Ako robiť vedu v izolácii

Pridávam pár úvah o tom,  ako môžu pohnúť dopredu svoju kariéru mladí vedci, ktorí sa z najrôznejších dôvodov ocitli mimo centier vedeckého diania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Najväčším problémom izolovaného mladého prírodovedca vo vedecky nedôležitej krajine je nájsť si konkrétny problém na vyriešenie, ktorý by bol zároveň netriviálny, zvládnuteľný a ZATIAĽ NEUROBENÝ. Možno čitateľa prekvapím konštatovaním, že ďaleko najťažšie je to tretie, keďže vo svete striehnu armády schopných ľudí, aby sa vrhli na všetko, čo vyzerá zaujímavo, rozumne obtiažne a čím sa ešte nikto nezaoberal. Pritom riešiť niečo, čo už je urobené, je považované v branži prinajmenšom za nešikovnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Môže sa zdať, že v časoch googlu stačí dostať nápad, overiť na internete, že to ešte nikto neurobil a vrhnúť sa na vec so všetkou energiou. Možno to občas bude fungovať, ale v zásade platí, že takýto prístup stojí veľa energie (každý detail musí byť pracne overovaný v literatúre) a stále je tu riziko vymýšľania vymysleného. Čo teda robiť? Tu je odpoveď: Je treba sa "prifariť" k niekomu zo zahraničia, ktorý izolovaný nie je a pravidelne publikuje v dobrých periodikách. Takému človeku potom treba dať spravidla vycítiť, že technicky sa v nadviazanej spolupráci "nadrie" menej...

Výhody metódy prifarenia k skúsenému sú zrejmé : sú to publikácie, citácie či pozvania na konferencie. Nevýhodou je riziko vytvárania príliš rigidných vedeckých väzieb a s tým spojeného dlhodobo monochromatického profilovania ohľadne tém výskumu. Skutočná erudícia sa získa až po čase vymanením z tútorstva zahraničného spolupracovníka a naštartovaním vlastného vedeckého motoru. Toto samozrejme vyžaduje veľa úsilia a na SK sa to až tak neocení (tam úplne stačí písať s niekým zo zahraničia hoci aj celý život a vychádzať dobre s ľuďmi, ktorí majú na SK vo vede politickú moc).

SkryťVypnúť reklamu

A nakoniec ešte poznámka: na Slovensku je aj zopár ľudí, ktorí nedbajú príliš na publikácie a citácie a snažia sa ujasniť si do hĺbky niektoré ťažšie práce (poväčšine staršieho dáta). Samozrejme, istý zisk z takého počínania tu je, ale na druhej strane veci sa zabúdajú a skutočným cieľom vedy je v prvom rade získavať NOVÉ poznatky. Správna cesta k ťažším témam a hlbšej erudícii nevedie cez ujasňovanie si vecí bez vyhliadky na napísanie originálneho článku, ale cez publikovanie v čoraz náročnejšej a náročnejšej problematike.

Ctirad Klimčík

Ctirad Klimčík

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  144
  •  | 
  • Páči sa:  638x

absolvent MFF UK v Prahe, odbor matematická fyzika, PhD získaný v SISSA v Terste, profesor matematiky na Univerzite Aix-Marseille od roku 1997 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

218 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu