Krízový manažment pre boj proti koronakríze na Slovensku zatiaľ neexistuje.
Bežnému občanovi to tak nepríde, keďže je denne konfrontovaný s informáciami z rokovania takej či onakej komisie, konzília, krízového štábu alebo iného orgánu nedajbože rady, ktoré sa intenzívne zaoberajú súčasnou situáciou, produkujú predpoklady nasledujúceho vývoja a odporúčajú kroky na elimináciu rizikových faktorov, pozitívne vplývajúcich na šírenie a tým zväčšovanie jej rozsahu. Všetky sú bezpodmienečne potrebné, bez nich nemáme podklad na prijatie rozhodnutia. Činnosť týchto orgánov ale nemôžme považovať za skutočný krízový manažment.
Kde je teda krízový manažment.
Predpokladať by sa dalo, že na Úrade vlády alebo inej štátnej inštitúcii, ale doposiaľ sme o ňom nepočuli. Mylne sa teda domnievame, že skutočným krízovým manažmentom je vlastne Vláda SR. Ona predsa rozhoduje v rámci svojej kompetencie o konečnej podobe použitia všetkých potrebných opatrení a krokov na základe odporúčaní a podkladov, v určitých prípadoch deleguje rozhodovanie na nižšie orgány.
Rozhodovanie ale nie je manažment.
Manažment je aktívne riadenie v reálnom čase, všetkých prijatých procesov na základe vyhodnocovania úspešnosti - neúspešnosti jednotlivých krokov, okamžitom odstraňovaní prípadných nepredvídateľných okolnosti, ktoré majú vplyv na dosiahnutie cieľa, vrátane okamžitej zmeny v realizácii.
To, že naozaj neexistuje krízový manažment nasvedčuje situácia posledných dní.
9.12. 2020 prijala vláda opatrenia na zamedzenie šírenia nákazy, ktoré ešte nenadobudli v plnej miere svoju účinnosť a už 11.12.2020 pandemická komisia po zhodnotení aktuálnej situácie konštatovala, že je treba čo najskôr prijať iné, lebo tie schválené budú neúčinné. Do 14.12.2020 neboli žiadne prijaté a teda ani realizované.
Najvyšší čas, aby sa krízový manažment na Slovensku začal naozaj realizovať.