nebude mŕtve drevo, odletia všetky ďatle. Nebudú si mať kde jazvece postaviť brlohy. Les nebude zdravý.
A prečo nie? Aký je na to dôvod? Tak ja vám poviem, viem to. Od nášho vysokého zastupiteľa na magistráte. Problém sú peniaze. Mesto má z dreva zisky. Bodka. Hotovo. Nič viac. Asi to musí byť veľa, keď im na tom tak záleží. A verte alebo nie, NIE JE TO VEĽA. Je to pár miliónov ročne. Hovorím pár, pretože v kontexte rozpočtu mesta Bratislava je to ozaj pár. Rozpočet Bratislavy na rok 2007 bol vyše 6 MILIÁRD korún. Nech mi nikto nevraví, že pár miliónov naše mesto zabije.
Nehovoriac o tom, že naše mesto rúbe aj posledné parky a na ich miesta stavia multimiliardové projekty typu RIVER PARK a podobne. Z toho má mesto tiež zisky. Na poplatkoch, úplatkoch aj na daniach. A nie malé.
A znova - presne o tom je Vydrica. Jeden z krajších kúskov lesoparku sa stane prírodnou rezerváciou. Nebude sa tam rúbať drevo, nebude sa tam poľovať a ľudia sa budú môcť stále pohybovať kade chcú, tak ako doteraz. Tak je postavený projekt ochrany. Tak bude aj schválený.Podporte projekt Prírodnej rezervácie Pramene Vydrice v Bratislavskom lesnom parku, Vydrica potrebuje Vašu podporu, pretože podporu vysoko postavených úradníkov ani bratislavských lesníkov nemá.
Petíciu môžte podpísať a všetky informácie sa dozvedieť na http://www.vydrica.sk
Lesy si budú rásť a zvieratá si budú behať. Aspoň na 482 hektároch. Zatiaľ.





