Teória strún je disciplína, ktorej sa venujú matematici i fyzici takmer všade na svete (Slovensko predstavuje v tomto ohľade výnimku, na rozdiel od takej Kuby či KĽDR, ktoré dokonca dovolia svojim strunárom cestovať po svete...) Osobne mám dobrý pocit z toho, keď sa niekde na zemeguli stretne päťdesiatka ľudí pochádzajúcich z tridsiatich krajín, aby si v priateľskej atmosfére pohovorili o spoločnej téme, ktorá ich všetkých zaujíma. Napr. Argentína je krajina, v ktorej sa strunám darí; aktívna skupina strunárov pôsobí aj v Bariloche, ktoré je mimochodom najväčším juhoamerickým strediskom zimných športov.
S ideou vybudovať veľké vedecké centrum v Patagónskych Andách prišiel bývalý argentínsky prezident Juan Perón, ktorého cieľom bolo poskytnúť argentínskej armáde atómovú bombu. V rámci utajenia sa stavebné práce začali na malebnom ostrove Huemul na jazere Nahuel Huapi v odľahlej Patagónii (viď priložené fotografie):


Neskôr sa prišlo na to, že prevážať všetky vedecké aparatúry na ostrov je zbytočne drahé a nápadné, a tak r. 1955 bol Inštitút presťahovaný na pevninu. Od vyvíjania atómovej bomby sa nakoniec upustilo a v dnešných časoch sa miestni vedci venujú rôznorodým témam, o.i. aj teórii strún.


Pár kilometrov od Inštitútu sa nachádza hora Cerro Campanario, ktorej vrchol sa týči vo výške tristo metrov nad jazerom. Po skončení prvého dňa programu konferencie som si vypočítal, že sa do zotmenia naň stihnem vyšplhať a potom sa ešte vrátiť do hotela. Prikladám pár fotiek z tohoto výletu:




Streda popoludní je na konferenciách vyhradená turistike. Organizátori nám ponúkli vyhliadkovú plavbu po jazere Nahuel Huapi na historickej lodi Modesta victoria (v slovenskom preklade Skromné víťazstvo), ktorá slúži turistom už od roku 1938. Samotné jazero je svojou rozlohou porovnateľné so Ženevským, len má oveľa členitejšie pobrežie. Absolvovali sme dve medzipristátia: jedno na poloostrove Quetrihue a druhé na ostrove Victoria. Hlavnou atrakciou na poloostrove je národný park Los Arrayanes, v ktorom sa hojne vyskytujú nesmierne pomaly rastúce stromy rovnakého mena (práve tu dorastajú do najvyššej výšky na svete) a na ostrove zasa žijú najmenšie jelene na svete zvané "pudu"; dospelé jedince majú v kohútiku okolo 25 cm. Pochopiteľne sme žiadneho neuvideli...






Konferencia končí v piatok večer futbalovým zápasom Južnej Ameriky proti zvyšku sveta. Známy strunový teoretik Barton Zwiebach má dilemu: reprezentovať rodné Peru, alebo novú vlasť USA? Korene nepustia, nakoniec nastúpi za Južnú Ameriku...
Z Bariloche odlietam v sobotu poobede, dopoludnia som si ešte stihol prezrieť centrum Bariloche, ktoré je vzdialené od Inštitútu zhruba desať kilometrov. Navštívil som tiež múzeum Patagónie, kde som vyfotil dva z môjho pohľadu najzaujímavejšie exponáty:


