Protagonistami môjho dnešného blogu sú Luc Ferry a Daniel Cohn-Bendit.
Ferry je univerzitný profesor filozofie, bývalý francúzsky minister školstva a vedy, aktuálny predseda poradného orgánu premiéra s názvom "Rada pre analýzu spoločnosti", tiež editorialista najmienkotvornejších francúzskych týždenníkov Le Point a L'Express. Jeho hlas sa Francúzom ozýva každé ráno z rádia, kde rozdáva svoje filozofické múdra na všetky možné námety, aktuálne či tzv. večné.
Cohn-Bendit bol lídrom francúzskej študentskej revolúcie v r. 1968 a od tej doby je politikom, bol napr. zhruba dvadsať rokov poslancom Europarlamentu. Je jedným z najčastejšie pozývaných hostí vo všemožných francúzskych politických debatách, v ktorých sa preslávil svojím agresívnym hájením dobra a morálky, samozrejme v jeho obsahovom videní týchto pojmov. Či už v Európskom parlamente alebo v televíznych diskusiách Cohn-Bendit bez okolkov skákal do reči a hulákal na každého, kto si dovolil mať čo i len trochu odlišný názor od toho jediného správneho ním reprezentovaného a širokorozmetávaného dobra.
Odnedávna spravodajský televízny kanál LCI uvádza novú reláciu, kde pravidelne diskutujú Ferry a Cohn-Bendit aktuálne dianie. V rámci jednej z týchto relácií sa odohrala aj debata o pocite obavy niektorých európskych krajín z ruskej invázie. Citujem z nej slovo po slove tento úryvok:
Cohn-Bendit: "Pobaltské krajiny sú predsa v NATO."
Ferry: "Ešte nie sú."
Cohn-Bendit: "Akože by neboli!"
Ferry trochu zaváhajúc: "Ešte všetky nie sú."
Cohn-Bendit rezolútne: "Všetky štyri pobaltské krajiny sú v NATO!"
Ferry: "Ale sú ešte ďalšie, ktoré tam nie sú..."
Pre zmenu Cohn-Bendit, trochu zaváhajúc, skočí Ferrymu do reči: "Mám na mysli tie pobaltské krajiny, kde žije ruská minorita..."
Ferry podráždene preruší Cohn-Bendita: "Môžem dokončiť? Hovorím o pobaltských krajinách, ktoré nie sú v Európskej únii. Tieto pobaltské krajiny sú samozrejme znepokojené súčasným vývojom."
Moderátor debaty Ferrymu s výrazom pochýb na tvári: "O ktorých pobaltských krajinách hovoríte?"
Ferry: "Predsa o tých piatich či šiestich pobaltských krajinách, ktoré ešte nie sú členmi Európskej únie."
Cohn-Bendit: "Ktorých konkrétne?"
Ferry, pozerajúc na Cohn-Bendita ako na hlupáka: "Akože ktorých..."
Moderátor preruší Ferryho: "Estónsko, Lotyšsko a Litva sú v Európskej únii..."
Cohn-Bendit preruší moderátora: "Sú štyri pobaltské krajiny..."
Ferry preruší Cohna-Bendita a hovorí moderátorovi: "Hovorím o všetkých kandidátskych krajinách na vstup do EÚ, ktoré tam ešte nevstúpili."
Cohn-Bendit Ferrymu: "Ktorých konkrétne?"
Ferry: "Srbsko, Čierna hora,..."
Cohn-Bendit: "To predsa nie sú pobaltské krajiny..."
Ferry ho preruší: "Je celkom šesť pobaltských krajín, ktoré ešte nie sú členmi Európskej únie. Vymenujem vám ich neskôr, dnes si ich nepamätám. Celá otázka rozšírenia..."
Moderátor (zdá sa, že práve dostal informáciu do slúchadiel) preruší Ferryho: "Tri veľké pobaltské krajiny sú v NATO."
Ferry mu odpovedá: "Nie, nie, nie! Mýlite sa! Celá debata o rozšírení Európy tridsiatich krajín je o tom, aby sa tieto pobaltské krajiny stali riadnymi členmi."
Cohn-Bendit: "Ktoré pobaltské krajiny máte konkrétne na mysli?"
Ferry : " Pozrieme sa na to..."
Moderátor nástojí: "Pobaltské krajiny sú v NATO. To je isté."
Ferry mu odpovedá: "Pozrite sa. Ja vám pripravím zoznam tých pobaltských krajín, ktoré nie sú ani v NATO ani v Európskej únii. Súhlasíte?"
Hádam tento rozhovor nepotrebuje ďalší komentár.